سفر ناگهانی ولیعهد عربستان به ابوظبی

از اختلاف بر سر یمن تا فروش سهام آرامکو!

روزنامه فرا منطقه‌ای رای الیوم در تحلیل سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به امارات ، دلیل این سفر غیر منتظره را بالا گرفتن اختلافات دو کشور به ویژه در مورد راهکارهای مورد نیاز برای خاتمه دادن به جنگ یمن ارزیابی کرد. روزنامه «رأی الیوم» چاپ لندن در شماره روز گذشته (چهارشنبه) خود به نقل از تحلیلگران مسائل سیاسی منطقه خلیج فارس از وجود اختلافات میان ریاض و ابوظبی در مورد راهکارهای اصلی مورد نیاز جهت خاتمه دادن به جنگ در یمن سخن به میان آورد. بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد گفت‌وگوها میان دو ولیعهد سرشار از مسائل بسیاری است که اصلاح روابط فی‌ما بین در رأس آنها قرار دارد. مناسبات ریاض – ابوظبی اخیراً تحت تاثیر اختلافات بسیاری قرار گرفته است که برجسته‌ترین آنها اختلاف نظر دو طرف در مورد نحوه پایان دادن به جنگ یمن ، خروج بخش عمده‌ای از نیروهای امارات از یمن ، برقراری آشتی با قطر و نحوه برخورد با دوحه در نشست آتی سران شورای همکاری خلیج فارس در پایتخت عربستان در ماه آینده میلادی است. 

از سوی دیگر ما شاهد آن هستیم که عربستان اخیرا بدون مشارکت دادن امارات به منظور پایان دادن به جنگ با جنبش انصارالله یمن وارد گفت وگو شده است. این در حالی است که امارات از ابتدای شکل‌گیری ائتلاف عربی عربستان هم‌پیمان ریاض بوده و تنها کشوری است که تاکنون در این ائتلاف در کنار عربستان باقی مانده است و همین امر باعث شده تا ابوظبی از ریاض گله‌مند شود. البته محمد بن‌سلمان در این سفر به ظاهر درگذشت «شیخ سلطان بن زاید» برادر ناتنی ولیعهد امارات را به محمد بن زاید تسلیت خواهد گفت و در واقع این تسلیت گفتن «برجسته ترین تیتر رسمی سفر» را تشکیل می‌دهد اما در حقیقت علل و عوامل و مسائل یاد شده و نحوه برخورد با آنها نشان خواهد داد که این سفر تا چه اندازه موفق و یا ناموفق بوده است .

موضوع دیگری که سعی شده در روابط فی مابین امارات و عربستان سرپوشیده نگه داشته شود آن است که ریاض سعی دارد بانک‌ها، شرکت‌ها و ثروتمندان امارات را به خرید سهام‌های شرکت نفتی «آرامکو» متقاعد کند تا با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری اماراتی‌ها نقدینگی بودجه دولت سعودی تامین شود. پیش‌بینی می‌شود که عربستان برای سال آینده مالی خود با ۶۰ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه شود. گزارش‌های اولیه حکایت از آن دارد که امارات قصد دارد در پذیره‌نویسی یاد شده یک و نیم میلیارد دلار سهام خریداری کند اما این مبلغ بسیار کمتر از پیش بینی‌های ریاض است. در این مورد باید توجه شود که اخیراً عربستان سعودی تعدادی از سهام شرکت نفتی آرامکو را به شرکت‌های خصوصی فروخته است که بر اساس گزارش‌های موجود زمان واگذاری آن به اتمام رسیده است. 

در این راستا قرار است طی روزهای آینده واگذاری سهام آرامکو به اشخاص حقوقی شروع شود که همچنان مشخص نیست چه مقدار سهام از سوی آنها خریداری می‌شود. این در حالیست که گفته شده اخیراً تیمی از آرامکو برای رایزنی با مقامات کویت عازم این کشور شده‌اند تا بتوانند مقدار قابل توجهی از سهام آرامکو را به آنها بفروشند اما هیچ گزارشی مبنی بر خروجی این نشست موجود نیست. لازم به یادآوری است که سفر محمد بن سلمان به ابوظبی چند ساعت پس از دیدار وی با ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در ریاض انجام می‌گیرد. از سوی دیگر محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در ماه گذشته میلادی در دیدار با شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی هماهنگی‌های مشترک دو کشور در زمینه‌های دفاعی و نظامی را مورد بحث و بررسی قرار داد.