شروع فاز جدید اعتراض‌های مردمی  در بغداد و استان‌های جنوبی 

اولتیماتوم به پارلمان!

همزمان با پایان ضرب‌الاجل یک‌ هفته‌ای معترضان عراقی برای مقامات این کشور جهت تعیین نخست‌وزیری مستقل بدون وابستگی به احزاب سیاسی خیابان‌های اصلی شهرهای مختلف عراق صحنه حضور مجدد معترضان و نیروهای امنیتی شده است. تظاهرکنندگان ادارات دولتی،‌ مدارس و دانشگاه‌ها و مسیرها را بسته‌اند. حال آنکه فراخوان برگزاری موج تازه اعتصابات سراسری را نیز از استان‌های جنوبی داده‌اند. شبکه خبری سومریه‌نیوز به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد،‌ میدان الطیران در مرکز بغداد شاهد درگیری‌هایی بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی طی روز گذشته (یکشنبه) است. این منبع تاکید کرد، تظاهرکنندگان تمامی مسیرهای منتهی به میدان الطیران را در پی تنش امنیتی در میدان بستند. به گفته این منبع، اوضاع در میدان الطیران ملتهب شده و درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان رخ داده است. تعدادی از تظاهرکنندگان میدان را با تایرهای شعله‌ور مسدود کردند. این منبع افزود: نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان ناگزیر به استفاده از گلوله‌های گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی شدند که گزارش‌هایی از مصدومیت هشت تن منتشر شده است. روز گذشته نیز درگیری‌های شدیدی میان نیروهای امنیتی و معترضان در پل استراتژیک السنک در مرکز بغداد رخ داد که به کشته شدن دو تن و زخمی شدن ۲۵ تن دیگر منجر شد. بسته شدن میدان الطیران بغداد در حالی است که شهرهای مرکزی و جنوبی عراق امروز صحنه تحرک بی‌سابقه جدیدی در واکنش به آنچه معترضان بی‌توجهی به خواسته‌هایشان می‌خوانند، شده است. تظاهرکنندگان همچنان خواستار معرفی نامزد نخست‌وزیری خارج از چتر احزاب و برگزاری انتخابات زودهنگام زیر نظر سازمان ملل هستند. 

این در حالیست که نمایندگان عراقی از توافق اولیه‌ برای تعیین نخست‌وزیر جدید خبر دادند و پیش‌بینی می‌شود شخصیت جدیدی برای تصدی پست نخست‌وزیری طی چند روز آینده نامزد شود. روزنامه الصباح به نقل از ریاض المسعودی، نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق نوشت: گروه‌های سیاسی به این نتیجه رسیده‌اند که باید شخصیتی را انتخاب کنند که متناسب با مرحله کنونی باشد نه متناسب با خواسته‌های احزاب سیاسی. درنتیجه از مرحله رکود سیاسی به مرحله فعالیت ملی برای انتخاب شخصیتی منتقل شده‌اند که رهبری مرحله انتقالی را بدون مشکلات و موانع برعهده داشته باشد. المسعودی گفت: احتمالاً روزهای آینده شاهد انتخاب نخست‌وزیری براساس خواسته‌ها و شروط مردم و مرجعیت باشیم. مرحله انتقالی با یک توافق سیاسی همراه خواهد بود. در این بین مردم معترض امروز پل‌های اصلی ذی قار در جنوب را بستند و تایرها را برای اجرای موج تازه تحرک مردمی علیه احزاب اصلی آتش زدند. 

یک منبع امنیتی در شهر ناصریه مرکز استان ذی قار گفت، تظاهرکنندگان صبح امروز با لاستیک‌های شعله‌ور تعدادی از پل‌ها در سطح شهر را بستند. خبرنگار بغداد الیوم گزارش داد، در ادامه اعتصاب در دانشگاه‌ها، مدارس و ادارات در دو استان واسط و دیوانیه در جنوب امروز شاهد اعتصاب در دانشگاه‌ القادسیه و مدارس و ادارات دولتی بودیم. خبرنگار این خبرگزاری در واسط هم گزارش داد، تحصن و اعتصاب در دانشگاه‌ها و مدارس و ادارات دولتی واسط نیز ادامه دارد. یک منبع امنیتی نیز گفته است، نیروهای امنیتی در استان دیوانیه وضعیت فوق‌العاده تحت عنوان «هشدار ج» را اعلام کرده‌اند. این منبع گفت، نیروهای امنیتی همزمان با نزدیک شدن به پایان ضرب‌الاجل تعیین شده توسط تظاهرکنندگان برای تحقق خواسته‌هایشان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. وی افزود: تظاهرکنندگان دیوانیه تهدید کرده‌اند در صورت محقق نشدن مطالبات‌شان دست به تحرک مسالمت‌ آمیز اعتراضی می‌زنند. از مهمترین خواسته‌های آنها معرفی نامزد مستقل برای تشکیل دولت آینده و تکمیل پروسه تصویب قانون انتخابات است. تظاهرکنندگان شهر ناصریه به گروه‌های سیاسی یک هفته مهلت داده بودند تا نخست‌وزیر موقتی را معرفی کنند. پایان مهلت آنها امروز ۱۹ ژانویه تعیین شده بود.