سفارت آمریکا در بغداد حمله راکتی پنج‌شنبه شب به منطقه سبز بغداد و محوطه این سفارتخانه را تجاوز به حاکمیت عراق خواند. در همین حال، هیئت نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز هدف از این حملات را تلاشی برای برهم زدن ثبات این کشور توصیف کرد. به گزارش شبکه سومریه نیوز، سفارت آمریکا در بغداد در بیانیه‌ای کوتاه نسبت به حمله راکتی به منطقه سبز بغداد و محوطه این سفارتخانه واکنش نشان داد. در این بیانیه آمده است: محوطه سفارت آمریکا مورد حمله گروه‌های تروریستی قرار گرفت که درصدد تضعیف امنیت، حاکمیت و روابط بین‌المللی عراق هستند. سفارت آمریکا همچنین در این بیانیه تاکید کرد: ما همیشه گفته‌ایم که این نوع حملات شنیع، علاوه بر حمله به مراکز دیپلماتیک، تجاوز به حاکمیت عراق به شمار می‌رود. هیئت نمایندگی سازمان ملل در عراق (یونامی) نیز در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: موشک‌هایی که سفارت‌خانه‌ها را هدف قرار می‌دهند و باعث تلفات غیرنظامیان عراقی می‌شوند، تلاش‌های ظالمانه‌ای برای بی‌ثبات کردن این کشور هستند. در این بیانیه آمده است: صلح و امنیت پیش‌زمینه رسیدگی به اولویت‌های داخلی فوری و تاکید مجدد بر حاکمیت عراق است. منابع خبری پنجشنبه شب اعلام کردند که منطقه سبز بغداد با سه راکت هدف حمله قرار گرفته است. یک منبع امنیتی عراقی در این باره اعلام کرد که دو راکت به محوطه سفارت آمریکا در منطقه سبز اصابت کرده است. در همین حال، بخش رسانه امنیتی عراق نیز از مجروح شدن یک زن و یک کودک در جریان این حمله خبر داد. این رسانه گزارش داد که یکی از این راکت‌ها به داخل مدرسه ایلاف در منطقه مذکور اصابت کرده است.

قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق عراق با انتشار توییتی نوشت: هدف قرار دادن منطقه سبز در این برهه و به همان شگرد قدیمی؛ تلاشی برای برهم زدن معادلات است. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز در این باره گفت: هدف قرار دادن اماکن دیپلماتیک و در معرض خطر قرار دادن غیرنظامیان؛ یک اقدام تروریستی جنایتکارانه است. برهم صالح همچنین تاکید کرد: هدف از حمله به اماکن دیپلماتیک در زمان کنونی، ایجاد اخلال در روند تشکیل دولت و اجرای قانون اساسی است. مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نیز در توییتی نسبت به این حمله واکنش نشان داد. وی در این باره تأکید کرد: گروهی مدعی مقاومت و هدف قرار دادن سفارت آمریکا هستند اما این درحالی است که غیر نظامیان و زنان و کودکان را مجروح کرده‌اند. مقتدی صدر گفت: آنها این اقدام را انجام می‌دهند تا خروج آمریکایی‌ها از کشور را به تأخیر بیندازند و توجیحی برای استفاده از سلاح داشته باشند. رهبر جریان صدر عراق همچنین تاکید کرد: این اقدام همچنین با هدف مانع‌تراشی در مسیر ما برای اخراج آنها (آمریکایی‌ها) از طریق سازمان ملل و شورای امنیت و به شکل قانونی صورت می‌گیرد. عمار حکیم، رهبر  جریان حکمت ملی عراق نیز در توئیتی هدف قرار دادن منطقه سبز بغداد و به خطر انداختن جان غیرنظامیان و اموال آنها را اقدامی غیرقابل قبول خواند و آن را محکوم کرد.

از سوی دیگر منابع خبری عراق از حمله به مقرهای ائتلاف تقدم و عزم در بغداد و شنیده شدن صدای انفجار در پی این حمله خبر دادند.یک منبع امنیتی عراقی دیروز (جمعه) اعلام کرد که مقر ائتلاف عزم، به ریاست خمیس الخنجر در منطقه الیرموک در بغداد هدف حمله یک پهپاد قرار گرفت. این منبع گفت که این حمله منجر به وارد شدن خسارت به مقر ائتلاف عزم شده است. در همین حال، منابع دیگر از هدف قرار گرفتن مقر ائتلاف تقدم به ریاست محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان جدید عراق در نزدیکی میدان الدلال واقع در منطقه الأعظمیه بغداد خبر دادند.