منابع فرانسوی شامگاه سه‌شنبه (بیست آذر ماه) از وقوع تیراندازی شدید در یکی از بازارهای کریسمس واقع در شهر استراسبورگ خبر دادند.

استراسبورگ هفتمین شهر بزرگ فرانسه و محل استقرار مرکز پارلمان اروپا است. درپی این تیراندازی که ضارب بعد از آن متواری شد، پارلمان اروپا تعطیل و تمام ورودی‌های آن مسدود شد. استراسبورگ هفتمین شهر بزرگ فرانسه و محل استقرار مرکز پارلمان اروپا است.

در پی حادثه تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه در نزدیکی بازار کریسمس، چندین نفر شامل نظامی و غیرنظامی، هدف اصابت گلوله قرار گرفتند. آمار قربانیان این تیراندازی بی‌هدف چهار کشته و دوازده زخمی اعلام شده است، پس از وقوع این حادثه تروریستی شرایط فرانسه به بالاترین درجه هشدار خطر تروریستی در فرانسه اعلام شد. عامل این سوءقصد که پلیس از هویت او آگاه است، همچنان متواری است اما گفته می‌شود که در نتیجه رویارویی با نیروهای امنیتی زخمی شده است. دادستانی فرانسه حادثه را یک عمل تروریستی اعلام کرد.

جیمز فرنسی خبرنگار فرانس‌24 گفت که پلیس بعد از این حمله تروریستی در نزدیکی بازار در شهر استراسبورگ فرانسه، در حال تخلیه مردم از مرکز شهر است. گزارش‌ها حاکی از این است که در پی این حادثه در فرانسه، بالاترین سطح از هشدار تروریستی اعلام شده است.

خبرنگار فرانس‌24 گفت که پلیس بعد از این حمله تروریستی در نزدیکی بازار در شهر استراسبورگ فرانسه، در حال تخلیه مردم از مرکز شهر است. گزارش‌ها حاکی از این است که در پی این حادثه در فرانسه، بالاترین سطح از هشدار تروریستی اعلام شده است

دادستانی کل فرانسه نیز بعد از انجام بررسی‌های لازم اعلام کرده است حادثه تیراندازی در بازار کریسمس حادثه تروریستی بوده است و با این عمل تروریستی برخورد قاطع می‌کنند. این در حالی است که گفته می‌شود عملیات تعقیب نیروهای امنیتی فرانسه با کمک بالگرد ادامه دارد و اخباری منتشر شده مبنی بر این‌که در یک تبادل آتش بین عامل تیراندازی و نیروهای امنیتی مرد مهاجم زخمی شده است. ۳۵۰ نیروی امنیتی در جستجوی او هستند. عامل این حادثه علاوه بر اسلحه گرم از چاقو نیز استفاده کرده است. بخش ویژه ضد تروریستی دادستانی پاریس نیز اعلام کرد که تحقیق درباره این حادثه را آغاز کرده است.

رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که کشور آلمان نیز پس از این حادثه تروریستی نیروهای امنیتی را به مرز خود با استراسبورگ گسیل کرده و تردد قطارهای بین‌شهری در این منطقه نیز به حالت تعلیق درآمده است.

کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه بامداد چهارشنبه (21 آذرماه) شمار زخمی‌شدگان را دوازده نفر اعلام کرد که وضعیت شش تن از آن بسیار وخیم گزارش شده و خطر مرگ آن‌ها را تهدید می‌کند.

ظاهراً قرار بوده عامل احتمالی این تیراندازی بامداد سه‌شنبه (یازده دسامبر) به خاطر جرمی دیگر بازداشت شود، اما مأموران پلیس نتوانستند او را که از خانه‌اش گریخته بوده، دستگیر کنند

او همچنین تصریح کرد، عامل این تیراندازی به خاطر سوءپیشینه و جرائم گوناگون در اداره پلیس پرونده داشت و هویت او معلوم است. ظاهراً او یک اسلام‌گرای افراطی بوده است. این فرد پس از تیراندازی مرگبار متواری شد و مأموران پلیس همچنان در تلاش برای دستگیری او هستند.

طبق اعلام مقامات فرانسه، عامل تیراندازی فردی بسیار خطرناک ارزیابی‌شده است. در این میان نیز دادستانی ویژه ضد تروریسم تحقیقات خود را آغاز کرده است.

صدها نفر از نیروهای پلیس فرانسه برای دستگیری عامل حمله تروریستی استراسبورگ در اطراف کلیسای این شهر مستقر شده‌اند.

پلیس، مهاجم این حادثه را مردی ۲۹ ساله به نام (شریف شکت) اعلام کرده که در استراسبورگ به دنیا آمده است. هنوز انگیزه این فرد مهاجم از عمل تروریستی مشخص نیست.

