صحنه سازی آویزان کردن و اعدام مجسمه اردوغان در سوئد باعث جنجال و تنش در روابط دو کشور شد.

به گزارش عصرایران، یک گروه از کردهای مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به تازگی عروسک او را در شهر استکهلم آویزان و فیلم آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

منتشر کننده فیلم آویزان کردن عروسک اردوغان گروه همبستگی سوئد با «روژآوا» نام کردها برای کردستان سوریه است. در این فیلم ابتدا تصاویری از اعدام موسیلنی دیکتاتور ایتالیا و سپس فیلمی از صحنه سازی اعدام اردوغان منتشر می شود. در متن این فیلم نوشته شده:‌«تاریخ نشان دهنده پایان ظالمان است».

این اتفاق باعث تنش دیپلماتیک میان ترکیه و سوئد شد. وزارت خارجه ترکیه سفیر سوئد را احضار و به این موضوع به شدت اعتراض کرد.

سوئد:‌ محکوم  می‌کنیم

نخست وزیر سوئد در واکنش، این اتفاق را محکوم کرد.

اولف کریسترسون به شبکه تی وی ۴ گفت برگزاری مراسم اعدام ساختگی برای رهبر کشور خارجی که به صورت دموکراتیک انتخاب شده اتفاق بسیار خطرناکی است. وی با اشاره به این کار وبا انتقاد از عاملان آن گفت فعالیت این مجموعه با هدف به شکست کشاندن درخواست عضویت سوئد در ناتو است.

پلیس سوئد هم گفت که از این حادثه اطلاعی نداشته است. وزیر خارجه سوئد هم با محکومیت این اتفاق آن را «شرم‌آور» دانست و گفت روابط با ترکیه مهم است.

او در بیانیه‌ای گفت: دولت سوئد درک می‌کند ترکیه واکنش داشته باشد اما از تغییر برنامه سفر رئیس پارلمان سوئد به ترکیه متاسف شدیم.

اعتراض ترکیه

وزیر خارجه ترکیه در واکنش به این اتفاق گفت محکومیت سوئد کافی نیست و سوئد باید به وعده‌هایش در توافق تلاش برای پیوستن به ناتو عمل کند.

مولود جاویش اوغلو همچنین گفت کشورش انتظار دارد سوئد اقدامات جدی را بعد از حادثه آویزان کردن عروسک اردوغان در استکلهم در پیش بگیرد.

او ادامه داد:‌ حامیان گروه های تروریستی تلاش می کنند مانع از عضویت سوئد در ناتو شوند. سوئد تسلیم اینها می شود یا به وعده هایش عمل می‌کند.  وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری در آنکارا گفت قصد سوئد برای مقابله با تروریسم را می بینیم اما گروه‌های تروریستی همچنان در سوئد فعالیت می‌کنند.

 خبرگزاری دولت ترکیه (آناتولی)‌ هم گفت بعد از این که وکیل اردوغان دادخواستی را به دادگاه ارائه کرد تحقیقات درباره این اتفاق شروع شد.

«حسین ایدین» وکیل اردوغان در توییتر نوشت: شکایت جنایی را به دفتر دادستان کل در آنکارا ارائه کردیم. این شکایت شامل درخواست تحقیق علیه افرادی است که دست به چنین کاری زدند.

وکیل ادامه داد گفته می شود حزب کارگران کردستان پ ک ک دست به چنین اقدامی زده است. رسانه های حامی دولت ترکیه هم چنین خبری را منتشر کردند. ترکیه اتحادیه اروپا و امریکا پ ک ک را حزب تروریستی می دانند.

  سخنگوی اردوغان هم این برنامه را محکوم و آن را «نفرت انگیز و شرم آور» توصیف کرد. او گفت مقامات سوئد براساس قانون و توافق با ترکیه ملزم هستند گام های ملموسی را بردارند.

ترکیه مانع عضویت سوئد در ناتو

سوئد قصد عضویت در ناتو را دارد اما مخالفت ترکیه، مانع بزرگ است. اعضای ناتو درباره عضویت جدید،‌ حق وتو دارند.

ترکیه برای قبول عضویت سوئد در ناتو،‌ شرط هایی را اعلام کرده است. ترکیه خواستار برخورد با مخالفانش در سوئد و اخراج یا تحویل دادن آنها به آنکارا شده است.

همین مانع در برابر عضویت فنلاند در ناتو هم وجود دارد. دولت های فنلاند و سوئد توافقنامه‌های جداگانه‌ای با ترکیه برای اجرای خواسته‌های این کشور در مقابل پذیرش عضویت آنها در ناتو امضا کردند.