کمیسیون انتخابات آلمان دیروز (دوشنبه) اعلام کرد، حزب سوسیال دموکرات‌ها با کسب ۲۵.۷ درصد از آراء با اختلاف اندکی در انتخابات پارلمانی این کشور به پیروزی دست یافت. به گزارش اسپوتنیک، ائتلاف محافظه‌کاران شامل حزب اتحادیه دموکراتیک مسیحی و اتحادیه سوسیال مسیحی هم با کسب حدود ۲۴.۱ درصد رای در جایگاه دوم قرار گرفتند و حزب سبزها با کسب ۱۴.۳ درصد رای سوم شد. همچنین حزب دموکراتیک آزاد با کسب ۱۱.۵ درصد رای در جایگاه چهارم قرار گرفت و حزب جایگزین برای آلمان هم با کسب ۱۰.۳ درصد رای پنجم شد. حزب چپ از کسب حداقل پنج درصد لازم بازماند. با توجه به نظرسنجی‌های پس از انتخابات که پیشتر از پیروزی سوسیال دموکرات‌ها حکایت داشتند، حزب سبزها و دموکرات‌های آزاد برای پیوستن به یک ائتلاف سه‌جانبه در کنار دو رقیب بزرگتر و تشکیل دولت اعلام آمادگی کردند. تشکیل یک دولت ائتلافی چند هفته تا چند ماه زمان می‌برد و انتظار می‌رود مذاکرات دشواری پیش رو باشد. این انتخابات پایان دوره‌ای برای آلمان است که در آن آنگلا مرکل پس از ۱۶ سال دیگر صدراعظمی را بر عهده ندارد. مرکل تا زمانی که جانشین او رسما اعلام نشود، در مقام خود باقی می‌ماند. انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، نقطه تحولی برای آلمان بود، به ویژه اینکه بلوک محافظه‌کاران مرکل بدترین نتایج را از زمان انتخابات ۱۹۴۹ به دست آورد.

با این حال نام صدراعظم بعدی آلمان هنوز مشخص نیست چون اولاف شولتس، نامزد سوسیال دموکرات‌ها و آرمین لاشت، نامزد اتحادیه سوسیال دموکرات هر دو برای تشکیل یک دولت ائتلافی اعلام آمادگی کرده‌اند. اولاف شولتس ۶۳ ساله چنانچه بتواند دولتی تشکیل دهد، به چهارمین صدراعظم پسا جنگ آلمان از حزب سوسیال دموکرات‌ها تبدیل خواهد شد. او به عنوان وزیر دارایی در کابینه مرکل خدمت کرده و سابقا شهردار هامبورگ بود. شولتس در جمع حامیانش گفت که دولت جدید آلمان باید از سوی سوسیال دموکرات‌ها و همراهی حزب دموکراتیک آزاد و سبزها تشکیل شود. او تاکید کرد: با توجه به نتیجه انتخابات این سه حزب قدرت دارند. این یک درخواست آشکار از سوی شهروندان این کشور است. این سه حزب باید دولت بعدی را تشکیل دهند.

در همین حال روزنامه بیلد آلمان هم به نقل از منابع گزارش داد که آرمین لاشت آماده اذعان به شکست در انتخابات پارلمانی است. براساس این گزارش، آرمین لاشت گزارش‌هایی مبنی بر تلاش او برای تشکیل یک دولت را تکذیب کرده و به نتایج انتخابات اشاره کرده است.

در این میان نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که تقریبا ۵۰ درصد از آلمانی‌ها از اولاف شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات‌ها به عنوان صدراعظم فدرال جدید استقبال می‌کنند. نتایج نظرسنجی گروه تحقیقاتی واهلن نشان داد، آرمین لاشت، رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان حمایت اولیه ۲۴ درصد از رای‌دهندگان را کسب کرد و آنالنا بائربوک، نامزد حزب سبز تنها ۱۴ درصد از حمایت شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی را به دست آورد. نظر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی درخصوص ویژگی‌های صدراعظم آتی بدین صورت بود که ۶۷ درصد معتقد بودند که شولتس بهترین گزینه برای صدراعظمی است اما ۲۹ درصد فکر می‌کنند که لاشت برای این سمت مناسب است و ۲۳ درصد بائربوک را برای این سمت مناسب می‌دانند. این داده‌ها از طریق مصاحبه تلفنی با ۱۳۳۸ آلمانی که یک هفته قبل از روز انتخابات صورت گرفت و از طریق مصاحبه با ۴۱ هزار و ۳۷۳ رای‌دهنده در روز انتخابات جمع‌آوری شدند. بعلاوه، نتایج نظرسنجی‌های پس از انتخابات که توسط شبکه‌های تلویزیونی ای.آر.دی و زد.دی.اف انجام شدند، نشان دادند که حزب سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات فدرال پیشتاز است و پس از آن اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان و حزب سبز به ترتیب دوم و سوم قرار دارند. به هر ترتیب صدراعظم جدید به زودی معرفی می‌شود.