نام وی در فهرست ترور قرار دارد. وی پیش‌تر در فرانسه و آلمان به سپری کردن مجازات حبس محکوم‌شده بود. روزنامه انگلیسی دیلی‌میل در این مورد نوشت که شکت در سال 2011 در پی حمله با چاقو به نوجوانی شانزده ساله به حبس محکوم‌شده بود.

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در پی تیراندازی مرگبار استراسبورگ و برای بررسی این حادثه بی‌درنگ جلسه‌ای اضطراری تشکیل داد که در آن قانون‌گذاران و وزرای این کشور ازجمله ادوار فیلیپ، نخست‌وزیر و فلورانس پارلی، وزیر دفاع این کشور شرکت داشتند؛ و در مورد موضوع مالیات و خواست معترضان مشهور به جلیقه زرد را نیمه‌کاره رها کرد.

ستاد بحران فرانسه به وزارت کشور فرانسه این حادثه امنیتی را جدی و اضطراری ارزیابی کرد و از مردم خواست تا در خانه‌های خود بمانند. ویدئویی که پس از این تیراندازی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده   مردم را در حالی نشان می‌دهد که روی زمین دراز کشیده‌اند.

دولت فرانسه اکنون بالاترین درجه هشدار خطر تروریستی را در این کشور اعلام کرده است. همچنین مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ بسته شد. پارلمان اروپا در حال حاضر در دوره عادی خود با حضور صدها نماینده اروپایی و مسئولینی قرار دارد که ماهانه به از بروکسل به استراسبورگ سفر می‌کنند. به گزارش رسانه‌های خبری ازجمله شبکه تلویزیونی فرانس اینفو ظاهراً قرار بوده که عامل احتمالی این تیراندازی بامداد سه‌شنبه (یازده دسامبر) به خاطر جرمی دیگر بازداشت شود، اما مأموران پلیس نتوانستند او را که از خانه‌اش گریخته بوده، دستگیر کنند.

به گفته کاستانر، تدابیر امنیتی در تمامی بازارهای کریسمس افزایش‌یافته و نظارت و کنترل مرزها نیز تشدید می‌یابد. این وزیر به خبرنگاران گفت، دولت فوراً در سطح مقابله با حمله غیرمنتظره قرارگرفته تا از وقوع هرگونه حمله‌ای به تقلید از حمله استراسبورگ ممانعت شود.

اسکای نیوز نیز این‌گونه گزارش داد،‌ پلیس فرانسه امروز در رابطه با پرونده دیگری به منزل عامل حمله استراسبورگ یورش برد و مواد منفجره و بمب یافته است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد این فرد ۲۹ ساله پس از تیراندازی در نزدیکی بازار کریسمس استراسبورگ توسط سربازانی که در نزدیکی محل وقوع حادثه گشت می‌زده‌اند، زخمی شده است. این مأموران اما درنهایت موفق نشدند، جلوی فرار او را بگیرند و در پی آن نیز یک افسر پلیس در این درگیری مجروح شد. مقامات پلیس همچنین اعلام کردند که در هنگام فرار نیز تبادل آتش میان فرد عامل و مأموران صورت گرفته است.

پلیس استراسبورگ از طریق انتشار پیام در شبکه توییتر از شهروندان مرکز شهر خواست که از رفتن به منطقه‌ی جنوب شرق استراسبورگ خودداری کنند.

پلیس فرانسه نهایتاً پس از پنج ساعت درگیری، به مردمی که در رستوران‌ها و فروشگاه‌ها گرفتار شده بودند اجازه داد از این مکان‌ها خارج شوند.

مأموران پلیس استراسبورگ پس از وقوع حادثه مرکز شهر را به‌طور کامل بسته و همچنین محیط پیرامون پارلمان اروپا را مسدود کردند. کسانی که در ساختمان پارلمان بودند، به ‌ناچار ساعت‌های زیادی را در ساختمان به سر بردند و از طریق پیامک و ایمیل در جریان هشدارهای پلیس قرار می‌گرفتند.

از آنجایی که استراسبورگ در نزدیکی مرز آلمان قرار دارد، پلیس این کشور نیز حضور خود را تقویت کرده و تمامی کسانی را که از فرانسه وارد خاک آلمان می‌شوند، کنترل می‌کند.

بازار کریسمس استراسبورگ در سال ۲۰۰۰ میلادی نیز نزدیک بود، هدف سوءقصدی تروریستی قرار گیرد. در آن زمان مأموران پلیس موفق شده بودند، به‌موقع جلوی یک گروه تروریستی الجزایری را بگیرند و نقشه‌ی آن‌ها برای بمب‌گذاری در بازار کریسمس را خنثی کنند.