منطقه الطارمیه در کمربند امنیتی شمال بغداد بعد از ماهها انتظار دیروز (شنبه) شاهد عملیات گسترده امنیتی برای تعقیب و سرکوب عناصر تروریستی شد.  به گزارش الفرات، ستاد اطلاع رسانی فرماندهی مشترک نظامی عراق با انتشار بیانیه ای گفته است که این عملیات از ساعت ۶ بامداد با مشارکت یگان های مختلف نظامی عراق از جمله الحشد الشعبی در شمال بغداد آغاز شده است. براساس بیانیه، در این عملیات، نیروهای فرماندهی عملیات امنیت بغداد با پشتیبانی نیروهای هوایی و بالگردهای ارتش و مشارکت یگان‌های ویژه، پلیس، الحشدالشعبی و دیگر دستگاه‌های امنیتی شرکت کرده‌اند. این بیانیه، هدف عملیات را تعقیب و سرکوب گروه های تروریستی در این منطقه از شمال بغداد عنوان کرده است. همزمان، معاون اجرایی رییس ستاد نیروهای الحشد الشعبی نیز در بیانیه‌ای افزود که نیروهای الحشدالشعبی طرح جامعی برای عملیات طارمیه جهت تعقیب عناصر داعش تدارک دیده‌اند. نعمه الکوفی تصریح کرده است که اهالی طارمیه همکاری بسیار خوبی با نیروهای الحشد و امنیتی عراق از ساعات اولیه شروع عملیات نشان داده‌اند. وی با اشاره به اینکه این پنجمین عملیاتی امنیتی است که الحشدالشعبی برای پاکسازی طارمیه از گروه‌های تروریستی در آن شرکت می کند، خاطرنشان ساخته است که طارمیه، ریه امنیتی بغداد است و باید به طور کامل از وجود تروریسم پاکسازی شود. الکوفی گفت که الحشدالشعبی به مدت چند روز اقدام به ایجاد گشت‌های سیار برای تعقیب عناصر تروریستی خواهد کرد. وی تاکنون روند پیشرفت و هماهنگی بین یگان‌های مختلف شرکت کننده در عملیات را خوب ارزیابی کرده است. طارمیه شهرستانی سنی نشین در ۵۰ کیلومتری شمال بغداد است که تعداد جمعیت آن ۵۰ هزار نفر و تعداد جمعیت مرکز شهرستان در حدود ۲۰ هزار نفر عنوان شده است. اغلب اهالی طارمیه نخلستاندار و دامپرور و کشاورز هستند و منطقه به داشتن نخلستان‌های آباد و باغ‌ها، شهرت دارد.

طارمیه یکی از شش شهرستان حومه پایتخت عراق است که به نام کمربند امنیتی بغداد شناخته می‌شوند و حلقه اتصال چهار استان بغداد، صلاح‌الدین، دیاله و الانبار به همدیگر است. الطارمیه شامل بخش‌های المشاهده و العبایجی است و عشایر المشاهده، البوفراج، سلمان، الحیالیین، الجنابیین، الجبور و العبید مهمترین عشایر منطقه هستند. این نظر وجود دارد که دهها تروریست وابسته به داعش در این بخش و قاطبه آنها، بومی منطقه و عراقی هستند. به اعتقاد صاحب نظران عراقی، اغلب حملات تروریستی ماه‌های اخیر در بغداد از طارمیه هدایت شده است.

از سوی دیگر در پی حملات مکرر به دکل‌های برق و از کار انداختن شبکه توزیع و انتقال برق در چندین استان عراق، مصطفی‌ الکاظمی، نخست وزیر این کشور از تمامی سرویس‌های امنیتی، نظامی، اطلاعاتی عراق خواست برای حراست و حفاظت از دکل‌های برق، در آماده‌باش بوده، تعداد نیروهای حفاظت از دکل‌ها را افزایش داده و آنها را در مکان‌های مشخص مستقر کنند. وی در جلسه اضطراری امنیتی با فرماندهان امنیتی و اطلاعاتی که درخصوص حملات به دکل های برق برگزار شد، این حملات گروه های خرابکارانه و تروریستی علیه دکل های برق و بازنگری در طرح های امنیتی برای حفاظت از آنها را بررسی کرد. الکاظمی بر لزوم تدوین برنامه‌های جدید برای حفاظت از دکل‌های برق و پایان دادن به حملات به این دکل‌ها تاکید کرد. وی دستور داد ستاد بحران حفاظت از دکل‌های برق تشکیل شود و گفت، باید در مورد وضعیت فرماندهان امنیتی که در انجام وظایف خود کوتاهی کردند، تجدید نظر شود. وزارت انرژی عراق روز جمعه اعلام کرد، دو خط انتقال برق که انرژی پروژه آب الکرخ را تامین می‌کردند با دو بمب مورد حمله قرار گرفته و آسیب دیده‌اند.