دولت کی‌یف دستور داد تا فورا مردم از بخش‌هایی از جمهوری خودخوانده خلق دونتسک که همچنان در کنترل نیروهای اوکراینی است، تخلیه شوند. به گفته معاون نخست‌وزیر اوکراین، تامین گرمایش سکنه این منطقه در ماه‌های سرد ممکن نیست.

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، ایرینا ورشچوک، معاون نخست‌وزیر اوکراین که همچنین ریاست وزارت ادغام مجدد سرزمین‌های موقتا اشغال‌شده را در دست دارد، شنبه گفت با توجه به کمبود گاز و قطعی برق گسترده، منطقه دونتسک در دوره زمستان از گرمایش برخوردار نخواهد بود و بنابراین حدود ۲۰۰ هزار تا ۲۲۰ هزار سکنه آن باید خانه‌هایشان را ترک کنند.

او گفت: در منطقه دونتسک مطلقا گاز وجود ندارد، تمام خطوط لوله گازی که قابلیت تعمیر داشتند تعمیر شدند، اما متأسفانه دشمن بارها و بارها هر چیزی را که به گرم کردن مردم در زمستان کمک می‌کند، نابود می‌کند. طبق گزارش راشا تودی، حتی پیش از آغاز جنگ اوکراین، منطقه دونتسک، کی‌یف را به هدف گرفتن زیرساخت غیرنظامی متهم می‌کرد.

با آغاز این عملیات، صرفا بمباران‌ها و اتهام‌زنی‌های متقابل شدت گرفت. به گفته معاون نخست‌وزیر اوکراین، تخلیه خانه‌ها وظیفه هر عضو بزرگسال خانواده است. او تاکید کرد: به عنوان مثال ۵۲ هزار کودک در منطقه دونتسک هستند.

آنها باید تخلیه شوند چون اگر در زمستان بدون گرما و برق بمانند، در معرض خطر خواهند بود.  براساس گفته او، دستور تخلیه اجباری طبق قوانین اوکراین مجاز است اما کسانی که بر ماندن اصرار داشته باشند، باید سندی که تایید می‌کند آنها کاملا به تبعات تصمیمشان واقف هستند و مسوولیت کامل آن را می‌پذیرند، امضا کنند. همچنین منطقه زاپوریژیا که ۶۵ درصد اراضی‌اش بدون گاز مانده است، احتمالا هدف بعدی تخلیه قرار گیرد.

روز جمعه دولت کی‌یف از ابتکار وزارتخانه این مقام برای ایجاد یک مرکزی هماهنگی که بر تخلیه از منطقه دونباس نظارت کند، حمایت کرد. در بیانیه دولت کی‌یف آمده است: دونتسک اکنون در آستانه یک فاجعه انسانی است. خصومت‌ها در آنجا ادامه دارد و زیرساخت‌ها ویران شده است. نه تنها مردم هر لحظه با این خطر مواجهه هستند که در معرض آتش قرار گیرند، بلکه در زمستان در غیاب نور، گرما، دارو و غذا زنده ماندن آسان نخواهد بود. راه‌حل، تخلیه است.

براساس گزارش رویترز، روز شنبه همچنین ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین تصمیم دولتش برای تخلیه اجباری از منطقه دونتسک واقع در شرق این کشور را اعلام کرد. او در سخنرانی تلویزیونی شامگاه شنبه خود همچنین گفت، صدها هزار تن از مردم هنوز در مناطق درگیری در کل منطقه دونباس هستند که باید خارج شوند. زلنسکی گفت: اکنون هر چه مردم بیشتری منطقه دونتسک را ترک کنند، ارتش روسیه تعداد کمتری از مردم را می‌کشد. به این سکنه غرامت پرداخت می‌شود. بسیاری از رفتن امتناع می‌کنند، اما این کار باید انجام شود. اگر می‌توانید، با کسانی که هنوز در مناطق درگیری در دونباس باقی مانده‌اند، صحبت کنید. لطفا آنها را متقاعد کنید که رفتن ضرورت دارد.

اما در روسیه اوضاع به صورت دیگری سپری می‌شود. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دیروز (یکشنبه) به مناسبت روز نیروی دریایی این کشور حین سخنرانی در سنت پترزبورگ، پایتخت امپراتوری سابق، «پتر کبیر» را به خاطر تبدیل روسیه به یک قدرت دریایی بزرگ تحسین کرد. پوتین با اشاره به موشک مافوق صوت زیرکن گفت که او دکترین جدیدی را در حوزه نیروی دریایی امضا کرده که جزئیات آن هنوز منتشر نشده و بدین ترتیب موشک‌های مزبور را در جهان، منحصر به‌فرد و بی‌همتا معرفی کرده است که قرار است به ساختار دفاعی نیروی دریایی روسیه اضافه شود.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: تحویل این موشک‌ها به نیروهای مسلح روسیه در ماه‌های آتی آغاز خواهد شد. ناوگان آدمیرال گورشکوف اولین ناو روسی خواهد بود که با تسلیحاتی مهیب مذکور اعزام خواهد شد و به زودی این تسلیحات عملیاتی می‌شوند.