به نفع یک شرکت نفتی انجام شد

لابی‌گری دو نخست‌وزیر قبلی انگلیس در بحرین

یک نشریه انگلیسی گزارش داد، براساس اسناد و مدارک دولتی، دو نخست‌وزیر قبلی این کشور یعنی ترزا می و دیوید کامرون نزد خاندان‌ سلطنتی کشور بحرین به جهت اعطای یک قرارداد نفتی چند میلیارد دلاری به شرکت نفتی متعلق به یک حامی مالی مهم حزب محافظه‌کار لابی‌گری کردند.

روزنامه گاردین گزارش داد، در ماه مارس  (اسفند ماه 1395) 2017 ترزا می، نخستوزیر سابق انگلیس در حالیکه هنوز از این سمت کنار نرفته بود، نامه‌ای به نخست‌وزیر بحرین نوشته و از او خواسته از یک شرکت نفتی انگلیسی موسوم به شرکت پتروفاک برای پیروز شدن در مناقصه یک قرارداد نفتی چند میلیارد دلاری در این کشور حمایت کند.

همچنین دیوید کامرون، نخست‌وزیر اسبق انگلیس نیز دو ماه قبلتر و در زمانی‌که تنها ششماه از استعفایش از نخست‌وزیری گذشته بود، در جریان یک سفر دو روزه به بحرین و در دیدارش با ولیعهد این کشور تلاش کرده تا از این شرکت و مقاصدش حمایت کند.

دیوید کامرون در آن زمان با یک هواپیمای متعلق به ایمن اصفری، مدیر اجرایی و بنیانگذار شرکت پتروفاک و بزرگترین سهامدار آن به انگلیس بازگشته است.

با این حال شرکت پتروفاک نهایتا نتوانست قرارداد مذکور را به دست بیاورد.

اصفری و همسرش به نام ساوسان از سال 2009 تاکنون حدود 800 هزار پوند به حزب محافظه‌کار انگلیس پول اعطا کردند و این پول‌های اعطایی به‌عنوان کمک شخصی ارائه شده است.

دولت انگلیس اعلام کرده، این امری عادی است که وزرای آن از شرکت‌های انگلیسی در مناقصه‌ها برای کسب قراردادهای خارجی مهم حمایت کنند.

شرکت پتروفاک نیز گفته، حمایت‌های رسمی از این شرکت از مجاری کاملا درست صورت گرفتند.

یک سازمان انگلیسی موسوم به اداره بررسی کلاهبرداری‌های جدی مشغول تحقیق درباره شرکت پتروفاک و بررسی موارد فساد، پولشویی و ارتشاء در این شرکت در مدت دستکم دو سال گذشته بوده است.

حمایت‌های ترزا می از شرکت پتروفاک، در یکسری اسنادی که طبق قانون آزادی اطلاع‌رسانی انتشار پیدا کردند مشخص شده است. در سال 2017 شرکت پتروفاک خواستار دیدار با لیام فاکس وزیر تجارت بین الملل سابق دولت انگلیس درچارچوب روابط مداومش با دولت انگلیس شد.

در هشت مارس (هجدهم اسفند ماه) همان سال، لیام فاکس در نامه‌ای به ترزا می به او گفت: اصفری خواستار حمایت دولت انگلیس از شرکتش در مناقصه‌ای به همراه یک شرکت آمریکایی شده است و این مناقصه هدفش توسعه قابل ملاحظه‌ شرکت نفت ملی بحرین موسوم به شرکت باپکو است.

این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‌های به اجرا در آمده در بحرین با هزینه تقریبا پنج میلیارد دلار محسوب می‌شود.

لیام فاکس اظهار کرد: چهار کنسرسیوم در مناقصه برای این قرارداد شرکت کردند و به زودی درخواست‌های آن‌ها ارزیابی خواهد شد.

او گفت: اصفری معتقد است حمایت سطح بالای دولت انگلیس از شرکت او تفاوت قابل ملاحظه به وجود  خواهد آورد.

این وزیر از ترزا می خواست تا نامه‌ای به خلیفه بن‌سلمان آل خلیفه، نخست وزیر بحرین بفرستد. شش روز بعد و بعد از آن که اصفری با لیام فاکس در دفترش ملاقات کرد، ترزا می نامه‌ای به نخست وزیر بحرین در حمایت از شرکت پتروفاک در مناقصه نوشت.

نخست‌ وزیر انگلیس نوشت: من اطمینان دارم شرکت پتروفاک همه تلاش‌های ممکن را انجام خواهد داد تا جذابترین پیشنهاد به لحاظ فنی و بازرگانی را برای این پروژه ارائه کند.

ترزا می خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت راهبردی این پروژه برای بحرین و روابط اقتصادی میان دو کشور، لیام فاکس متعهد به پیگیری و حمایت از این پروژه شده تا تضمین کند دولت انگلیس به کامل‌ترین شکل ممکن به این پروژه متعهد باشد.