نخست‌وزیر عراق دوشنبه شب جلسه اضطراری با تعدادی از وزرا و رهبران امنیتی عراق درباره علل و تبعات آتش سوزی در بیمارستان امام حسین در استان ذی‌قار تشکیل داد که منجر به کشته شدن دستکم ۸۸ تن شد. به گزارش شفق نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح ، عراق شب گذشته جلسه اضطراری برگزار کرد که شامل تعدادی از وزرا ، مقامات و رهبران امنیتی بود. در این نشست که به منظور آگاهی از دلایل حادثه آتش سوزی بیمارستان الحسین (ع) در استان ذی قار و پیامدهای آن برگزار شد تصمیماتی مختلفی صادر شد که عبارتند از؛ شروع تحقیقات سطح بالای دولت برای یافتن علل حادثه، اعزام یک تیم دولتی از گروهی از وزرا و رهبران امنیتی به استان ذی قار تا مراحل داخلی را پیگیری کنند، بازداشت مدیر بهداشت ذی قار ، رئیس بیمارستان و رئیس بخش دفاع مدنی در استان و آغاز تحقیقات از آن‌ها، همکاری وزارتخانه‌های مختلف برای ارسال کمک‌های فوری پزشکی و امدادی به استان ذی قار، شهید محسوب کردن قربانیان حادثه، پاسخ دهی فوری به خواسته‌های آنها و اعزام مجروحان به خارج از عراق، اعلام عزای رسمی برای شهدای حادثه.این آتش سوزی ساعاتی پس از آتش سوزی در مقر وزارت بهداشت عراق در بغداد رخ داد و طی آن ۸۸ تن کشته و شماری زیادی زخمی شدند که حال بیشترشان وخیم گزارش شده است. مقامات محلی در ذی قار اعلام کردند که حریق کاملاً مهار و حالت اضطراری اعلام شده است. همزمان یک منبع محلی رسمی گفت که مقامات استان ذی قار در حال بررسی استعفای جمعی در پی آتش سوزی فاجعه بار در بیمارستان بیماران کرونایی در ذی‌قار هستند. وی گفت که احمد الخفاجی، یکی از مشاوران فرماندار به دولت محلی پیشنهاد کرده پس از حادثه استعفای جمعی دهند و این موضوع در واقع در حال بحث است.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی رسمی در استان ذی قار با افشای نتایج تحقیقات مقدماتی در مورد حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) ذی‌قار گفت: آنچه رخ داد، خود جهنم است. وی افزود: در این مرکز ۶۸ بیمار مبتلا به کرونا بستری بودند و هر فرد آلوده حداقل یک همراه داشت و تعداد کل افراد در مرکز بیش از ۱۴۰ نفر بود. وی افزود: تیم‌های امداد و نجات قادر به ورود به محل حادثه و نجات آنها نیستند و انتظار می‌رود عملیات برای بیرون آوردن اجساد پس از آرام شدن وضعیت اطراف بیمارستان آغاز شود. در مورد دلایل آتش سوزی نیز این مقام امنیتی گفت: طبق نتایج تحقیقات مقدماتی، این حادثه به دلیل قطعی برق نبوده است.

از سوی دیگر سامان برزنجی، وزیر بهداشت اقلیم کردستان عراق، آمادگی بیمارستان‌های اقلیم برای پذیرش مجروحان حادثه آتش‌سوزی در ذی قار را اعلام کرد. برزنجی گفت که با وزارت بهداشت دولت فدرال عراق، فرماندار ذی قار و مدیر کل بهداشت استان ذی قار تماس تلفنی برقرار و آمادگی دولت اقلیم کردستان را برای امدادرسانی، ارسال تجهیزات پزشکی لازم و پذیرش مجروحان در بیمارستانهای اقلیم کردستان را اعلام کرده است. آوریل گذشته نیز در اثر انفجار یک سیلندر اکسیژن، آتش سوزی گسترده مشابهی در بیمارستان ابن الخطیب بغداد رخ داد که مرکز بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا است. به گفته وزارت کشور عراق، در این حادثه ۸۲ تن کشته و ۱۱۰ تن زخمی شدند، اما کمیسیون حقوق بشر (که به طور رسمی با پارلمان مرتبط است) گفت که آتش‌سوزی ۱۳۰ کشته برجای گذاشت. در این راستا ائتلاف سائرون وابسته به جریان مقتدی صدر اعلام کرد: دولت فدرال باید به نقش واقعی خود درباره حفظ جان شهروندان عمل کند و کمترین کاری که دولت می‌تواند انجام دهد محاکمه دستان خبیثی است که موجب این فاجعه شده‌اند.