قانون‌گذاران مجلس نمایندگان آمریکا در روز جمعه (چهاردهم دی ماه) طرحی را برای پایان دادن به تعطیلی دولت این کشور به تصویب رساند، اما انتظار نمی‌رود این مصوبه موفقیتی در بازگشایی دولت فدرال به دست بیاورد.

مجلس نمایندگان آمریکا که به‌تازگی با اکثریت دموکرات آغاز به کار کرده در این مصوبه مطالبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را برای تأمین بودجه لازم جهت احداث دیوار حائل در مرز مکزیک برآورده نکرده است.

درحالی‌که تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا در روز چهارشنبه (دوازدهم دی ماه) وارد دوازدهمین روز خود شده بود، دونالد ترامپ در جلسه اعضای هیئت دولت گفته که شاید تعطیلی دولت بیش از این‌ها به طول بینجامد

به همین سبب، انتظار می‌رود این طرح در مجلس سنا که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار قانون‌گذاران جمهوری‌خواه است، راه به‌جایی نبرد تا بن‌بست میان دموکرات‌ها و ترامپ و درنتیجه، تعطیلی دولت فدرال ادامه پیدا کند.

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا خواستار اختصاص بودجه لازم برای فعالیت به وزارت‌ خارجه، بازرگانی، کشاورزی، کار، خزانه‌داری و برخی از دیگر دستگاه‌های دولت فدرال تا ۳۰ سپتامبر (هشتم مهر ماه)  پایان سال مالی جاری است. 

دموکرات‌های مجلس نمایندگان تأکید می‌کنند طرح آن‌ها برای بازگشایی دولت هیچ بودجه‌ای برای احداث دیوار حائل در نظر نخواهد گرفت. نمایندگان حزب رقیب و کاخ سفید به همین دلیل گفته‌اند تصویب این طرح کمکی به حل اختلافات نخواهد کرد. کاخ سفید قبل از آغاز رأی‌گیری در مجلس نمایندگان بر سر طرح یاد شده آن را به وتو تهدید کرده بود.

ساعاتی قبل‌تر، نانسی پلوسی پس از انتخاب به‌عنوان رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا اختصاص بودجه برای ساخت دیوار مدنظر ترامپ را اتلاف پول توصیف کرد. او در حالی به‌عنوان رئیس جدید این مجلس سوگند یاد کرد که تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال  روز پنجشنبه (سیزدهم دی ماه) وارد سیزدهمین روز خود شد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته در حال حاضر هیچ چشم‌اندازی برای اتمام تعطیلی دولت فدرال که باعث شده صدها هزار کارمند دولت به مرخصی اجباری فرستاده شوند یا مجبور به کار بدون حقوق شوند، وجود ندارد

درحالی‌که تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا در روز چهارشنبه (دوازدهم دی ماه) وارد دوازدهمین روز خود شده بود، دونالد ترامپ در جلسه اعضای هیئت دولت گفته که شاید تعطیلی دولت بیش از این‌ها به طول بینجامد.

دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهور آمریکا در حالی در کاخ سفید سخن می‌گفت که پوستر «تحریم‌ها در راه‌اند» را مقابل خود قرار داده بود. برخی از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پس از دیدار با ترامپ گفت‌وگوها را بی‌نتیجه خواندند و گفتند که هیچ پیشرفتی در مذاکرات نداشته‌اند.

بر اساس گزارش دویچه وله، چاک شومر، از نمایندگان دموکرات کنگره نیز ضمن ابراز ناخرسندی از سیاست‌های ترامپ گفت که وی کارکنان دولت را به گروگان گرفته است. وی همچنین تأکید کرد که ترامپ هیچ پاسخ خوبی به پرسش‌های نمایندگان نداشت.

دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا با نمایندگان در اتاق وضعیت کاخ سفید که عموماً مختص جلسه‌های مربوط به امنیت ملی و شرایط حساس است برگزار شد.

اختلاف رئیس‌جمهوری آمریکا با نمایندگان دموکرات سنا بر سر اختصاص بودجه پنج میلیارد دلاری برای ساخت دیوار در مرز ایالات‌متحده با مکزیک، دولت این کشور را با بحران مواجه کرده است.

این اختلاف باعث شده تا از ۲۲ دسامبر (نوزدهم آذر ماه) تاکنون بخش‌هایی از دولت آمریکا تعطیل شوند.

از طرفی ترامپ در دیدار با رهبران کنگره گفته بود که بر اساس برآوردها، ساخت دیوار مکزیک مجموعاً ۲۳ میلیارد دلار هزینه دارد. ترامپ پیش‌ازاین گفته بود که مکزیک باید این هزینه را بپردازد اما مکزیک این درخواست را رد کرده است.

دونالد ترامپ همچنین در توییتی اظهار کرد: مکزیک بهای ساخت دیوار مرزی در مرزهای جنوبی آمریکا را از طریق توافق تجاری جدید بین دو کشور و کانادا معروف به USMCA که جایگزین توافق نفتا شده،‌ پرداخت خواهد کرد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته در حال حاضر هیچ چشم‌اندازی برای اتمام تعطیلی دولت فدرال که باعث شده صدها هزار کارمند دولت به مرخصی اجباری فرستاده شوند یا مجبور به کار بدون حقوق شوند، وجود ندارد.

نانسی پلوسی روز پنجشنبه (سیزدهم دی ماه) گفت: تلاش می‌کنیم به تعطیلی دولت خاتمه دهیم؛ ولی قصد نداریم دیوار را احداث کنیم. آیا کسی شکی در این مورد دارد؟ ما دیوار نخواهیم ساخت.

دونالد ترامپ هم لحظاتی بعد شماری از مأموران گشت مرزی آمریکا را همراه خود به یک کنفرانس خبری غیرمنتظره آورد. رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد طرح او برای احداث این دیوار از حمایت‌های گسترده‌ای برخوردار است و سپس از همراهانش خواست در این مورد صحبت کنند. آن‌ها از زحمات ترامپ برای احداث دیوار مرزی تشکر کردند.