از هشدار حزب‌الله تا امر و نهی پاریس

بیم و امید در لبنان!

حزب‌الله لبنان تأکید کرد که وجود نخست‌وزیر موقت یا کسی که او برای ریاست دولت انتخاب می‌کند به لبنان کمک می‌کند چراکه در سطح بین‌المللی مورد قبول است. به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، محمود قماطی، وزیر مشاور در امور پارلمانی در دولت موقت لبنان گفت: وجود نخست‌وزیر موقت یا کسی که او برای ریاست دولت انتخاب کند به لبنان کمک می‌کند چراکه در سطح بین‌المللی مورد قبول است. وی بر پایبندی به سعد حریری برای نخست‌وزیری به دلیل اینکه نماینده سنی‌هاست و به دلیل نقشش در بحران کنونی تأکید کرد. وی تأکید کرد که فضای مثبتی برای حل بحران با رسیدن پیام بین‌المللی به گروه‌های سیاسی مختلف ایجاد شده است. وی طرف‌های بین‌المللی یا ماهیت این پیام‌ها را اعلام نکرد. اظهارات قماطی درحالی ایراد شده که هیچ‌گونه نشانه‌ جدیدی درباره حل بحران کنونی وجود ندارد چراکه سعد حریری با تصدی پست نخست‌وزیری مخالفت کرده است و جریان المستقبل هم تأکید کرده که نباید حریری را مسؤول تأخیر در تشکیل دولت دانست. ولید البعرینی، عضو فراکسیون المستقبل اعلام کرد: چرا از حریری می‌خواهید به گونه‌ای برخورد کند که شما در ایام خلأ ریاست‌جمهوری برخورد نمی‌کردید. آیا راضی هستید با شروطی که شما را قانع نمی‌کند نامزدی را تعیین کند. چرا برخورد آن روزتان را حق می‌دانید و موضع حریری را کارشکنی در تشکیل دولت. حزب‌الله بر تشکیل دولت تکنوسیاسی تأکید دارد اما حریری و تیم وی این مساله را قبول ندارند. قماطی گفت: جایز نیست که سیاست خارجی با دولت تکنوکرات اداره شود درحالی که وزارتخانه‌هایی هستند که باید در آن‌ها ذهن سیاسی وجود داشته باشد. چرا حریری دولت تکنوسیاسی را قبول نمی‌کند؟

محمد فنیش، وزیر ورزش و جوانان در دولت موقت گفت: ما با تغییر معادله‌ای که در پی نتایج انتخابات ایجاد شده، مخالفیم. شعارهای مشروع براساس تحرکات مردمی هیچ ارتباطی با نظام و قانون اساسی ما ندارد. حسن فضل‌الله، نماینده پارلمان لبنان نیز گفت: ما خواهان دولتی منسجم هستیم. اگر همگان بحرانی را که با آن مواجهیم نبینند اوضاع بحرانی‌تر می‌شود برای همین موضوع دولت به توافق‌های بین گروه‌های اصلی نیاز دارد.

بدون توافق هیچ کسی نمی‌تواند به تنهایی بار این بحران را تحمل کند. در نتیجه باید همگان به مسؤولیت خود در مقابله با این بحران عمل کنند. تیمور جنبلاط، رئیس حزب «اللقاء الدیموقراطی» بر لزوم تسریع در تشکیل دولتی که مورد اعتماد باشد و نگرانی‌های اقتصادی را برطرف کند تأکید کرد.  در این میان «هاشم صفی‌الدین»، رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان اظهار کرد: لبنانی‌ها باید واقع‌گرایانه به رخدادهای کشور بنگرند و تمامی گروه‌های سیاسی، تظاهرکننده و رسانه‌ها باید برای دستیابی به راه‌حلی جهت حفاظت از کشور تلاش کنند. صفی‌الدین هشدار داد: اگر کشور سقوط کند و به انحطاط کشیده شود، آن وقت عده‌ای پشیمان خواهند شد اما پشیمانی سودی ندارد. رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان در ادامه این سخن سید حسن نصرالله، دبیرکل این حزب را یادآور شد که «برای حزب‌الله اهمیت دارد کشور باثبات بماند و کسی که می‌تواند مانع از فروپاشی کشور شود، خود لبنانی‌ها هستند». او همچنین تاکید کرد، اکنون زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های سیاسی نیست و باید رسیدگی جدی به مساله آغاز شود و فریادهای مردم شنیده شود. این در حالیست که روزنامه «الأنباء» کویت با انتشار خبری درباره تحولات اخیر لبنان، نوشت، پاریس به میشل عون، رئیس ‌جمهوری لبنان توصیه کرده بار دیگر سعد حریری را مامور تشکیل دولت جدید کند، یا اینکه گزینه «حکومت نظامی» را انتخاب کند. این روزنامه به نقل از منابعی که آنها را موثق خوانده، گزارش داد: آمریکا عناوین اصلی را برای وضعیت لبنان وضع و پاریس را مامور بررسی‌ جزئیات در این‌باره کرده است.