وبگاهی عربی به نقل از یک شاهزاده سعودی خبر داد بن‌سلمان ترامپ را تهدید کرد که اگر علیه وی کودتا کند مدارک، اطلاعات و معاملاتی مالی را لو خواهد داد که شخص رئیس‌جمهور آمریکا را محکوم می‌کند و آینده حکومت او را به خطر می‌اندازد.

یک شاهزاده برجسته سعودی خبر داد، «محمد بن‌سلمان» با نشان دادن تهدیدهای جدی به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مانع از این شده که او موضع شفافی درباره امکان دخالت ولیعهد سعودی در صدور فرمان ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی داشته باشد.

این شاهزاده سعودی که از آنچه در داخل خاندان حاکم سعودی می‌گذرد، مطلع است به نقل از منابعی نزدیک به ولیعهد سعودی در گفت‌وگو با «الخلیج انلاین» گفت: بن‌سلمان ترامپ را تهدید کرد که اگر علیه وی کودتا کند، مدارک اطلاعات و معاملاتی مالی را لو خواهد داد که شخص رئیس‌جمهور آمریکا را محکوم کرده و آینده حکومت او را به خطر می‌اندازد.

به گفته منبع مذکور که خواست نامش فاش نشود این تنها محمد بن‌سلمان نبوده که تهدیدهای این‌چنینی را متوجه ترامپ کرده است بلکه محمد بن‌زاید، ولیعهد ابوظبی هم دیگر کسی است که از نخستین لحظات ترور خاشقجی اعلام کرد، در کنار بن‌سلمان است و با ارسال پیام‌هایی برای رئیس‌جمهور آمریکا از او خواست اتهام دست داشتن بن‌سلمان در این جنایت را از سر او رفع کند، و الا معاملات مالی، تسهیلات و امتیازهایی را که امارات به شرکت‌های دونالد ترامپ در داخل آمریکا و امارات می‌دهد، برملا خواهد کرد.

به گفته این شاهزاده سعودی، بن‌سلمان، رئیس‌جمهور آمریکا را تهدید کرد، معاملات تسلیحاتی بزرگی را که قبلا به امضا رسیده است لغو می‌کند؛ او همچنین به اطلاع ترامپ رساند که اگر کاخ سفید شخص بن‌سلمان را در ترور خاشقجی متهم معرفی کند، عربستان قصد دارد حمایت مالی از سرمایه‌گذاری‌هایی را که بالغ بر ده‌ها میلیارد دلار است، لغو کند.

«الخلیج انلاین» این افشاگری تازه را با اطلاعات پیشین خود به نقل از منابع دیپلماتیک غربی مطابق دانست که حکایت از درخواست کمک ولیعهد سعودی از بن‌زاید برای خروج آبرومندانه از بحران ترور خاشقجی بوده است.

«الخلیج انلاین» همچنین  به نقل از منابع آگاه خود تاکید کرد: گفت‌وگوهایی در بالاترین سطح بین رهبران عربستان و امارات و مقاماتی از کشورهای غربی و در راس آن آمریکا جریان دارد.

به‌ گفته منابع مذکور هدف از این گفت‌وگوها منحرف کردن غربی‌ها از اتهام زنی به بن‌سلمان در صدور دستور قتل خاشقجی و قتل وحشیانه وی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول است آن هم در شرایطی که ولیعهد سعودی هنوز حاضر نشده بخواهد در ازای رفع اتهام‌ها از وی به ترکیه امتیازی بدهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سه‌شنبه گذشته (29 آبان ماه) به اظهار نظر درباره روابط این کشور با عربستان سعودی پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی پرداخت.

رئیس‌جمهور ایالات متحده در بیانیه‌ای که کاخ‌سفید آن را منتشر کرد، درباره نقش دستگاه حاکم عربستان در قتل خاشقجی گفت: «ولیعهد عربستان می‌توانست خیلی خوب در جریان این رخداد تراژیک بوده باشد؛ شاید بوده باشد، شاید هم نبوده باشد».

ترامپ روز سه‌شنبه (29 آبتن ماه) در تازه‌ترین اظهارات خود پس از انتشار بیانیه کاخ‌سفید گفت که گزارش سیا در مورد دست داشتن محمد بن‌سلمان در صدور فرمان قتل خاشقجی قطعیت صد درصدی را نشان نمی‌دهد؛ روزنامه واشنگتن‌پست پیش‌تر گزارش کرده بود آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا سیا بر این باور است که دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی از سوی محمد بن‌سلمان ولی‌عهد عربستان صادر شده است.

 ترامپ درباره احتمال لغو قراردادهای عمدتا نظامی با عربستان سعودی در پی قتل این روزنامه‌نگار گفت: بعد از مذاکرات سنگین در طول سفر سال گذشته به عربستان سعودی، این کشور موافقت کرد ۴۵۰ میلیارد دلار در ایالات متحده سرمایه‌گذاری کند. امری که صدها هزار شغل و رشد اقتصادی شگفت‌آور ایجاد کرد. اگر به‌ طور احمقانه‌ای این قراردادها را لغو کنیم، روسیه و چین به طور عظیمی بهره خواهند برد و خیلی خوشحال خواهند شد از بابت دستیابی به این تجارت تازه. این هدیه‌ای مستقیما از سوی آمریکا به آن‌ها خواهد بود!

الخلیج اونلاین نوشت: این موضع رئیس‌جمهور آمریکا با خشم عمومی در داخل آمریکا و در سطح بین‌المللی روبرو بوده است، به گونه‌ای که روزنامه واشنگتن پست آن را «خیانت به ارزش‌های آمریکا» توصیف کرد و حزب عدالت و توسعه حاکم بر ترکیه هم گفت بیانیه رئیس کاخ‌سفید درباره قضیه خاشقجی شبیه یک کمدی است.