دونالد ترامپ در سخنرانی از پیش ضبط شده‌ای که در آخرین کامل ریاست جمهوری خود منتشر کرد، آخرین دور پیروزی را زده و در آن به تحسین از دستاوردهای خود پرداخته و همچنین بدون ذکر نام جو بایدن، رئیس جمهور منتخبی که روز گذشته (چهارشنبه) مراسم تحلیف به جا آورد، برای دولت بعدی آرزوی موفقیت کرد. به گزارش هیل، دونالد ترامپ در این ویدئوی ۲۰ دقیقه‌ای که روز دوشنبه ضبط شده و از سوی کاخ سفید در بعدازظهر سه‌شنبه منتشر شد، عنوان کرد: ما کاری که برای انجامش به اینجا آمدیم را انجام دادیم و خیلی کارهای بیشتری انجام دادیم. این هفته ما دولت جدیدی را افتتاح می‌کنیم و برای موفقیتش در خصوص امن و موفق نگه داشتن آمریکا دعا می‌کنیم. ما بهترین‌ها را برای آنها آرزو کرده و همچنین خواستار شانس داشتن آنها هستیم. ترامپ به تحسین از کار دولتش از جمله در زمینه تصویب کاهش‌های مالیاتی، اجرای دستور زدودن قوانین، ساخت دیوار در مرز جنوبی آمریکا و منعقد کردن توافق نفتا پرداخت. او مکررا از قدرت اقتصاد آمریکا قبل از همه‌گیری کروناویروس تعریف کرده و همچنین پاسخ دولتش به این ویروس را که به شکل گسترده‌ای مورد انتقاد قرار گرفته به عنوان یک موفقیت مطرح کرد. ترامپ به کسب اعتبار برای خود از بابت تولید دو واکسن موفق کروناویروس پرداخته و گفت، آنها در مدت زمانی که رکورد شکست تحویل داده شدند و آنها را یک معجزه پزشکی خواند.

این سخنرانی خداحافظی یک تصدیق نادر از سوی ترامپ به پایان دوره ریاست جمهوری‌اش است هر چند که در یک مقطع گفت، جنبشی که ما آغاز کردیم تازه شروع شده است. او گفت: حالا که آماده تحویل قدرت به دولتی جدید می‌شوم، می‌خواهم بدانید که جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است. او از پذیرش رسمی شکست در انتخابات خودداری کرده و از زمان برگزاری انتخابات با جو بایدن رئیس جمهور منتخب صحبت نکرده است.  این اظهارات از پیش ضبط شده ترامپ در روزی منتشر شدند که در آن او در برنامه کاری عمومی‌اش هیچ چیز نداشت که این از زمان شکستش در انتخابات معمول بوده است.

ترامپ در هیچ مقطعی از سخنرانی ۲۰دقیقه‌ای خود نام بایدن را ذکر نکرد. او به مطرح کردن یک محکومیت مختصر در خصوص خشونتهای دو هفته پیش در کنگره، زمانی که برخی از حامیانش به ساختمان کنگره حمله کردند تا تایید آرای الکترال جو بایدن را متوقف کنند، پرداخت اما به نقش خودش در این رخدادها اذعان نکرد. ترامپ در این سخنرانی به عملیاتهای آمریکا علیه رهبر گروه تروریستی داعش و اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، تصمیمش برای منتقل کردن سفارت آمریکا در اسرائیل به شهر قدس، فشارش به همپیمانان در ناتو برای بالا بردن سهمشان در این شراکت نظامی و رویکرد تند در قبال چین با وضع تعرفه ها اشاره کرد و آنها را از دستاوردهای عمده دوران ریاست جمهوری خود خواند.

در این راستا روزنامه وال استریت ژورنال به نقلاز منابع نزدیک به ترامپ اعلام کرده که او قصد تاسیس یک حزب سیاسی جدید را دارد. براساس این گزارش، مشخص نیست که دونالد ترامپ درباره تاسیس یک حزب جدید تا چه حد مصمم باشد. وال استریت ژورنال تاکید کرد که بخش بزرگی از هواداران ترامپ تا پیش از آنکه او در سال ۲۰۱۶ نامزد ریاست جمهوری این حزب شود، چندان در حزب جمهوری‌خواه مشارکت نداشتند. چنانچه او این اقدام را عملی کند، می‌تواند سایر نامزدهای جمهوری‌خواه قابل قبول را از پیگیری ریاست جمهوری کنار بگذارد. به لحاظ سنتی، احزاب سوم نتوانسته‌اند قدرت کافی برای به چالش کشیدن احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه به دست آورند.