اعلام نتایج انتخابات سه ایالت

در دومین سه‌شنبه بزرگ برتری بایدن  بر سندرز

نتایج دومین سه‌شنبه بزرگ انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها که ۲۰ اسفند در ۶ ایالت آمریکا کلید خورد، تاکنون در سه ایالت میشیگان، میسوری و می.سی.سی.پی مشخص شد و براساس آن « جو بایدن » معاون پیشین رئیس‌جمهوری آمریکا توانسته برنی سندرز رقیب خود را شکست دهد. براساس گزارش روز گذشته (چهارشنبه) شبکه تلویزیونی سی‌.ان‌.ان از نتایج دومین سه‌شنبه بزرگ، اکنون سندرز با شکست بزرگی مواجه شده و با وضعیت دشواری در ادامه رقابت‌های مقدماتی مواجه است. بایدن در ایالت‌های میشیگان، میسوری و می.‌سی.‌سی.‌پی توانسته است به ترتیب ۵۲.۸ ، ۶۰.۱ و ۸۱.۱ درصد آرا را به دست آورد. سندرز نیز در میشیگان ۳۸ درصد، میسوری ۳۴.۵ و می.‌سی.‌سی.‌پی ۱۴.۸ درصد آرا را به دست آورد. با توجه به این نتایج، بایدن تاکنون بزرگترین آرا هیات نمایندگان مربوط به میشیگان با ۱۲۵ آرا را به دست آورد. سی‌.ان‌.ان گزارش داد، تاکنون بایدن توانسته ۷۴۵ آرای هیات نمایندگان را و سندرز نیز ۶۰۹ آرا را به دست آورده است. نتایج آرا سه ایالت آیداهو، واشنگتن و داکوتای شمالی همچنان در حال شمارش بوده و اعلام نتیجه نهایی این سه ایالت تا ساعت ها به طول خواهد انجامید. انتخابات مقدماتی در آمریکا که نزدیک به پنج ماه زمان می‌برد، از این نظر برگزار می‌شود تا شمار نامزدها پیش از برگزاری انتخابات سراسری محدود شود؛ این انتخابات بعنوان ابزاری برای احزاب سیاسی در آمریکا با هدف دست یافتن به یک وحدت نظر روی یک نامزد پیش از انتخابات است. انتخابات مقدماتی آمریکا در برگیرنده دو نوع انتخاب نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکاست که در ابتدا انتخابات با عنوان انجمن‌های حزبی (Caucus) و در پایان تشکلات حزبی برای دست یافتن به  وحدت نظر و انتخاب نامزد نهایی خود در همایش حزبی- سیاسی که به نشست گزینش نامزد نیز شهره است، برگزار می‌شود.

طبق بند دوم قانون اساسی آمریکا، فردی که قرار است نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود باید زاده خاک آمریکا، حداقل ۳۵ سال و دست‌کم ۱۴ سال در آمریکا اقامت داشته باشد. پس از پایان یافتن انتخابات مقدماتی که به مدت پنج ماه از ابتدای سال میلادی ۲۰۲۰ تا ژوئن ادامه می‌یابد، هریک از احزاب همایش حزبی خود را برای تعیین نامزد نهایی برگزار می‌کند. حزب  دموکرات همایش حزبی خود را بین ۱۳ تا ۱۶ جولای (۲۳ تا ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹) در شهر میلواکی ایالت ویساکنسین برگزار می‌کند؛ البته دیگر شهرهای هوستون، تگزاس، میامی  و فلوریدا نیز برای این منظور در نظرگرفته شده است.

حزب جمهوریخواه نیز همایش حزبی خود را قرار است در شهر شارلوت (Charlotte) در ایالت کارولینای جنوبی بین ۲۴ تا ۲۷ ماه اوت (۳تا۶ شهریور ۱۳۹۹) برگزار کند. مایک کاسکا سخنگوی کارزار انتخاباتی برنی سندرز گفت: به خاطر نگرانی از ایمنی و سلامت عمومی، ما گردهمایی امشب در کلیویلند را لغو می‌کنیم. ما از سوی مقامات اوهایو هشدار عمومی دریافت کردیم که نسبت به تجمعات بزرگ در محیط‌های سربسته به خاطر شیوع کرونا، ابراز نگرانی کرده‌اند. وی افزود: سناتور سندرز مایل است تاسف خود را به هزاران نفر از مردم این ایالت که برای حضور در این گردهمایی برنامه‌ریزی کرده بودند، ابراز می دارد. با این حال برنامه های انتخاباتی وی، جداگانه مورد ارزیابی و اعلام خواهند شد. این در حالی است که سندرز شامگاه گذشته در ایالت میشیگان گردهمایی انتخاباتی برگزار کرد و یکی از روحانیون شیعه هم در دفاع از وی سخنرانی کرد. بنا به گزارش شبکه بی.بی.سی، از طرف دیگرف مناظهر‌های تلویزیونی سندرز و بایدن نیز که قرار است (یکشنبه 25 اسفندماه) در آریزونا برگزار شود، بدون حضور مخاطب برگزار شود و شبکه «سی ان ان» که برگزار کننده این مناظره است، می‌گوید که علت حذف تماشاگران از این مناظره، نگرانی از شیوع ویروس کرونا است.