وزرای خارجه فنلاند و سوئد پروتکل‌های پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را امضا کردند. به گزارش ایلنا به نقل از تاس، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که درهای این ائتلاف به روی دموکراسی‌های اروپایی که می‌خواهند به امنیت مشترک‌مان کمک کنند، باز خواهد ماند. قرار است نامه‌های عضویت دو کشور فنلاند و سوئد برای اخذ موافقت‌های قانونی به پایتخت‌های عضو ائتلاف ارسال شود و به رغم توافق بین کشورهای عضو ناتو، موافقت پارلمان ترکیه همچنان مشکلی بر سر راه عضویت نهایی دو کشور است.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه هفته گذشته هشدار داد که اگر فنلاند و سوئد به طور کامل به خواسته‌های ترکیه برای استرداد تروریست‌های مظنون پاسخ ندهند، آنکارا همچنان می‌تواند مانع روند عضویت آن‌ها شود. سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در واکنش به آغاز روند الحاق فنلاند و سوئد به ناتو بر برنامه‌های امنیتی مسکو تاکید کرد.

«دیمیتری پسکوف»، در پاسخ به این پرسش که آیا کرملین موضوع استقرار پایگاه ناتو در مرز با روسیه را بررسی می‌کند و مسکو چه پاسخی در این زمینه می‌تواند داشته باشد، گفت: «چنین گزینه‌هایی در کرملین وجود ندارد، بلکه در وزارت دفاع مطرح می‌شود. ما چندین بار گفته‌ایم که برنامه‌های مرتبطی در این زمینه وجود دارد. کار برای تضمین امنیت‌مان ادامه دارد». وی تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه قبلا ورود فنلاند و سوئد به ناتو را ارزیابی کرده بود.