یک مقام جمهوری آذربایجان روز گذشته (شنبه) اعلام کرد، شمار افراد کشته شده در حمله موشکی به شهر گنجه این کشور به ۱۳ تن رسیده و حدود ۴۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. به گزارش اسپوتنیک، حکمت حاجی‌یف، مشاور ریاست جمهوری آذربایجان در پیامی توییتری نوشت: ۱۳ غیرنظامی کشته شدند، حدود ۴۰ هم زخمی. عملیات های نجات ادامه دارد. سیاست ترور دولتی ارمنستان باید متوقف شود. این مقام جمهوری آذربایجان حمله با موشک بالستیک به شهر گنجه را از سوی اراضی ارمنستان دانست. او گفت: موشک های بالستیک از اراضی ارمنستان علیه شهر گنجه شلیک شدند. این منطقه از منطقه درگیری بسیار فاصله دارد. هیچ ضرورت نظامی وجود نداشت. دفتر دادستان کل جمهوری آذربایجان هم با تایید کشته شدن شماری در گنجه از وارد آمدن خساراتی به تاسیسات غیرنظامی و خودروها خبر داد. براساس گزارش ها، ارتش ارمنستان همچنین به شهر مینگه چویر هم حمله موشکی کرده اما پدافند هوایی جمهوری آذربایجان آنها را دفع کرده است. سازمان ملل با صدور بیانیه ای از طرفین درگیر خواست از غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی براساس قوانین بشردوستانه بین المللی حفاظت کنند. شهر گنجه بیش از ۳۰۰ هزار تن جمعیت دارد و ۶۰ کیلومتر با منطقه درگیری فاصله دارد. این دومین حمله به گنجه در یک هفته گذشته است. در مقابل، نیروهای جمهوری آذربایجان به مرکز قره‌باغ و چند منطقه دیگر حمله کرده که تلفاتی به همراه داشته است. این شهر که جمعیتی بالغ بر ۵۵ هزار تن دارد، به دلیل بمباران جمهوری آذربایجان، اکنون تقریبا خالی از سکنه غیرنظامی است و جمعیت باقی مانده در پناهگاه‌ها به سر می‌برند. ارمنستان و جمهوری آذربایجان، یکدیگر را به هدف قرار دادن غیرنظامیان متهم می‌کنند. با میانجیگری روسیه، دو کشور توافق آتش‌بس امضا کردند اما این توافق در عمل به اجرا در نیامده و درگیری‌ها شدیدتر شده‌اند. این دو کشور طرف مقابل را به تلاش برای باز کردن جبهه‌های جدید متهم می‌کنند.

جمهوری آذربایجان از شلیک به سوی نخجوان خبر می دهد، اتهامی که ارمنستان آن را رد کرده و وزارت دفاع ارمنستان هم در مقابل ادعا کرده پهپادهای جمهوری آذربایجان را در خاک خود هدف قرار داده است. جنگ دو کشور بر سر قره‌باغ تاکنون منجر به کشته شدن صدها تن و بی‌خانمان شدن هزاران تن دیگر شده است.

پس از اعلام این اخبار، رئیس جمهوری آذربایجان حملات موشکی به دومین شهر بزرگ کشورش را معادل جرایم جنگی دانست و گفت مسوولان این حادثه در میدان نبرد پاسخشان را می‌گیرند. الهام علی اف در سخنرانی دیروز خود گفت که این اقدام، جنایت جنگی است، جنایت علیه بشریت. اگر جامعه جهانی نخواهد آنها را مجازات کند، ما عاملان را مجازات خواهیم کرد. ما آنها را در میدان نبرد مجازات می‌کنیم و پاسخ می‌دهیم. رئیس جمهوری آذربایجان همچنین گفت، نیروهای مسلح کشورش شهر فضولی در قره‌باغ را به کنترل خود درآورده‌اند. او همچنین گفت، ارتش جمهوری آذربایجان شماری از روستاها در این منطقه را آزاد کرده‌اند. رویارویی مرگبار میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ از اواخر سپتامبر اوج گرفته است. در این راستا دفتر دادستانی کل جمهوری آذربایجان روز گذشته اعلام کرد، از زمان آغاز درگیری‌های قره‌باغ ۶۰ غیرنظامی آذربایجانی کشته و ۲۷۰ تن دیگر متحمل آسیب‌های جدی شدند. این در حالیست که رویترز گزارش داده که برخی منابع آگاه اعلام کرده‌اند که شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد فردا (دوشنبه) جلسه غیرعلنی را پشت درهای بسته و از ساعت 15 درباره تحولات و درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ برگزار کند. گفته شده این نشست به درخواست روسیه، فرانسه و آمریکا (روسای گروه مینسک) برگزار می‌شود.