شماری از فعالان سیاسی و رسانه‌ای افغان طرح جدید صلح آمریکا را که در سفر زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی تحویل داده شد، ناکارامد و ادامه طرح بُن می‌دانند که ۲۰ سال پیش به شکست منجر شد. طلوع نیوز افغانستان با اشاره به دستیابی به نسخه‌ای از نامه وزیر خارجه آمریکا به اشرف غنی نوشت واشنگتن از سازمان ملل می‌خواهد نشستی جهانی را با حضور وزیران خارجه ایران، روسیه، چین، پاکستان و هند و همچنین فرستاده‌ ویژه آمریکا برای بحث روی یک طرح واحد درباره روند صلح افغانستان برگزار کند. بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن افزوده است نشست دیگری را با میزبانی ترکیه با حضور نمایندگان هواداران جمهوریت و طالبان برای نهایی‌سازی یک توافقنامه صلح دیگر برگزار خواهد کرد. وزیر خارجه آمریکا در این نامه هشدار داده است که عدم توافق بین رهبران افغانستان در دهه ۹۰ سبب پیامدهای فاجعه بار برای این کشور شد و چنین موضوعی نباید تکرار شود. وی همچنین با اشاره به تهیه طرحی برای کاهش ۹۰ روزه خشونت‌ها برای جلوگیری از آغاز عملیات بهاری، اضافه کرده است که بازنگری توافقنامه صلح آمریکا با طالبان در واشنگتن هنوز به پایان نرسیده است.

براساس گزارش طلوع نیوز، دولت انتقالی و نقشه راه سیاسی و آتش‌بس دایمی، سه بخش مهم طرح صلح نو آمریکایی است. در این طرح آمده است که پس از پایان دولت انتقالی، رئیس آینده افغانستان بر اساس انتخابات برگزیده خواهد شد. در این طرح  آمده است که در رأس قوه اجرایی رییس دولت و وزیران کابینه با ریاست‌های مستقل و در بخش دیگر مجلس و مجلس سنا قرار دارد که طالبان نیز در ترکیب آن مشارکت خواهند داشت. این در حالی است که ریس جمهوری افغانستان روز گذشته انتقال قدرت از طریق انتخابات را غیرقابل بحث اعلام و یکبار دیگر تأکید کرد که تنها از طریق انتخابات حاضر به انتقال قدرت است.

دولت جوبایدن پس از رسیدن به کاخ سفید اکنون طرحی دیگری را از طریق زلمی خلیل‌زاد به کابل فرستاده است که سیاستمداران، محافل رسانه‌ای و سیاسی این کشور را به دو جناح موافق و مخالف تقسیم کرده و سبب موضع‌گیری‌های جدید شده است. رئیس جمهوری  افغانستان هم یکشنبه تایید کرد که طرح  جدید آمریکا و نامه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور  را دریافت کرده است. اشرف غنی پس از سفر خلیل‌زاد و در مراسم افتتاح سال سوم و دوره  هفدهم مجلس این کشور با بیان اینکه هر  فردی طرحی را پیشنهاد می‌کند اما این طرح‌ها عملی نیست، تاکید کرد که انتقال قدرت تنها از طریق انتخابات ممکن است.

در همین راستا حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان روز گذشته در نشست خبری با  بیان  اینکه  طرح جدید در واقع چارچوبی  برای تسریع روند صلح  است افزود: طرح دولت مشارکتی، طرح زلمی خلیل‌زاد و نه دولت آمریکا است. وی اظهار داشت معضل افغانستان تنها در مذاکره با طالبان و مشارکت آنها در قدرت حل نمی شود زیرا طرف‌های زیادی در جنگ افغانستان وجود دارند که بخش بزرگی از آن نیروهای خارجی است.

به باور وی اشرف غنی تنها در محافل داخلی از خود قهرمان سازی می کند اما در واقع به چیزی که دیکته شده باید عمل کند. در همین حال، ‌«عطامحمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، طرح جدید آمریکا را شامل نکات مفید و مثبت نیز دانسته و نسبت به اجرای آن ابراز رضایت کرده است. ژنرال عبدالرشید دوستم نیز گفته در دیدار با خلیل‌زاد گفته است که در کنار روند صلح باید آمادگی برای جنگ نیز حفظ شود.