در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آتی آمریکا، آمار نظرسنجی‌ها از وضعیت دونالد ترامپ چندان خوشایند نیست و حتی داده‌های داخلی از جمهوری‌خواهان نشان می‌دهند که او به سختی در جا می‌زند. روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد، نظرسنجی‌های محرمانه حزب‌ جمهوری‌خواه نشان می‌دهند، ترامپ نه تنها در ایالت‌هایی که پیروزی در آنها حیاتی است، عقب است، بلکه به حدی مستقل‌ها را رویگردان ساخته که جو بایدن در ایالت‌های کاملا قرمز (طرفدار جمهوری‌خواهان) از جمله مونتانا، کانزاس و میسوری پیشروی داشته است. موقعیت دونالد ترامپ در میان رای‌دهندگان، به ویژه جمهوری‌خواهان را درباره ایالت‌های به اصطلاح «کمربند آفتاب» نگران کرده است. این ایالت‌ها از جمله جورجیا، تگزاس و آریزونا به لحاظ سیاسی چندین دهه است که در کنترل جمهوری‌خواهان مانده است. براساس گزارش نیویورک‌تایمز، تمام این ایالت‌ها به شدت تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفته‌اند. در نتیجه، ایالت‌های نظیر آریزونا، جورجیا و تگزاس در تابستان با موج قدرتمندی از شیوع کرونا مواجه شدند و همین امر تلاش‌ها برای احیای فعالیت تجاری را عقب راند. روزنامه نیویورک‌تایمز همچنین گزارش داد، شکست در این منطقه ممکن است جمهوری‌خواهان را در نهایت وادار کند تا درباره رویکردشان به سیاست انتخاباتی تجدیدنظر کنند. در این گزارش آمده است: چنانچه ترامپ در جنوب و غرب آمریکا بازنده شود، این امر ممکن است ترامپ و ترامپیسم و آینده انتخاباتی آنها را در رو به رشدترین و چند دسته‌ترین بخش این کشور، هر چه بیشتر به سمت تمایلات راست‌گرایانه متمایل کند. در همین حال نظرسنجی انجام شده از سوی یاهونیوز/یوگاو نشان می‌دهد در حالی که سه هفته تا انتخابات باقی مانده ۱۷ درصد از رای دهندگان واجد شرایط گفته‌اند تا کنون رای داده‌اند که این میزان یک هفته قبل ۱۰ درصد بود. در میان این رای دهندگان بایدن، ترامپ را با ۴۷ درصد برتری (۷۰ به ۲۳) شکست داده است. یاهو نیوز هم گزارش داده که اولین هفته نظرسنجی‌ها بعد از ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کووید ۱۹ به طور کلی به تقویت امیدهای او برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری کمک چندانی نکرده است.

بایدن در ۱۰ مورد از ۱۱ ایالت محل رقابت یا به اصطلاح ایالتهای سوئینگ از ترامپ پیش است و در عین حال برتری‌اش را در هفت مورد از این ایالات گسترده‌تر کرده و میزان آرای بزرگی در فلوریدا، میشیگان، کارولینای شمالی و پنسیلوانیا داشته است. بر طبق برآورد یو.اس.ای تودی، که خود آن هم بر پایه میانگین‌های نظرسنجی‌ها در «ریئل کلیر پلتیکس» و «فایو ترتی ایت» است، بایدن در سطح سراسر آمریکا با دو درصد افزایش، برتری خود بر ترامپ را به ۱۰ درصد رسانده است. میانگین‌گیری «یو.اس.ای تودی» نشان می‌دهد آرای جو بایدن در سطح سراسری ۵۲.۱ درصد و آرای ترامپ ۴۲ درصد است. بر همین اساس در ایالت آریزونا میانگین آرای بایدن ۴۸.۵ درصد و آرای ترامپ ۴۵.۲ درصد همراه با برتری ۳.۳ درصد بایدن است.

در فلوریدا برتری بایدن چهار درصد بوده و میانگین آرای او ۴۸.۵ در برابر آرای ۴۴.۵ درصدی ترامپ است. در جورجیا برتری بایدن به ۰.۲ درصد می‌رسد چرا که ۴۷.۱ درصد رای داشته در حالی که ترامپ ۴۶.۹ درصد رای دارد. در ایالت میشیگان برتری بایدن بر ترامپ به ۷.۳ درصد رسیده است. او در این ایالت میانگین آرای ۵۰.۵ درصد رای در برابر رای ۴۳.۲ درصدی دونالد ترامپ را دارد. در مینه‌سوتا برتری بایدن به ۹.۳ درصد رسیده است. او در این ایالت رای ۵۰.۴ درصدی را در برابر میانگین رای ۴۱.۱ درصدی ترامپ دارد. برتری آرای جو بایدن دموکرات در ایالت نوادا ۶.۴ درصد بوده و میانگین آرای وی ۵۰.۲ درصد در برابر ۴۳.۸ درصد ترامپ است. در پنسیلوانیا بایدن برتری چشمگیر ۷.۲ درصدی داشته است.