اولین روز قرنطینه در اولین کشور قرنطینه جهان

ایتالیا، آرام اما ترسناک!

مردم ایتالیا روز گذشته (سه‌شنبه) شاهد خیابان‌های خالی به دلیل اعلام اقدامات قرنطینه در کشور برای مبارزه با شیوع کرونا بودند. به گزارش خبرگزاری رویترز، خیابان‌های رم، پایتخت ایتالیا دیروز به طور وضوح آرامتر و کم‌جمعیت‌تر از روزهای عادی بود و دیگر خبری از ترافیک‌های سنگین نبود؛ به نظر می‌رسد اوضاع در میلان، پایتخت تجاری ایتالیا نیز تحت کنترل شدید قرار گرفته است. برخلاف همیشه مسافران سیستم‌های متروی رم در ساعت اوج ترافیک به راحتی صندلی برای نشستن پیدا می‌کردند و مردم ماسک‌زده‌ بیشتری در خیابان‌ها دیده می‌شوند. بلافاصله پس از اعلام قرنطینه مردم تا پاسی از شب برای خرید مواد غذایی و نیازهای اولیه در فروشگاه‌ها بودند دولت مجبور شد به مردم تضمین بدهد که کمبودی وجود نخواهد داشت و دلیلی برای ترس از کمبود وجود ندارد. مغازه‌ها اجازه دارند با رعایت فاصله یک متری فروشنده با خریدار باز باشند. کوریر دلاسرا نوشت: اکنون کل ایتالیا بسته است. جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، اعلام کرده محدودیت‌هایی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شمال این کشور اتخاذ شده بود اکنون در تمامی این کشور به اجرا گذاشته می‌شود. این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت برگزاری تجمعات و مراسم‌های عمومی هم خواهد شد. براساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، کونته تاکید کرده که با سراسری شدن محدودیت‌ها، فقط به سفرهای بسیار ضروری که قابل به تعویق انداختن نیستند اجازه تردد داده خواهد شد. نخست‌وزیر ایتالیا گفته این اقدامات که از بامداد سه‌شنبه به اجرا درخواهد آمد برای محافظت از آسیب‌پذترین قشر جامعه این کشور در نظر گرفته شده است.

بدین ترتیب، ایتالیا نخستین کشور جهان خواهد بود که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سراسر خاک خود را در وضعیتی شبیه قرنطینه ملی قرار می‌دهد. سالمندان بخش بزرگی از جامعه ایتالیا را تشکیل می‌دهند و مطابق آمارهایی که تاکنون در ارتباط با ویروس کرونا جمع‌آوری شده این ویروس برای سالمندانی که به ویژه از بیماریهای مزمن رنج می‌برند، خطرناک‌تر است.

روز دوشنبه شمار جان باختگان ویروس کروبا در ایتالیا جهشی یکباره داشت و با ثبت ۹۷ قربانی دیگر به ۴۶۳ نفر رسید. ایتالیا پس از چین بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را دارد به طوری که بیماری کووید-۱۹ در هر ۲۰ منطقه جغرافیایی آن ثبت شده است. همزمان کمیته المپیک ایتالیا گفته است این وضعیت دست کم تا سوم آوریل حدود یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت. ویروس کرونا در حال حاضر بیش از ۱۱۳ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و دست کم ۴ هزار نفر بر اثر آن مرده‌اند. در اسپانیا که ۲۸ نفر تا کنون بر اثر ویروس کرونا جان داده‌اند و حدود ۱۲۰۰ مبتلا شناسایی شده‌اند وزیر بهداشت اعلام کرد که از روز چهارشنبه مدارس منطقه مادرید دست کم برای دو هفته تعطیل خواهند بود. در نتیجه این اقدام نزدیک به ۱ میلیون و دویست هزار محصل خانه‌نشین خواهند شد. در آمریکا با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و نیز آمار مرگ و میر ناشی رییس جمهوری امروز برای گفتگو درباره تخفیف‌های مالیاتی احتمالی با رهبران جمهوری خواه کنگره دیدار خواهد کرد. دونالد ترامپ در عین حال برخی از مدیران وال استریت را دعوت کرده که روز چهارشنبه برای گفتگو درباره تبعات اقتصادی گسترش ویروس کرونا به کاخ سفید بروند. با این همه پیام های ضدو نقیضی از کاخ‌سفید شنیده می‌شود. وزیر بهداشت آمریکا الکس آزار گفته ویروس کرونا برای آمریکا مشکل درمانی بسیار بزرگی است و هیچ کس نمی‌خواهد وخامت اوضاع را کمرنگ جلوه دهد. با این همه ترامپ کمی بعد از او در حساب توییتری خود نوشت سال گذشته ۳۷ هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به آنفولانزای معمولی مرده‌اند.