تعدادی از تحلیلگران رژیم صهیونیستی اعلام کردند اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه حضور آمریکا در منطقه و حمایت از ریاض به دلیل حمایت از این رژیم است، صادقانه نیست و او اهداف دیگری دارد.

محافل صهیونیستی روز دوشنبه (دوازده آذر‌ماه) از تأکیدهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه حفاظت از حضور آمریکا در منطقه و حمایت از حکومت محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی دلیل تلاش وی برای محافظت از منافع رژیم صهیونیستی و امنیت آن است، انتقاد کردند و هشدار دادند اظهارات ترامپ ممکن است دشمنی با رژیم صهیونیستی در آمریکا را افزایش دهد. ایال زِسِر رئیس بخش پژوهش‌های شرقی در دانشگاه تل‌آویو در همین زمینه گفت ترامپ منافع تل‌آویو را بهانه کرده تا با فشارهای کنگره مبنی بر لزوم اتخاذ موضعی محکم در قبال حکومت عربستان به دلیل قتل جمال‌خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی مقابله کند و علاوه بر آن در برابر تمایلات انزواطلبانه که در داخل حزب جمهوری‌خواه در حال افزایش است، بایستد. ایال زسر سپس در مقاله‌ای در روزنامه اسرائیل هیوم هشدار داد اظهارات ترامپ ممکن است بسیاری از افکار عمومی جهان را به این سمت سوق دهد که رژیم صهیونیستی مسئول هدر دادن بخش زیادی از هزینه‌ای است که واشنگتن برای اجرایی کردن سیاست خارجی‌اش اختصاص می‌دهد؛ دیگر این‌که تل‌آویو را مسئول کشته شدن نظامیان آمریکایی در درگیری‌های منطقه بدانند.

عاموس هرئیل تحلیل‌گر نظامی هم در همین زمینه اعلام کرد اظهارات ترامپ به‌مثابه هیزمی است که آتش دشمنی با یهودیت را برافروخته می‌کند و بسیاری را به سمت این فکر سوق می‌دهد که یهودیان همان کسانی هستند که سیاست خارجی آمریکا را کنترل می‌کنند.

هرئیل در مقاله‌ای در روزنامه هاآرتص نوشت: صحبت‌های ترامپ مانند تیری است که به قلب اسرائیل بر خواهد گشت. رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند انگیزه‌های واقعی‌اش و در مقدمه‌ آن تمایل به عدم ضربه به ولیعهد سعودی به دلیل پرونده خاشقجی را پنهان کند، علاوه این‌که می‌خواهد تصمیمش مبنی برافزایش تعداد نظامیان آمریکایی در سوریه به چهار هزار نفر را توجیه کند.

این تحلیل‌گر امور نظامی همچنین اعلام کرد بعید نمی‌داند که رئیس‌جمهور آمریکا بخواهد به این اظهارات بر نظرات رأی‌دهندگان یهود در آمریکا تأثیر بگذارد تا در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 به او رأی دهند. یوسی مِلمان تحلیلگر امور اطلاعاتی روزنامه «معاریو» تأکید کرد ترامپ زمانی که گفت «نفت، چیزی نیست که واشنگتن را به ماندن در خاورمیانه سوق می‌دهد بلکه (این اقدام) به خاطر منافع اسرائیل» است. این تحلیلگر صهیونیست افزود طرف‌های راست‌گرا در آمریکا ممکن است اگر منافع امریکا و جان نظامیانش در منطقه به خطر بیفتند از اظهارات ترامپ برای حمله لفظی به تل‌آویو و شکایت‌های ضدیهودی استفاده کنند.

ملمان گفت: ترامپ باید اعلام کند که هدف اصلی از حضور آمریکا جلوگیری از نفوذ بیشتر ایران در منطقه است. وی تصریح کرد در داخل ارتش و محافل اطلاعاتی رژیم صهیونیستی این اجماع وجود دارد که حضور نظامی آمریکا در منطقه به‌ویژه در سوریه، برای منافع تل‌آویو بسیار مهم است زیرا مرکز ثقلی علیه حضور روسیه به شمار می‌رود و در بازدارندگی ایرانی‌ها مفید است.

یوسی بیلین وزیر پیشین دادگستری رژیم صهیونیستی در این زمینه گفت نمی‌توان این سخن ترامپ را پذیرفت که تل‌آویو بدون دولت سعودی مشکل خواهد داشت؛ تل‌آویو باید خود را بدون خدمات این حکومت (سعودی) مدیریت کند.

وی در مقاله‌ای در اسرائیل هیوم به محمد بن‌سلمان حمله برد و گفت وی فرصت رسیدن به راه‌حل برای نزاع با فلسطینی‌ها را کمتر کرده زیرا دولت ترامپ را فریفته و آن‌ها را قانع کرده که دولت‌های عربی با عبور از فلسطینی‌ها می‌توانند به راه‌حل با رژیم صهیونیستی برسند... دونالد ترامپ‌ رئیس‌جمهور آمریکا پیش‌تر با ادعای اینکه عربستان‌سعودی برای غرب آسیا بسیار مفید است و اسرائیل بدون حمایت سعودی‌ها دچار مشکلات بزرگی می‌شد و مجبور بود منطقه را ترک کند.