انتقاد شدید بایدن و سندرز از ترامپ و سیاست‌های بهداشتی کاخ‌سفید؛

کرونا علاقه‌مندی سیاسی ندارد!

دو نامزد ریاست‌جمهوری پیشتاز رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌های آمریکا به‌شدت از دونالد ترامپ و دولتش از بابت نحوه مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا جدید در این کشور انتقاد کرده و بی‌کفایتی و بی‌موالاتی وی را محکوم کردند.  به گزارش پایگاه ان.‌بی.‌سی نیوز، جو بایدن و برنی سندرز به دنبال بالا گرفتن بحران شیوع ویروس کرونا در آمریکا سخنرانی‌های آتشینی را علیه مدیریت دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در قبال این بحران ایراد کردند.  اظهارات آن‌ها در حالی مطرح شد که بازارها در واکنش به این بحران در سراشیبی سقوط قرار گرفتند و پاسخ‌دهی دولت آمریکا نیز هدف انتقادهای گسترده است. این دو نامزد ریاست‌جمهوری پیشتاز دموکرات‌های آمریکا در اظهاراتشان به بیان اینکه دولت این کشور از نظر آن‌ها چطور باید به این بحران پاسخ می‌داد، پرداختند. سندرز در سخنرانی در شهر برلینگتن واقع در ایالت ورمونت هشدار داد که بحران شیوع ویروس کرونا در آمریکا ممکن است حتی تلفاتش از تلفات نظامیان آمریکایی در زمان جنگ جهانی دوم بیشتر شود. بایدن نیز در سخنرانی در شهر زادگاهش به نام ویلمینگتن در ایالت دلاویر گفت: اینکه این بحران را اینقدر کم اهمیت جلوه دهیم و بیش از حد به آن بی‌توجهی نشان دهیم و درباره آن اطلاعات غلط گسترش دهیم تنها به خود ما آسیب وارد می‌کند و بیشتر به نفع گسترش بیماری عمل خواهد کرد. وی ادامه داد: با این حال  ما هم نباید وحشت کنیم و هم نباید دچار بیگانه‌ستیزی شویم. اینکه ویروس کوید-۱۹ را به عنوان یک ویروس خارجی برچسب بزنیم باعث نمی‌شود که پاسخگویی در قبال قضاوت‌های غلطی که تاکنون از جانب دولت ترامپ رخ داده از بین برود. این دو نامزد ریاست‌جمهوری دموکرات یک روز بعد از آن این انتقادها را مطرح کردند که ترامپ خطاب به مردم کشورش درباره بحران شیوع ویروس کرونا سخنرانی کرد.

این سخنرانی بایدن اولین سخنرانی او از زمان مطرح شدن به عنوان نامزد اصلی پیشتاز حزب دموکرات در رقابت‌های درون حزبی تلقی می‌شود. او در طول کمپین انتخاباتی تأکید کرده که خیلی بهتر از دونالد ترامپ برای مدیریت این بحران به عنوان فرمانده کل قوا آمادگی دارد. بایدن گفت:‌ ویروس کرونا علاقه‌مندی سیاسی ندارد. این ویروس هم جمهوری‌خواهان، هم مستقل‌ها و هم دموکرات‌ها را به یک شکل آلوده خواهد کرد. این ویروس براساس اصالت کشوری، نژاد، نسل و یا کدپستی یک ایالت تبعیض قائل نمی‌شود. وی افزود: نگرانی عمومی در عین حال با بی‌اعتمادی شایع به این رئیس جمهور تحت تأثیر تضادهای او با حقیقت ترکیب شده است. بایدن برنامه‌ای را برای مبارزه با ویروس کرونا شامل تست رایگان این ویروس و حذف تمامی موانع هزینه‌ای مربوط به مراقبت‌های پیشگیرانه و معالجه بیماری مطرح کرده است و این مسئله طی بیانیه‌ای از سوی کمپین انتخاباتی او ارائه شده است. از سوی دیگر برنی سندرز هم گفت یک الزام اخلاقی مطلق وجود دارد مبنی بر اینکه باید پاسخ ما به این بحران چه به عنوان دولت، چه به عنوان جامعه و چه به عنوان جامعه تجاری و همچنین به عنوان شهروند انفرادی باید مطابق با عظمت بحران باشد. این سناتور دولت ترامپ را به «بی‌کفایتی و بی‌موالاتی» در قبال این بحران متهم کرد و گفت: این بحران باعث تهدید شدن جان تعدادی زیادی از مردم در کشور ما شده است.

سندرز از ترامپ خواست یک وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده و یک نشست با حضور مقام‌های کارشناس وابسته به هر دو حزب اصلی با هدف رهبری پاسخ به بحران صرفا و تنها بر مبنای دانش و حقایق تشکیل دهد. سندرز با تأکید بر طرح موسوم به «مراقبت‌های پزشکی برای همه» گفت:‌همه در کشور ما باید بتوانند تمامی مراقبت‌های بهداشتی و درمانی لازم را بدون هزینه دریافت کنند.