درگیری شدید نیروهای نظامی

دو طرف در خارطوم

درگیری‌ها در شهر خارطوم میان نیروهای ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان همچنان ادامه دارد و با صدای تیراندازی و انفجار همراه است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عربی۲۱، درگیری‌ها میان دو طرف در ساعات اولیه بامداد دوشنبه ازسرگرفته شد و ارتش با اتمام مهلت سه ساعته توقف درگیری‌ها که از سوی سازمان ملل برای اجرای عملیات تخلیه انسانی پیشنهاد شده بود، حملات هوایی به پایگاه‌های نیروهای واکنش سریع در ام درمان، محله کافوری و در شرق نیل را ازسرگرفت. در این سه ساعت نیز توافق انجام شده تا حد زیادی نادیده گرفته شده بود.

ساکنان محلی گزارش دادند که با فرا رسیدن شب و اتمام مهلت توافق آتش‌بس، حملات توپخانه‌ای و هوایی در کافوری واقع در خارطوم شمالی که پایگاه نیروهای واکنش سریع قرار دارد، انجام شدند.

ارتش سودان نیز کنترل نیروهای واکنش سریع بر ساختمان فرماندهی کل ارتش را تکذیب کرد.

ارتش در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای واکنش سریع به ساختمان‌های اطراف فرماندهی کل حمله کردند تا اینگونه القا کنند که این مرکز سقوط کرده، اما خبرهای منتشر شده درباره کنترل دشمن بر فرماندهی یا کاخ ریاست جمهوری نادرست هستند.

این ارتش در ادامه تاکید کرد: ما به دنبال محدود کردن مقابله با شبه‌نظامیان شورشی تا حد امکان هستیم تا از هرگونه آسیب و تلفات در میان غیرنظامیان جلوگیری کنیم، ما نبردمان را همانگونه که برنامه‌ریزی شده مدیریت می‌کنیم و بر اساس قواعد درگیری و قوانین بین‌المللی انسانی عمل می‌کنیم.

همچنین ارتش سودان تاکید کرد: نیروهای مسلح ما بر تمامی پایگاه‌ها به شکل کامل کنترل دارند و خبرهای منتشر شده درباره کنترل دشمن بر فرماندهی، مهمان‌سرا و یا کاخ ریاست جمهوری صحت ندارند، نیروی هوایی ما حملاتی را علیه اهداف دشمن اجرا کرد و این روند تا نابودی آخرین گروه از شبه‌نظامیان شورشی در پایتخت که در حال غارت اموال مردم بی‌دفاع با تهدید و زور هستند، ادامه خواهد داشت.

همچنین اتحادیه پزشکان سودان امروز دوشنبه در بیانیه‌ای از افزایش آمار کشته‌های درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای واکنش سریع در این کشور به حدود ۱۰۰ تن و نیز چند هزار نفر زخمی خبر داد.

سازمان جهانی بهداشت در ادامه نیز از تمامی طرف‌ها در سودان خواست به تعهدات خود در قوانین بین‌المللی انسانی در مورد حمایت از زخمی‌ها، بیماران، غیرنظامیان و نیروهای حوزه درمان، امدادگران، خودروهای آمبولانس و مراکز درمانی عمل کنند.

این در حالی است که کمیته مقدماتی انجمن پزشکان سودان اعلام کرد، بیمارستان‌ها در معرض حملات قرار گرفته‌اند. این کمیته افزود: ده‌ها کودک در بیمارستان بن عوف در نزدیکی مقر فرماندهی ارتش گیر افتاده‌اند.

این کمیته توضیح داد: بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی در خارطوم هدف حملات قرار گرفته‌اند و کاملا بیمارستان دولتی الشعب و الخارطوم از فعالیت ساقط شده‌اند. هدف گرفتن بیمارستان‌ها نقض علنی قوانین بین‌المللی انسانی است و جامعه جهانی باید دو طرف درگیری را ملزم کند به بیمارستان‌ها حمله نکنند و گذرگاه‌های امن را تامین کنند.

در سطح سیاسی نیز وزارت خارجه سودان اعلام کرد، البرهان تصمیم به انحلال نیروهای واکنش سریع گرفته و میانجی‌گری‌ها در قانع کردن آنها برای ادغام در ارتش به شکست انجامیده است.

. در بیانیه این وزارتخانه، از تلاش‌ها جهت آرام کردن اوضاع تقدیر شده و آمده است: آنچه اتفاق افتاده امری داخلی است و باید سودانی‌ها به‌دور از مداخلات خارجی به توافقی مطلوب دست یابند.

این در حالی است که الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل گفته است: با تمام توان تلاش می‌کنیم اوضاع سودان را آرام کنیم. اگر گروه‌های اسلام‌گرای افراطی وارد درگیری‌ها شوند اوضاع سودان آرام نخواهد شد.