مصطفی الکاظمی، نخست وزیر در نخستین اظهاراتش پس از تلاش نافرجام برای ترور وی در جریان بمباران اقامتگاهش در منطقه سبز بغداد، خواستار آرامش و خویشتنداری شد. همزمان وزارت امور خارجه آمریکا این حمله را محکوم کرد. به گزارش شفق نیوز، الکاظمی در توئیتی نوشت: من همواره پروژه فداکاری برای عراق و مردمش بودم و هستم. موشک‌های نیرنگ مؤمنان را دلسرد نمی‌کند و به اندازه تار مویی در پایداری و پافشاری ما و نیروهای امنیتی قهرمان برای حفظ امنیت مردم، دستیابی به حق و اجرای قانون لغزش ایجاد نمی‌کند. وی افزود: به لطف خدا در میان مردمم هستم و حالم خوب است و به خاطر عراق همگان را به آرامش و خویشتنداری دعوت می‌کنم. روز یکشنبه، یک منبع امنیتی گفت که سه تن از نیروهای محافظ نخست وزیر، در جریان بمباران محل اقامت وی با پهپاد در منطقه سبز زخمی شدند. این منبع به خبرگزاری شفق نیوز گفت که الکاظمی در لحظه انفجار در محل اقامت خود حضور داشت که تلفات جانی در پی نداشت. این در حالی است که اسکای نیوز گزارش داده الکاظمی زمان حمله در منزل خود نبود و شایعات درباره جراحت وی صحت ندارد. منبع مذکور گفت که بر اساس اطلاعات اولیه، الکاظمی آسیب ندیده است. تیم رسانه‌ای امنیتی نیز با تایید این خبر گزارش داد که مصطفی الکاظمی مورد سوءقصد ناکام قرار گرفته است. این تیم در بیانیه‌ای اعلام کرد که تلاش برای ترور توسط یک پهپاد بمب‌گذاری شده انجام شد که می‌خواست اقامتگاه وی را در منطقه سبز در بغداد هدف قرار دهد اما نیروهای امنیتی در رابطه با این تلاش نافرجام اقدامات لازم را انجام دادند. هیچ گروهی مسئولیت این حمله را که الکاظمی آن را اقدامی بزدلانه توصیف کرد، بر عهده نگرفته است. از سوی دیگر، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: ما گزارش ها مبنی بر حمله پهپادی به مقر نخست وزیر عراق را دنبال می‌کنیم. وی افزود: این اقدام تروریستی آشکار که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم، در قلب کشور عراق بوده است. پرایس با اشاره به اینکه تعهد ما به شرکای عراقی خود تزلزل ناپذیر است، گفت: ما در تماس نزدیک با نیروهای امنیتی عراق هستیم که وظیفه حفظ حاکمیت و استقلال کشور را بر عهده دارند و پیشنهاد کرده‌ایم در تحقیق درباره این حمله کمک کنیم.

گردان‌های حزب الله عراق هم در واکنش به انتشار خبر سوء قصد به جان نخست وزیر این کشور، این رویداد را نمایشی خوانده و الکاظمی را به ایفای نقش قربانی متهم کرد. ابوعلی العسکری، مسئول امنیتی گردان‌های حزب‌الله عراق در توئیتی نوشت: طبق اطلاعات تایید شده، هیچکس در عراق حتی مایل نیست یک پهپاد برای هدف قرار دادن خانه نخست وزیر سابق (اشاره به الکاظمی) ضرر کند. العسکری ادامه داد: ایفای نقش قربانی تبدیل به یک تاکتیک نخ نما شده است. وی افزود: اگر کسی بخواهد به این موجود فیس‌بوکی آسیب برساند، راه‌های بسیار کم‌هزینه‌تر و مطمئن‌تری برای رسیدن به آن وجود دارد. در جریان حمله با پهپاد بمب گذاری شده به محل اقامت نخست وزیر عراق سه تن از محافظان وی زخمی شدند. هیچ گروهی مسئولیت این حمله را که الکاظمی آن را اقدامی بزدلانه توصیف کرد، بر عهده نگرفته است.

در همین حال، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز گفت که تحقیقات فنی مشترکی میان وزارت دفاع، وزارت کشور و نیروهای پدافند هوایی و همچنین سفارت آمریکا برای مشخص شدن مسیر حرکت پهپاد انتحاری و نقش سامانه پدافندی سی‌رام برای محافظت از ساختمان سفارت واشنگتن وجود دارد تا جزئیات این تلاش ناکام مشخص شود. وی گفت: منطقه سبز بغداد امن است و ما تمامی افرادی را که دست به چنین اقداماتی می‌زنند مجازات می‌کنیم.