لیز تراس پس از مارگارت تاچر و ترزا می، سومین نخست وزیر زن بریتانیا می‌شود. لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در انتخابات رهبری حزب محافظه‌کار پیروز شد تا به عنوان نخست وزیر بریتانیا جانشین بوریس جانسون شود. جانشین جانسون را حدود ۱۷۰ هزار نفر از اعضای حزب محافظه کار بریتانیا انتخاب کردند.

نخست وزیر جدید وارث اقتصادی خواهد بود که تورم آن به بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته رسیده است. بخش‌های صنعتی به طور فزاینده‌ای خوش بین هستند که نخست وزیر جدید از طرح هایی حمایت کند که جلوی افزایش حداکثر قیمت گاز و برق را که هر سه ماه یک بار تعیین می شود، بگیرد.

نخست وزیر جدید بریتانیا برای تنفیذ حکمش به کاخ بالمورال، اقامتگاه ملکه بریتانیا در اسکاتلند می‌رود و انتظار می‌رود پس از مراسم تنفیذ، اولین نطق خود را ایراد کند. این اولین بار است که ملکه الیزابت حکم نخست وزیر را در جایی جز کاخ باکینگهام تنفیذ می‌کند. تراس پس از مارگارت تاچر و ترزا می، سومین نخست وزیر زن و پنجاه و ششمین نخست وزیر بریتانیا می‌شود.

تراس در سخنانی کوتاه پس از اعلام نامش از بوریس جانسون به خاطر ایستادگی در مقابل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) و شکست جرمی کوربین، رهبر سابق حزب کارگر و اجرای برنامه واکسیناسیون کرونا تشکر کرد. مری الیزابت تراس در سال ۱۹۷۵ در آکسفورد به دنیا آمد. او، پدرش را استاد ریاضیات و مادرش را یک پرستار و «چپ‌گرا» توصیف کرده است.

مادرش وقتی دختر جوانی بود، در اعتراضات «کارزار خلع سلاح هسته‌ای» شرکت کرد، سازمانی که شدیدا با تصمیم دولت تاچر برای اجازه نصب کلاهک‌های هسته‌ای ایالات متحده آمریکا در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی «گرین‌هام کامن» (RAF Greenham Common) در غرب لندن مخالف بود.

تراس اما در هفت سالگی، نقش مارگارت تاچر، نخست‌وزیر پیشین، را در انتخابات نمایشی مدرسه بازی کرد. هرچند برخلاف خانم تاچر که در سال ۱۹۸۳ اکثریت زیادی را همراه خود کرد، خانم تراس نتوانست چنین موفقیتی دست یابد.

تراس به یاد می‌آورد: «از فرصت استفاده کردم و در تجمعات سخنرانی صمیمانه‌ای کردم اما هیچ رایی نیاوردم. حتی خودم به خود هم رای ندادم.» حالا 39 سال از آن موضوع گذشته و خانم تراس از فرصت استفاده کرده تا واقعا با پیروی از تاچر که به‌عنوان بانوی آهنین بریتانیا شهرت دارد، رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر شود. تراس در کابینه بوریس جانسون، وزیر خارجه و باسابقه‌ترین عضو دولت بود. او در هشت سال گذشته وزیر کشاورزی، وزیر دادگستری، قائم‌مقام وزیر دارایی و وزیر تجارت بین‌المللی بوده است.

تراس، که پیش از همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا بود، پس از رفراندوم به یکی از سرسخت‌ترین حامیان خروج از این بلوک تجاری تبدیل شد و در ماه‌های اخیر لایحه‌ای را به مجلس برده که به دولت اجازه می‌دهد بخش‌هایی از توافق خروج از اتحادیه اروپا را نقض کند.

مواضع راستگرایانه‌اش او را به یکی از شخصیت‌های محبوب بدنه حزب محافظه‌کار تبدیل کرده است. ولی گاه‌گداری حرف‌ها و سخنرانی‌هایش (از جمله صحبت‌هایش درباره واردات پنیر در کنفرانس سالانه حزب در سال ۲۰۱۴) دستمایه طنز شده است.

لیز تراس که در چهار دور اول رأی‌گیری پس از ریشی سوناک و پنی موردانت در مقام سوم قرار داشت، در پنجمین دور از موردنت پیشی گرفت و رقیب سوناک در رأی‌گیری نهایی از کل اعضای حزب شد.

ریشی سوناک رقیب تراس کیست؟

ریشی سوناک در سال ۱۹۸۰ در ساوت‌همپتون به‌دنیا آمد. پدرش پزشک عمومی بود و مادرش داروخانه خود را اداره می‌کرد. ریشی سوناک دومین عضو کابینه بوریس جانسون بود که با استعفایش، زلزله‌ای سیاسی را رقم زد که در کمتر از ۴۸ ساعت به کناره‌گیری جانسون منجر شد.

سوناک هفت سال پیش برای اولین بار وارد مجلس بریتانیا شد. در رفراندوم برگزیت طرفدار خروج از اتحادیه اروپا بود و فوریه ۲۰۲۰ آقای جانسون با انتخاب او به عنوان وزیر دارایی به جای ساجد جاوید، خیلی‌ها را غافلگیر کرد.

بیشتر دوران زمامداری او در خزانه‌داری تحت‌الشعاع همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ قرار گرفت.