در پی شکست دومین طرح استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سنا، دونالد ترامپ اعلام کرد که وی همیشه مدافع حاکمیت قانون و جنبش عظمت آمریکا بوده و خواهد بود. به گزارش آر.تی، دومین طرح استیضاح ترامپ در سنای آمریکا به اتهام تحریک به اغتشاش و شورش به دلیل عدم کسب آرای لازم از سوی نمایندگان سنا شکست خورد. در این جلسه ۵۷ سناتور به استیضاح دونالد ترامپ رای مثبت و ۴۳ سناتور نیز رای منفی دادند. دموکرات ها برای متخلف شناخته شدن دونالد ترامپ به رای موافق دو سوم اعضای مجلس سنا (۶۷ رای) نیاز داشتند. هفت سناتور جمهوری خواه همراه با ۵۰ سناتور دموکرات دونالد ترامپ را به دلیل تحریک به شورش مجرم شناختند. مجلس نمایندگان ایالات متحده روز ۱۳ ژانویه طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا را به اتهام تحریک به شورش تصویب کرده بود. ترامپ تنها رئیس‌جمهور تاریخ امریکا است که دو بار استیضاح می‌شود اما با این نتیجه او همچنان می‌تواند در عرصه سیاسی آمریکا فعال باشد و حتی اگر بخواهد در انتخابات چهار سال بعد بار دیگر به عنوان نامزد وارد رقابت‌های انتخاباتی شود. امری که در عرصه سیاست آمریکا معمول نیست ولی ترامپ نشان داده سیاستمداری متفاوت است. در نهایت تمام ۵۰ سناتور دمکرات و هفت سناتور جمهوری‌خواه به محکومیت ترامپ رای دادند. در هیچ یک از چهار استیضاح قبلی سابقه نداشته که این‌ تعداد قانونگذار به محکومیت رئیس‌جمهوری از حزب خودشان رای دهند .

میت رامنی، لیزا مورکووسکی، سوزان کالینز، بن سسی، پت تومی، ریچارد بر و بیل کاسیدی هفت سناتور جمهوری‌خواه هستند که علیه ترامپ رای دادند. جلسه محاکمه در مجلس سنا خیلی سریع پیش رفت و درنهایت ظرف کمتر از یک هفته خاتمه یافت. گروه دموکرات‌های مجلس نمایندگان که در حکم تیم دادستانی بودند صبح روز شنبه با خواست به میان آوردن شاهدین باعث غافلگیری ناظرین شدند. اگر پای شاهدین به میان کشیده می‌شد محاکمه می‌توانست تا مدت‌ها به طول بینجامد.

مجلس سنا ۵۵ به ۴۵ رای به پذیرش شاهدین داد (پنج جمهوری‌خواه به همراه ۵۰ دموکرات رای دادند.) شاهدی که تیم دادستانی می‌خواست به میان بیاورد جیمی هررا بیوتلر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از واشنگتن بود که به رسانه‌ها گفته بود جزئیات جدیدی در مورد تماس تلفنی بین ترامپ با کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان دارد. اما پس از چند ساعت مذاکره بین رهبران مجلس سنا، تیم دادستانی دموکرات‌ها و تیم وکلای ترامپ، تیم دادستانی پذیرفت که گفته‌های هررا بیوتلر به عنوان یکی از شواهد موجود وارد صورت جلسه محاکمه شود اما شهادت در صحن سنا از او گرفته نشود.

میچ مک‌کانل، سناتور قدرتمند جمهوری‌خواه و رهبر اقلیت، در نامه‌ای به همکارانش گفته بود رای به تبرئه ترامپ خواهد داد که به نظر میخ آخر بر تابوت امید آن‌ها بود که می‌خواستند محکومیت ترامپ را ببینند. ترامپ در واکنش به رای تبرئه خود بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت: «من همیشه مدافع حکومت قاطع قانون، قهرمانان نیروهای پلیس و حق مردم آمریکا برای بحث صلح‌آمیز و شرافتمندانه در مورد مسائل روز، بدون شرارت و بدون نفرت، بوده‌ام و خواهم بود.» او دموکرات‌ها را متهم کرد که دستگاه عدالت را به وسیله‌ای برای انتقام سیاسی و تعقیب و سرکوب تمام افراد و دیدگاه‌هایی که با آن‌ها مخالفند بدل کرده‌اند. او گفت: موضوع ناراحت کننده در زمان ما این است که یک حزب سیاسی در ایالات متحده مجوز رایگان برای تضعیف حاکمیت قانون را می دهد. آنها بهانه کرده‌اند و آشوبگران و عدالت را به ابزاری برای انتقام و آزار سیاسی تبدیل کرد‌ه‌اند. رئیس جمهوری سابق آمریکا ضمن استقبال از این رای وعده داد که به دفاع از عظمت آمریکا ادامه خواهد داد.