توافق آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی فلسطین از ساعت ۲۳:۳۰ یکشنبه شب آغاز شد. اما اسرائیل اندکی پس از اجرایی شدن آتش‌بس، با حمله مجدد به غزه، این توافق را نقض کرد.

به گزارش الجزیره، با اجرای این توافق که با میانجیگری مصر صورت گرفته، دو طرف به درگیری‌های سه روزه که دست‌کم ۴۴ شهید فلسطینی برجای گذاشت، پایان دادند. جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم ساعاتی قبل از آغاز اجرای این توافق، از حصول آتش بس با رژیم صهیونیستی خبر داد و ضمن استقبال از تلاش‌های مصر بر حق خود برای پاسخ به هر تجاوزی از سوی اسراییل تاکید کرد. زیاد النخاله، دبیرکل جهاد اسلامی نیز آغاز آتش‌بس را تایید کرد و گفت اسرائیل به دنبال آتش‌بس بود و اگر به شروط ما پایبند نباشد جنگ دوباره از سر گرفته می‌شود.

این توافق همچنین تصریح می‌کند که مصر تلاش خواهد کرد تا بسام السعدی را در اسرع وقت آزاد کند. همچنین بر اساس اعلام برخی منابع، طبق این آتش‌بس می‌بایست تمامی گذرگاه‌های باریکه غزه گشوده و سوخت‌رسانی به غزه از سر گرفته شود و محاصره غزه نیز کاهش پیدا کند. رسانه‌های محلی و عربی بامداد دیروز (دوشنبه) گزارش دادند که با گذشت چند ساعت از آغاز اجرای آتش بس، وضعیت آرامش در نوار غزه ادامه دارد.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه یکشنبه اقرار کرد که نیروهای اسرائیلی همزمان با آغاز آتش بس میان تل‌آویو و جنبش جهاد اسلامی حملاتی را به نوار غزه انجام دادند. طبق اذعان رسانه‌های صهیونیستی، این رژیم دو منطقه در غزه را هدف گرفت. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که یک پهپاد را به نوار غزه شلیک کرده است.

طبق گزارش آر.تی، گردان‌های قدس هم به نوبه خود از بمباران سدیروت در جواب این نقض اسرائیل خبر دادند. همچنین اخباری از شنیده شدن صدای آژیر خطر در این شهرک منتشر شده است. تور وینسلند، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه با استقبال از این توافق تاکید کرد که نقش مصر در دستیابی به آتش بس در نوار غزه بین جنبش جهاد اسلامی و اسرائیل که دقایقی پیش لازم‌الاجرا شد، حیاتی است.

از سوی دیگر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اظهاراتی از اعلام آتش بس میان اسرائیل و جنبش جهاد اسلامی در غزه استقبال کرد. بایدن در عین حال بار دیگر به جانبداری از رژیم صهیونیستی و مواضع کشورش در حمایت از جنایات این رژیم اشاره کرده و گفت: حمایت من از امنیت اسرائیل، از جمله حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات طولانی مدت و تزلزل ناپذیر است. ما به حمایت خود از گنبد آهنین اسرائیل افتخار می‌کنیم. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم از اعلام آتش بس در نوار غزه استقبال کرد.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین هم از تلاش‌های مصر که منجر به توقف تشدید تنش‌ها در نوار غزه و اراضی اشغالی شد، تشکر کرد. یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل نیز از تلاش‌های مصر که منجر به این توافق شد، تشکر کرد. عادل بن عبدالرحمن العسومی، رئیس پارلمان عربی هم تلاش های مصر به رهبری عبدالفتاح السیسی برای دستیابی به آتش بس میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را ارزشمند دانست. وی در بیانیه ای با اشاره به اینکه توافق حاصل شده گامی در راه نجات خون مردم فلسطین و پایان دادن به خشونت است، تاکید کرد که دستیابی به صلح و ثبات پایدار در منطقه نیازمند تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی بیشتر برای از سرگیری صلح است.

از سوی دیگر منابع پزشکی در غزه از شهادت ۴۴ فلسطینی طی ۳ روز حمله رژیم صهیونیستی به غزه خبر دادند.