ادامه رقابت دموکرات‌ها در 6 ایالت؛

مسیرهای «بایدن» و «سندرز» به کجا ختم می‌شود؟

در آستانه رقابت درون‌حزبی نامزدهای حزب دموکرات برای ریاست‌جمهوری آمریکا در ۶ ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن، نظرسنجی‌ها از پیشتازی «جو بایدن» حکایت دارد. سی.ان.ان گزارش داد، یک هفته بعد از پیروزی بزرگ «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا در دولت سابق این کشور در انتخابات ۱۰ ایالت از مجموع ۱۴ ایالت این کشور و ناکامی «برنی سندرز»، امروز (سه‌شنبه) قرار است انتخابات درون حزبی نامزدهای ریاست جمهوری در شش ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن برگزار شود. نتیجه این انتخابات از آن جهت که نامزد پیروز به تعداد قابل توجهی از آرای موکلان انتخاباتی (delegates) دست می‌یابد، از اهمیت زیادی برخوردار است. هم اکنون جو بایدن به لطف پیروزی در انتخابات «سه شنبه بزرگ» و حمایت چندین نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از وی، درصدد تحکیم موقعیت خود در رقابت با برنی سندرز است. سناتور ایالت ورمونت هم درصدد جبران شکست در انتخابات سه شنبه بزرگ است و با اتکای به پیروزی مهمش در ایالت کالیفرنیا (که ۴۱۵ موکل انتخاباتی داشت) به جمع آوری آرای موکلان در شش ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن می‌اندیشد. انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در حالی برگزار می‌شود که با کناره‌گیری نامزدها اکنون تنها سه نامزد حضور دارند: جو بایدن، برنی سندرز و تولسی گابارد.

از منظر آرای موکلان انتخاباتی، بایدن از مجموع ۳۹۷۹ موکل توانسته با ۶۶۴ موکل در صدر قرار بگیرد و سندرز با ۵۷۳ موکل انتخاباتی در تعقیب اوست. گابارد، تنها زن باقی مانده در رقابت نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) رای ۲ موکل انتخاباتی را کسب کرده است. هر نامزد دموکراتی که بتواند ۱۹۹۱ موکل انتخاباتی را کسب کند، نامزد نهایی این حزب برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. میزان موکلان انتخاباتی شش ایالت آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میزوری، داکوتای شمالی و واشنگتن اهمیت این انتخابات را برای بایدن و سندرز دو چندان می‌کند. ایالت میشیگان در مجموع ۱۴۷ موکل انتخاباتی دارد و سهم موکلان انتخاباتی متعهد ۱۲۵ موکل است. موکل انتخاباتی متعهد کسی است که پس از برگزاری انتخابات درون حزبی در هر ایالت رای خود را به یکی از نامزدها اعلام می‌کند و موکل غیر متعهد اعطای رای خود را به جلسه نهایی کمیته ملی حزب دموکرات (پس از پایان برگزاری انتخابات درون حزبی در تمام ایالت‌ها) موکول می‌کند.

 ایالت واشنگتن دارای ۱۰۷ موکل انتخاباتی و میزان موکلان انتخاباتی متعهد آن ۸۹ موکل است. ایالت میزوری با داشتن ۷۸ موکل انتخاباتی و ۶۸ موکل انتخاباتی متعهد، می‌تواند نقش مهمی در بالا رفتن قابل‌توجه تعداد موکلان انتخاباتی نامزدهای دموکرات ایفا کند. سهم ایالت می‌سی‌سی‌پی از موکلان انتخاباتی ۴۱ موکل است و ۳۶ موکل انتخاباتی متعهد سهم نامزد برنده در این ایالت خواهد شد. ایالت آیداهو در مجموع ۲۵ موکل انتخاباتی در حزب دموکرات دارد که ۲۰ نفر از آنان موکل انتخاباتی متعهد هستند. نتایج نظرسنجی‌های اخیر در سه ایالت میشیگان، واشنگتن و میزوری که بیشترین موکلان انتخاباتی کارزار درون حزبی امروز (سه‌شنبه) را در اختیار دارند، از پیشتازی بایدن حکایت دارند. نظرسنجی موسسه «میشل ریسرچ» از ایالت میشیگان که روز گذشته (دوشنبه) منتشر شده، به این شرح است: جو بایدن ۵۴ درصد، برنی سندرز ۳۳ درصد، الیزابت وارن ۳ درصد، مایکل بلومبرگ ۱ درصد، پیت بوته‌جج ۱ درصد و ایمی کلوباچار ۱ درصد. نتیجه نظرسنجی روز یکشنبه «دیتا فُر پراگرس» در ایالت واشنگتن هم حاکی از پیشتازی جو بایدن است. در صورت تحقق نتایج این نظرسنجی‌ها، راه  جو بایدن برای پیروزی در مبارزات درون حزبی دموکرات‌ها هموارتر و راه سخت برنی سندرز برای تعیین شدن به عنوان نامزد نهایی این حزب سخت‌تر خواهد شد.