گزارش نشریه ترک از اعترافات اعضای بازداشتی داعش؛

جمع‌آوری پول در عربستان و امارات در پوشش زکات 

نشریه ینی شفق  طی گزارشی به بازداشت یک گروه از اعضای داعش و النصره پرداخت. این نشریه با اشاره به دستگیری اعضای داعش و النصره طی روزهای اخیر در ترکیه، گزارشی از روند انتقال پول از کشورهای حاشیه خلیج فارس به تروریست‌ها تهیه کرده است. در این گزارش آمده است که نیروهای امنیتی پلیس عثمانیه در نزدیکی مرزهای شمالی سوریه، هفته گذشته عملیاتی را آغاز کردند که همزمان با استانبول، قاضی عنتاپ، کیلیس و بورسا انجام گرفت.

در این عملیات 7 تبعه خارجی دستگیر شدند که در بین آنها یک تبعه مصری به نام جمال محمود 58 ساله بود و مسئولیت جمع‌آوری پول، تهیه سلاح و آموزش نیروهای تازه‌وارد خارجی را برعهده داشت. وی طی روزهای گذشته اعتراف کرده که هر ساله بین 500 تا 2 هزار تبعه خارجی را برای جنگیدن در سوریه و عراق آموزش نظامی داده و تجهیز می‌کرد. برای تامین هزینه مخارج این کمپ‌های آموزشی نیز به طور مرتب به عربستان و بحرین رفته و مقادیر قابل‌توجهی پول دریافت می‌کرده است. 

البته وی این مسئولیت را پس از ابوعبید مصری در سال 2015 بدست گرفت که پس از برداشتن پول‌های جمع‌آوری شده متواری شده بود. جمال محمود با اشاره به انتقال منظم پول از کشورهای حاشیه خلیج فارس به این کمپ‌ها اعتراف کرده که از عربستان، بحرین، تونس، لیبی، مراکش، مصر و امارات تحت‌عنوان زکات پول برای جنگجویان داعش در سوریه و عراق منتقل می‌شده است. این افراد که در استان عثمانیه ترکیه در نزدیکی شمال حلب سوریه دستگیر شدند، اعتراف کرده‌اند که پول خود را از امارات و عربستان که تحت‌عنوان زکات از کشورهای حاشیه خلیج فارس جمع‌آوری می‌شود، دریافت می‌کرده‌اند. در قالب طرحی برنامه‌ریزی شده، هر 15 روز فردی به نام ابو عبدالرحمن این پول را از کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌آورده و این روند انتقال پول به صورت منظم جریان داشته است. در هر دوره 15 روزه، مبلغ 50هزار دلار منتقل می‌شد. 

جمال محمود در این باره می‌گوید: در سال 2015 یک فرد سعودی با مبلغ 70 هزار دلار نزد من آمده و ما با این پول از بازار سلاح سوریه برخی تسلیحات از جمله موشک‌های ضد هوایی خریداری کردیم. علاوه بر این، برخی جنگجویان اروپایی نیز با خود مبالغی بین 20 تا 80 هزار یورو به همراه می‌آوردند که از کشورهای اروپایی جمع‌آوری کرده بودند. این پول علاوه بر خرید سلاح به پرداخت حقوق برای جنگجویان نیز اختصاص می‌یافت. به جنگجویان مجرد ماهانه 50 دلار، جنگجویان متاهل 100 دلار و تازه متاهل شده‌ها 150دلار پرداخت می‌شد. 

این مسئول مصری عضو داعش با بیان اینکه پس از مدتی به گروه النصره ملحق شده است گفت: با ابومحمد جولانی رهبر النصره 4 بار دیدار کردم و در دوره مسئولیت خود، انتقال جنگجویان خارجی و مهمات به منطقه و رساندن آنها به منطقه جنگی را برعهده داشتم. این پول‌ها در جهت انجام عملیات گسترده در کشورهای منطقه و اروپایی صرف شده است. 

طی هفته‌های گذشته عملیات نیروهای امنیتی ترکیه در شهرهای مختلف این کشور منجر به دستگیری تعداد زیادی از عناصر رده بالای داعش و گروه‌های دیگر تروریستی شده است. 

همسر و خواهر ابوبکر البغدادی از جمله افرادی هستند که در این مدت بازداشت شده‌اند. کشور ترکیه با اشاره به بازداشت تعدادی از عناصر داعش گفت که اعضای داعش را به کشورهایشان عودت می‌دهیم چه تابعیت آنها سلب شده باشد و چه نشده باشد.