به دنبال تغییر لحن مقامات آنکارا در قبال دمشق و ابراز تمایل آنها برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک با سوریه، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن از عادی‌سازی روابط با دولت سوریه حمایت نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ترکیه‌ای «زمان»، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در سخنانی در این باره اظهار کرد: آمریکا درصدد تقویت روابط دیپلماتیک با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیست و ما از کشورهای دیگر برای عادی‌سازی روابط با دمشق حمایت نمی‌کنیم.

ویدانت پاتل، همچنین از عدم تمایل واشنگتن برای لغو تحریم‌های اعمال شده علیه سوریه خبر داد و گفت که هیچ پیشرفتی در جهت حل و فصل سیاسی بحران سوریه محقق نشده است. پاتل با چشم‌پوشی از حملات مداوم جنگنده‌ها و نظامیان کشورش به غیرنظامیان سوری مدعی شد: «از دولت‌ها می‌خواهیم خوب به «جنایات» دولت سوریه علیه شهروندان سوری طی ۱۰ سال گذشته فکر کنند.»

این موضع آمریکا پس از آن اتخاذ شده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه جمعه گذشته در مسیر بازگشت از شهر لویو اوکراین در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات احتمالی با سوریه به خبرنگاران گفت: دولت‌ها هرگز نمی‌توانند گفت‌وگوی سیاسی و دیپلماسی را کنار بگذارند و رد کنند و ما باید گام‌های بیشتری با

سوریه برداریم.