دفتر رئیس جنبش حماس در نوار غزه در بیانیه‌ای از دست‌یابی به تفاهماتی با رژیم صهیونیستی برای آرام‌سازی اوضاع در مرزهای غزه و پایان دادن به تنش در این منطقه خبر داد. خبرگزاری فلسطینی الصفا گزارش داد که در بیانیه دفتر یحیی سنوار، رئیس حماس در غزه آمده است که این تفاهمات پس از تماس‌ها و رایزنی‌های گسترده که آخرین مورد آن تلاش‌های محمد العمادی سفیر قطر در نوار غزه بود، حاصل شده است. جنبش حماس اعلام کرد که در همین راستا، قرار است پروژه‌هایی عمرانی در نوار غزه انجام شود که موجب کمک به فلسطینیان برای مقابله با بحران کرونا خواهد شد. خبرگزاری آناتولی نیز ضمن اشاره به این خبر تاکید کرد که بر این اساس، قرار است رژیم صهیونیستی گذرگاه‌های غزه را بازگشایی کرده و در مقابل فلسطینیان نیز پرتاب بالن‌های آتش‌زا به سمت اراضی اشغالی را متوقف کنند. شبکه الجزیره نیز تاکید کرد که به موجب تفاهمات بدست آمده، دو گذرگاه کرم ابو سالم و ایرز بازگشایی خواهند شد و مساحت مجاز برای ماهیگیری فلسطینیان نیز مجددا افزایش خواهد یافت. به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، قرار است به موجب این تفاهم، اوضاع در مرزهای غزه به قبل از تنش و درگیری‌های اخیر بازگردد.

رهبران حماس از دولت قطر به خاطر تلاش‌ها در راستای توقف تجاوزات علیه غزه و بازگشت آرامش به این باریکه تقدیر و تشکر کردند. این توافق در حالی انجام شده است که سه طرف امارات، اسرائیل و آمریکا دوشنبه شب بیانیه مشترکی را در سایه سفر دو هیات آمریکایی - اسرائیلی به ابوظبی صادر کردند. رای‌الیوم گزارش داد که روز دوشنبه هیات اسرائیلی به ریاست مئیر بن شبات رئیس امنیت داخلی اسرائیل و هیاتی آمریکایی به ریاست جارد کوشنر داماد و مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا با همراهی رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید سوار بر اولین پرواز تجاری مستقیم، تل‌آویو را به مقصد ابوظبی ترک کردند. این هیات در پایان دیدارها و رایزنی‌هایش با مقامات ابوظبی بیانیه‌ای سه جانبه را صادر کردند که در این بیانیه آمده است که معاهده صلح امارات و اسرائیل که تحت نظارت آمریکا انجام شد، گامی شجاعانه در مسیر خاورمیانه‌ای باثبات‌تر و شکوفاتر است!

در بیانیه مذکور آمده است که معاهده صلح امارات و اسرائیل تفکر و دیدگاهی جدید پیرامون نحوه حل مشکلات منطقه و چالش‌های آن با اتکا به گام‌های عملی که نتایجی ملموس داشته باشد ایجاد کرد؛ به نحوی که به ساختن پل‌هایی جدیدی برای کاهش اختلافات موجود و ممانعت از درگیری‌های جدید در آینده منجر شود. علاوه بر این در بیانیه مذکور تاکید شده که این معاهده در زمانی مناسب انجام شد؛ چراکه در زمان‌های قبل شاهد افزایش چشمگیر جنگ، خونریزی و آوارگی و تغییرات دموگرافی بودیم. لذا اگر بخواهیم به خواسته‌های نسل فعلی و آینده، جامه عمل بپوشانیم باید به همه این متغیرها پاسخ دهیم. این معاهده فرصت تاریخی در برقراری روابط عادی میان امارات و اسرائیل است که به توقف طرح الحاق اراضی فلسطینی منجر شد. در بیانیه مذکور همچنین آمده که امارات و آمریکا از رهبران فلسطینی میخواهند بار دیگر با طرف اسرائیلی برای حل اختلافات و رسیدن به صلح وارد مذاکره شوند. در بخش همکاری‌های مشترک نیز در این بیانیه آمده است که وزرای دولت امارات و دولت اسرائیل در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش وزارت خارجه و امنیت غذایی دور اول مذاکراتشان را برای یافتن راه‌های همکاری مشترک آغاز کردند و رسماً خطوط ارتباط بین دو طرف برقرار شد. امارات و اسرائیل درباره همکاری دوجانبه در مسائل پزشکی و بهداشتی نیز گفت‌وگو میکنند و امیدوارند که این امر به درمان بیماری کووید 19 بینجامد.