وزارت دارایی روسیه اعلام کرد: مسکو و آنکارا توافقنامه‌ای را امضا کردند که براساس آن پرداخت‌های دو کشور از این پس با ارزهای ملی صورت خواهد گرفت.

براساس بیانیه‌ای که از سوی وزارت دارایی روسیه منتشر شده است، این توافقنامه را وزیران دارایی روسیه و خزانه‌داری و دارایی ترکیه با هدف گسترش و تحکیم همکاری‌های مالی و بین بانکی و نیز تامین شرایط بدون وقفه پرداخت‌ها میان مراکز اقتصادی دو طرف امضا کردند. ولادیمیر پوتین یک‌ماه پیش خبر داده بود که مسکو و آنکارا در حال تنظیم موافقتنامه دولتی برای افزایش پرداخت‌ها با ارزهای ملی هستند. وی که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای خود در حاشیه نمایشگاه هوافضای ماکس روسیه در شهر ژوکوفسکی سخن می‌گفت، با اشاره به تنظیم این موافقت‌نامه برای افزایش پرداخت‌ها با ارزهای ملی دو کشور گفت: این اقدام به‌منظور تامین شرایط برای خدمات بدون نقص بانکی میان دو کشور صورت ‌می‌گیرد.

روسیه با چین و هند در پرداخت‌های مالی از ارزهای ملی دو کشور استفاده می‌کند. مسکو در حال اجرای چنین طرحی برای استفاده از ارزهای ملی در همکاری‌های خود با ایران نیز است تا از تاثیر تحریم‌های آمریکا بر روابط مالی دو کشور و قدرت دلار بکاهد.