رئیس‌جمهور سابق آمریکا هشدار داد، رقبای جهانی در حال رصد نزدیک انتقال قدرت دشوار ریاست جمهوری در کشورش و خودداری رئیس‌جمهور آمریکا از پذیرفتن شکست در برابر جو بایدن، رئیس جمهور منتخب هستند. به گزارش پایگاه هیل، باراک اوباما در جریان مصاحبه‌ای با شبکه سی.بی.اس گفت: من فکر می‌کنم رقبای ما شاهد تضعیف شدن ما بوده‌اند. نه فقط در نتیجه این انتخابات بلکه در طول چند سال گذشته. اوباما در ادامه هشدار داد، کشورهایی مثل چین و روسیه فرصت تضعیف آمریکا را در شکاف‌هایی در بدنه سیاسی که نسبت به امکان بهره‌برداری از آنها مطمئن باشند می‌بینند. رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه بیان داشت، همواره به این جمله که سیاست‌های حزبی نباید به خارج از آمریکا کشیده شوند معتقد بوده و رهبران سیاسی آمریکا باید به دنبال بازتاب تصویر ایالات متحده آمریکا و نه ایالات جدا شده آمریکا در عرصه جهانی باشند. او گفت: دستیابی هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به بیش از ۷۰ میلیون رأی نشان دهنده دو دستگی شدید کشور است. اما در هر حال جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا است و ابراز شک جمهوری خواهان در مورد نتیجه انتخابات ناامید کننده است. اوباما طی این مصاحبه جامع به صحبت درباره زمان ریاست جمهوری خود و همچنین کتاب خاطرات جدیدش به نام یک سرزمین موعود پرداخت.

اوباما که تا آخرین هفته‌های کمپین ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ از انتقاد علیه ترامپ پرهیز می‌کرد، گفت، ترامپ را از بابت اختلاف شدید سیاسی در آمریکا متهم نمی‌کند بلکه او را شتاب دهنده می‌خواند. وی افزود: ترامپ در ارتباط با ایجاد اعتماد عمومی به دولت مجموعه کاملی از هنجارها را نادیده گرفت و نسبت به تمامیت نهادهای اساسی کشور تردید ایجاد کرد. اوباما اظهار کرد، موضع ترامپ در قبال نتایج انتخابات آمریکا و واکنش جمهوریخواهان کنگره به آن تبعاتی پایدار خواهد داشت.

وی افزود: این یک گام دیگر در جهت مشروعیت زدایی نه فقط از دولت بعدی متعلق به بایدن بلکه از کلیت دموکراسی است .باراک اوباما همچنین در این گفت‌وگو از ترامپ خواست تا کشورش را در اولویت قرار داده و به شکست مقابل بایدن اذعان کند. او گفت: توصیه من به رئیس جمهور ترامپ این است که اگر شما می‌خواهید تا در این عرصه از بازی به عنوان شخصی در یادها بمانید که کشورش را اولویت قرار داد، زمان آن است که کار مشابهی انجام دهید. خب رئیس جمهور یک کارمند دولتی است. طبق آن، آنها ساکنان موقت کاخ سفید می‌شوند و بعد زمانی که وقت شما تمام می‌شود، وظیفه شماست که کشورتان را در جایگاه نخست قرار دهید و فراتر از نفس خود و منافع خود و یاس‌های خود بیندیشید. اوباما در عین حال در این مصاحبه نسبت به ایده پیوستنش به کاخ سفید متعلق به جو بایدن یا کابینه وی در سال آینده میلادی واکنش نشان داد. اوباما تاکید کرد به این معاون ریاست جمهوری سابقش به هر نحوی که بتواند کمک خواهد کرد اما همچنین گفت که بایدن به توصیه‌های او احتیاج ندارد. اوباما در حالی که می‌خندید خاطرنشان کرد، برنامه‌ای برای آنکه به ناگهان در میان کارکنان کاخ سفید کار کند و یا چیز دیگر ندارد. گایلا کینگ، مجری این مصاحبه از اوباما پرسید: هیچ منصبی در کابینه برای شما نیست جناب رئیس جمهور؟ این سوال باعث خنده بیشتر اوباما شده و او در پاسخ گفت: احتمالا کارهایی هستند اما من انجامشان نمی‌دهم چون در آن صورت میشل اوباما من را ترک خواهد کرد! او درباره دونالد ترامپ تصدیق کرد که وقتی او می‌گوید برای آمریکای سیاه و رنگین‌پوستان بیش از «آبراهام لینکلن» کار کرده، دیگران را دچار نوعی سردرگمی می‌کند و برخی این موضوع را باور ندارند.