دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در اولین حضور عمومی مهم خود از زمان ترک کاخ سفید، در کنفرانس ۲۰۲۱ اقدام سیاسی محافظه‌کار در اورلاندو گفت که احتمالا دوباره برای ریاست جمهوری نامزد شود. به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ عصر یکشنبه گفت: جو بایدن (رئیس جمهوری کنونی آمریکا) در انجام شماری از وظایفش به عنوان مدیر اجرایی که قوانین آمریکا را اعمال می‌کند، ناکام مانده است. همین به تنهایی باید دلیل کافی برای دموکرات‌ها باشد تا در انتخابات میان دوره متحمل ضررهای مخرب شوند و چهار سال دیگر هم کاخ سفید را از دست بدهند. رئیس جمهوری سابق آمریکا بار دیگر به تقلب انتخاباتی اشاره کرد. ترامپ گفت: در واقع، همانطور که شما می‌دانید، آنها کاخ سفید را از دست دادند. چه کسی می‌داند، شاید من حتی تصمیم گرفتم که آنها را برای بار سوم شکست دهم. دونالد ترامپ در بخشی دیگری از سخنرانی خود در نشست سی‌پک (CPAC) با ادعای تقلب و سوءاستفاده در رای‌گیری پستی خواستار اصلاحات انتخاباتی شد و از دیوان عالی آمریکا بابت اینکه دل و جرات اینکه تصمیم درست اتخاذ کند، ندارد انتقاد کرد.

رئیس جمهوری سابق آمریکا تنها چند هفته پس از خروج از کاخ سفید یکشنبه دوباره در کانون توجه قرار گرفت. او در ابتدای صحبت‌هایش هم خطاب به جمعیت هیجان‌زده پرسید که آیا دلشان برای او تنگ شده است یا خیر و بعد به آنها گفت که به مبارزه درست در کنار شما ادامه خواهد داد. او سپس انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه او به فکر جدایی از حزب جمهوری‌خواه و تاسیس یک حزب جدید برای خودش است، رد کرد. ترامپ با بیان اینکه قرار نیست حزب جدیدی راه‌اندازی کنم مدعی شد که این ایده اخبار جعلی است. در عوض، ترامپ پیش‌بینی کرد که جمهوری‌خواهان متحد شده و قدرتمندتر از همیشه شوند. ترامپ با تاکید دوباره گفت: ما احزاب جدید راه‌اندازی نمی‌کنیم... ما حزب جمهوری‌خواه را داریم. رئیس پیشین کاخ سفید همچنین طیفی از پیشنهادهای انتخاباتی نظیر محدودسازی رای‌گیری غیابی و تعداد روزهایی که آمریکایی‌ها می‌توانند در رای‌گیری شرکت کنند، مطرح ساخت.

 به نظر می‌رسد تاکید سراسری دموکرات‌ها برای ثبت رای‌دهندگان جدید، به ویژه رای‌دهندگان سیاه‌پوست و جوانان و امتناع ترامپ از درخواست از حامیان جمهوری‌خواهش برای رای دادن غیابی، از عواملی باشد که او با اختلاف هفت میلیون رای به جو بایدن باخت. او در اورلاندوی فلوریدا تاکید کرد که روز انتخابات تنها باید یک روز باشد، نه اینکه چندین روز منتهی به روز انتخابات اصلی شود. ترامپ گفت: باید علت مشروعی برای اشخاص، به منظور استفاده از رای‌گیری غیابی وجود داشته باشد. ترامپ همچنین پیشنهاد حذف رای‌گیری پستی را مطرح ساخت که از دیگر عوامل شکست او در نوامبر ۲۰۲۰ بود. او همچنین به الزام رای‌دهندگان برای نشان دادن اوراق هویتی در زمان رای‌دهی حضوری و هماهنگی امضا برای اشخاصی که از رای‌گیری غیابی استفاده می‌کنند، اشاره کرد. سخنرانی ترامپ که با کمک استفن میلر، مشاور سابقش طراحی شده بود، در شرایطی انجام شد که حزب جمهوری‌خواه در تدارک تغییر قوانین انتخاباتی و اعمال محدودیت‌های جدید برای رای‌گیری، پس از از دست دادن سنا و کاخ سفید در انتخابات ۲۰۲۰ است.  ترامپ همچنین گفت، جمهوری‌خواهان باید با لایحه حقوق رای‌دهی جدید که قوانین رای‌گیری را بازنگری می‌کند و ماده‌ای را تدارک می‌بیند که طبق آن کمیسیون‌های مستقل به جای قانونگذاران ایالتی مناطق کنگره را از نو طراحی می‌کنند، مبارزه کنند. ترامپ گفت: باید جلوی این هیولا را گرفت. اولین سخنرانی مهم ترامپ از بیست ژانویه، پروتکل استاندارد برای روسای جمهوری پیشین را خدشه‌دار کرد و از شکاف‌های عمیق درون حزب جمهوری‌خواه حکایت داشت. سخنرانی ترامپ در سی‌پک در واقع بازگشت به عرصه سیاسی بود.