بن‌بست جدید سعودی در یمن؛ 

سرنوشت نامعلوم توافق ریاض

دو ماه از امضای مراسم پر سر و صدای توافق موسوم به «ریاض» میان دولت مستعفی یمن و نیروهای اماراتی گذشته و با تمام شدن مهلت تعیین شده برای اجرای این توافق، خبری از تحقق آن در واقعیت نیست. وبگاه خلیج آنلاین گزارش داد، توافق ریاض میان دولت مستعفی یمن و «شورای انتقالی جنوب» وابسته به امارات برای پایان دادن به درگیری‌ها در جنوب یمن، پنجم نوامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) امضا شد و قرار بود اقدامات اجرایی مربوط به آن در پنجم ژانویه امسال به پایان برسد. اما با گذشت این مهلت دو ماهه برای اجرای توافق مذکور و عدم اجرا شدن آن به نظر می‌شود مراسم امضای این توافق با حضور «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی بیشتر از یک مناسبت برای گرفتن عکس‌های یادگاری نبوده است. در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت: به نظر می‌رسد سعودی خود را در یک بن‌بست حقیقی می‌بیند به همین خاطر در اواخر دسامبر گذشته «عبد ربه منصور هادی (رئیس‌جمهور دولت مستعفی یمن) را به سمت تشکیل کمیته‌ای ویژه متشکل از سه نفر از مشاورانش برای اجرای توافق سوق داد تا آبروی خود را حفظ کند. علیرغم آنکه نیروهای سعودی وارد عدن شده‌اند تا بر روند اجرای دو الحاقیه نظامی و امنیتی  توافق ریاض رسیدگی کنند اما «مجاهد العتیبی» فرمانده نیروی سعودی اذعان کرده سختی‌های بسیاری در مسیر اجرای این توافق وجود دارد. از سوی دیگر شورای انتقالی جنوب، کار نمایندگانش در کمیته توافق ریاض را به حالت تعلیق در آورده است. «احمد صالح» از مقامات رسانه‌ای این شورا درباره علت اقدام مذکور اعلام کرد، نیروهای امنیتی دولت مستعفی مرتکب اشتباهات بزرگی در استان شبوه در جنوب یمن شده‌اند.

بر اساس این گزارش، وی به دستور استاندار شبوه برای تعقیب افراد تحت پیگرد اشاره می‌کرد، افرادی که شورای انتقالی جنوب به آنها کمک می‌کرد و آنها را مخفی کرده بود. ناصر الحزمی پژوهشگر یمنی متخصص در روابط بین‌الملل در این باره گفت، توافق ریاض که سعودی آن را آماده کرده در راستای منافع امارات و مزدوران آن در یمن است و در واقع یک عملیات ترور علیه دولت مستعفی است، دولتی که اکنون در عدن فقط در چارچوب همان کاخ ریاست‌جمهوری می‌تواند حرکت کند. در همین زمینه «صالح الجبوانی» وزیر حمل و نقل دولت مستعفی یمن در ماه جاری میلادی اعلام کرد، «معین عبدالملک» نخست‌وزیر دولت مستعفی با برنامه‌ریزی امارات قصد کودتا علیه منصور هادی را دارد. با گذشت دو ماه از امضای توافق ریاض درگیری‌های پراکنده در جنوب یمن و عدن همچنان ادامه دارد و تا کنون چندین شخصیت یمنی ترور شده‌اند. 

این در حالیست که اسپوتنیک گزارش داد،‌ فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن با رئیس هیات مذاکره کننده جنبش انصارالله یمن در مسقط، پایتخت عمان دیدار کرد. بر اساس خبر منتشر شده از سوی این خبرگزاری روس، مارتین گریفیث، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن در توئیتی نوشت: دیدار مثبتی با محمد عبدالسلام، رئیس هیات مذاکره کننده انصارالله داشتم و ما در خصوص نیاز به حفظ تلاش‌های کاهش تنش و تقویت این تلاش‌ها گفت‌وگو کردیم. وی ادامه داد: در این دیدار در خصوص اهمیت نجات یمن از تنش‌های ژئوپلتیک اخیر در راستای پیشرفت روند سیاسی و کمک به مردم یمن گفت‌وگو شد. اسپوتنیک در ادامه اعلام کرده تحولات یمن علیرغم برگزاری چهار دور از مذاکرات میان انصارالله و عربستان که به صورت ویدئوکنفرانس بوده، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ چراکه درگیری‌های نظامی همچنان وجود دارد و علاوه بر این موضوع شاهد آن هستیم هر چند روز یکبار اخباری از ساقط شدن پهبادهای عربستان توسط انصارالله یمن منتشر می‌شود که نشان می‌دهد سعودی‌ها همچنان به دنبال شیطنت در خاک یمن هستند.