پس از آنکه نیروهای امنیتی آلمان عملیات گسترده‌ای را برای دستگیری راستگرایان افراطی متهم به طراحی کودتا علیه دولت این کشور اجرا کردند، تحقیقات مقامات آلمانی درباره این دسیسه همچنان ادامه داشته و احتمال اجرای دستگیری‌های بیشتر در روزهای آینده وجود دارد.  

به گزارش رویترز، بالغ بر سه هزار پلیس و نیروی امنیتی، عملیاتی گسترده را صبح روز چهارشنبه در ۱۳۰ منطقه در یازده ایالت آلمان و همچنین بخش‌هایی از اتریش و ایتالیا علیه مقر راست‌گرایان افراطی به اجرا در آوردند و چندین متهم به تلاش برای طراحی کودتا را بازداشت کردند؛ مقامات آلمان روز پنجشنبه از ادامه تحقیقات و بازداشت سایر افراد وابسته به جنبش ‌شهروندان رایش، راستگرایان متهم به طراحی کودتا علیه دولت آلمان در روزهای آینده خبر دادند.

مقامات آلمانی روز پنجشنبه دستور به تمدید بازداشت ۲۳ تن از افراد دستگیر شده در روز چهارشنبه به منظور بازجویی از آنها در ضمن ادامه تحقیقات دادند؛ دادستان‌های آلمان گفتند این متهمان به دنبال سرنگون کردن دولت این کشور و منصوب کردن یک عضو سابق یکی از خاندان‌های سلطنتی آلمان به عنوان رهبر کشور بودند.

به گفته مقامات آلمانی، فردی مسن و از اشراف‌زادگان این کشور سرکرده توطئه کودتا بوده و قصد داشت خود را به عنوان رهبر بعدی کشور معرفی کند. این فرد که با نام شاهزاده هاینریش سیزدهم معرفی شده و ۷۱ سال سن دارد از اعضای خاندان رئوس است که تا سال ۱۹۱۸ بر بخشی از تورینگن امروزی در مرکز آلمان حکومت می‌کردند.

بازرسان آلمانی گفته‌اند، این گروه از راستگرایان افراطی که بسیاری از آنها اعضای جنبش شهروندان رایش هستند برنامه ریزی کرده‌ بودند تا هاینریش سیزدهم را به عنوان رهبر دولتی جدید منصوب کنند و طبق برخی اسناد و مدارک؛ تعدادی از کودتاچیان برنامه ریزی کرده بودند تا به پارلمان آلمان حمله کرده و قانونگذاران را دستگیر کنند.

هاینریش سیزدهم که در صنعت املاک فعالیت داشته، در موج یورش‌های روز چهارشنبه که آلمان به عنوان دموکراسی با ثبات اروپا و بزرگترین اقتصاد این قاره را شوک زده کرد، در شهر فرانکفورت دستگیر شد. در این خاندان رسم بر این گونه است که فرزندان ذکور متولد شده نام هاینریش را اختیار می‌کنند و سپس یک پسوند عددی جلوی اسم آن‌ها می‌آید تا اینکه به عدد ۱۰۰ برسند؛ آن‌گاه است که دوباره از اول شماره‌گذاری‌ها شروع می‌شوند.

یورو نیوز به نقل از یک کارشناس موسسه گفتگوی راهبردینوشت که شاهزاده هاینریش سیزدهم حتی اعضای کابینه آینده خود را از جمله گزینه های وزارت‌های امورخارجه، بهداشت و دادگستری انتخاب کرده بود. در حال حاضر رهبری خاندان رئوس بر عهده هاینریش چهاردهم که در اتریش زندگی می‌کند قرار گرفته و او هر گونه ارتباطش را با این دسیسه کودتا رد کرده است.

هاینریش چهاردهم گفت که با هاینریش سیزدهم، سرکرده بازداشت شده کودتا، ۱۰ سال است که ارتباط نداشته و این اتفاق تاثیری فاجعه‌بار بر خاندان آنها می‌گذارد. یک سخنگوی وزارت کشور آلمان گفت، یورش‌های روز چهارشنبه گذشته که به دستگیری ۲۵ تن در سراسر آلمان و همچنین اتریش و ایتالیا منجر شد، گسترده‌ترین تدابیر اجرایی علیه شهروندان رایش بود که تاکنون به اجرا در آمده است.

جورج مئیر، وزیر داخلی ایالت شرقی تورینگن آلمان گفت: بر اساس تجربه‌ام، موج دوم بازداشت‌ها نیز وجود خواهد داشت. همچنین هولگر مونش، رئیس پلیس فدرال آلمان هم به شبکه ای.آر.دی آلمان گفت، احتمالا در روزهای آینده دستگیری‌های بیشتری صورت خواهد گرفت و هم اکنون ۵۴ مظنون در این پرونده وجود دارد.

برخی دیگر از کارشناسان اروپایی معتقدند که اگر جلوی این روند به موقع گرفته نشود، بی‌شک سایر کشوررهای اروپایی هم در آینده نه چندان دور با این معضل امنیتی روبرو خواهند شد.