رئیس کمیته حزب دموکرات به‌رغم پیروزی بوتجج  خواستار شد

بازبینی نتایج انتخابات مقدماتی حزب دمکرات در آیووا!

بعد از آن که حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد آرای مربوط به 100 درصد حوزه‌های رای‌گیری در انتخابات مقدماتی این حزب در ایالت آیووا شمرده شد، «پیت بوتجج» با یک برتری بسیار ناچیز در این دوره از انتخابات درون حزبی پیروز شده و در جایگاه دوم نیز برنی سندرز قرار گرفته است. به گزارش شبکه سی.ان.ان، این شهردار سابق شهر ساوت‌بند در ایالت ایندیانا تنها با رقم ناچیز یک دهم درصد بر برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت در آیووا پیروز شده است. این برتری برای بوتجج بعد از آن اتفاق افتاد که برنی سندرز در بخش آرای مردمی در این انتخابات مقدماتی رای بیشتری به دست آورد اما بوتجج در بخش آرای نمایندگان اعزامی به مجمع انتخاباتی حزب دموکرات توانسته رای بیشتری داشته باشد و در مجموع بوتجج پیروز شود. در عین حال در رده‌های بعدی الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و سناتور امی کلوبوچار، از ایالت مینه‌سوتا قرار گرفته‌اند. نامزدهای ریاست جمهوری حزب دموکرات تا ساعات 12 بعد از ظهر روز گذشته (جمعه) به وقت محلی فرصت درخواست برای بازشماری آرا را دارند و اگر تا آن زمان درخواستی ثبت نشود این نتیجه نهایی خواهد شد. بوتجج در یک مراسم برگزار شده توسط سی ان ان گفت: این یک خبر شگفت انگیز است، اول از همه من می‌خواهم بگویم که سناتور سندرز نیز آشکارا شب بزرگی را تجربه کرد و من به او و حامیانش تبریک می‌گویم. رای‌گیری مربوط به این دوره از انتخابات مقدماتی آمریکا دو روز قبل برگزار شد اما به دلیل بروز آن چه که مشکلات فنی اعلام شد، اعلام نتیجه نهایی با تاخیر صورت گرفت. اختلاف بر سر موضوع شمارش آرا باعث شد رئیس کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا خواستار بازبینی در شمارش آرا شود. بوتجج که 38 سال سن دارد، اعلام کرده که همجنسگرا است و فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد و آکسفورد است و به عنوان افسر اطلاعاتی ارتش در افغانستان نیز خدمت کرده است.

در این راستا ادامه تأخیر در اعلام نتایج نهایی رقابت دموکرات‌ها در ایالت «آیووا» و افشای وجود اشتباهات و تناقضات متعدد در نتایجی که تاکنون اعلام شده، موجب شد تا رئیس کمیته ملی حزب دموکرات «بازبینی» نتایج را خواستار شود. ساعاتی پس از آنکه روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه از وجود اشتباهات و ناهمخوانی‌های متعدد در نتایج اعلامی رقابت نامزدهای حزب دموکرات در ایالت «آیووا» پرده برداشت، «تام پرز» رئیس کمیته ملی حزب دموکرات گفته از مسئولان حزب دموکرات در ایالت آیووا خواسته فورا نتایج اعلام‌شده را مورد «بازبینی» قرار دهند. پرز در توییتر نوشته است: «دیگر کافی است. با توجه به مشکلاتی که در اجرای طرح تخصیص وکلا (آرای ایالتی) ظاهر شده و برای آنکه به عموم درباره نتایج اطمینان داده شود، از حزب دموکرات آیووا می‌خواهم که فورا بازبینی را شروع کنند». به موازات تحلیل نیویورک تایمز، شبکه «سی‌ان‌ان» نوشته است که اظهارات پرز این سؤال را مطرح می‌کند که نتایج آیووا قرار است تا چه زمان نامشخص بماند. در فرآیند موسوم به بازبینی نتایج تمام ارقام اعلام‌شده از سوی حزب با نتایج ثبت‌شده در شعب و حوزه تطبیق داده می‌شود.

آیووا اولین ایستگاه رقابت درون‌حزبی دموکرات‌ها برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال است و از این رو از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در حالی که این رقابت روز دوشنبه برگزار شد و انتظار می‌رفت نتایج آن ظرف چند ساعت مشخص شود، اما اعلام نتایج به بهانه بروز نقص فنی در نرم‌افزار گزارش‌گیری از شعب، به تعویق افتاد و با گذشت سه روز، هنوز هم نتایج نهایی اعلام نشده است.