منابع خبری از تیراندازی در شمال قدس اشغالی و کشته شدن دست‌کم ۵ صهیونیست و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر خبر دادند. به گزارش شبکه خبری العالم، بر اثر تیراندازی جمعه شب در نزدیکی کنیسه‌ای در شهرک نبی یعقوب در قدس اشغالی، دست‌کم پنج صهیونیست کشته شده و ۱۵ تن زخمی شدند. برخی رسانه‌ها آمار کشته‌ها را تا هفت تن اعلام کرده‌اند.

منابع خبری رژیم صهیونیستی گزارش دادند که وضعیت جسمانی پنج تن از زخمی‌ها وخیم است. حازم قاسم، سخنگوی جنبش حماس تأکید کرد که عملیات قدس برای گرفتن انتقام خون ۹ شهید فلسطینی حمله نیروهای صهیونیستی در جِنین بود. پلیس رژیم صهیونیستی نیز ادعا کرد مجری عملیات شهادت‌طلبانه قدس را به شهادت رسانده است. همچنین مشیر المصری، از رهبران جنبش مقاومت فلسطین به الجزیره گفت که اگر دشمن مرتکب هر اشتباه جدیدی شود، بنیامین نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم صهیونسیتی) بهای آن را خواهد پرداخت. او تأکید کرد که خون را باید با خون پاسخ داد و جواب قتل‌ عام جنین، متوقف کردن همکاری‌های امنیتی و مذاکره نیست.

در این میان و در پی عملیات شهادت طلبانه قدس ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی و پس از آن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در میان تدابیر شدید امنیتی به محل حمله شتافتند. بن گویر در واکنش به این حمله گفته است: باید به حمله قدس پاسخ دهیم. وضع به همین منوال نمی‌تواند ادامه یابد.

یوآو گالانت وزیر جنگ نیز سفرش به آمریکا را در پی حمله قدس متوقف و دستوراتی را مبنی بر آماده باش نیروها برای هرگونه حادثه احتمالی میدانی صادر کرد. هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نیز دستور داد نیروهای اضافی ارتش به کرانه باختری در پی این حمله گسیل شوند. مقامات رژیم صهیونیستی فورا تجهیزات امنیتی را به منطقه فرستاده و منطقه را بستند. همچنین ارتش موانع نظامی را در مسیری که قدس را به شمال کرانه باختری و جنوب آن مرتبط می‌کرد، قرار داد.

بنیامین نتانیاهو درباره عملیات تیراندازی در نزدیکی کنیسه‌ای در نزدیکی شهرک بیت حنینا در قدس اشغالی که ۹ شهرک نشین را از پای درآورد و ۱۲ زخمی برجای گذاشت، در مقر مرکزی پلیس در قدس اشغالی گفت: بعد از نشست با سیستم‌های امنیتی تصمیمات فوری بعد از عملیات را لحاظ کردیم. این تصمیمات را در جلسه عصر دیروز (شنبه) کابینه مطرح می‌کنیم تاتصویب شوند. از شهروندان می‌خواهیم خودشان دست به اعمال قانون نزنند. او افزود: می‌خواهم تاکید کنم باید از روی تصمیم و درایت اقدام کنیم. از مردم می‌خواهم خودشان دست به اعمال قانون نزنند، ما پلیس، ارتش و نیروهای امنیتی داریم آنها طبق اوامر کابینه عمل خواهند کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد: ما در یکی از بدترین حملاتی قرار داریم که طی سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم. قلب‌های ما با خانواده‌های کشته‌ها و زخمی‌هاست. شبکه ۱۲ اسرائیل نیز گزارش داد، کابینه امنیتی اسرائیل عصر دیروز (شنبه) جلسه تشکیل داده است و نتانیاهو در حال حاضر وضعیت امنیتی بعد از حمله را ارزیابی می‌کند.

صفحه رسمی «اسرائیل به زبان عربی» اعلام کرد تعداد کشته‌ها به ۹ تن رسیده و تعداد زخمی‌ها ۱۲ تن است. در همین حال ظهر روز گذشته (شنبه) منابع رسانه‌ای فلسطین و رژیم صهیونیستی از تیراندازی مجدد به صهیونیست‌ها اینبار در شهرک سلوان قدس اشغالی خبر دادند.

طبق این گزارش، این حمله (حمله دوم) منجر به مجروح شدن دو صهیونیست شد که حال آنها وخیم گزارش شده است. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که مجری عملیات امروز به ضرب گلوله نظامیان اسرائیل به شهادت رسیده است.

در همین حال پلیس رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که ۴۲ فلسطینی را به اتهام دست داشتن در عملیات جمعه قدس بازداشت کرده است.