اوضاع در عراق تا حدودی آرام است

چند تصمیم  مهم کابینه برای معترضان

اعتراضات عراق تا حدود زیادی به کنترل درآمده است. پس از جلسه پارلمان این کشور، دولت نیز جلسه اضطراری تشکیل داد و تصمیمات مهمی اتخاذ کرد.

روند اعتراضات عراق با گذشت پنج روز، در شرایط آرامی به سر می‌برد و دیگر خبرهای چندانی از آشوب‌های روزهای ابتدایی نیست؛ در این میان مسئولان عراق از جمله پارلمان و دولت نیز جلسات فشرده برگزار کرده و با اتخاذ تصمیماتی قول بهبود اوضاع را به مردم داده‌اند.

به نوشته شفق نیوز، شب شنبه کابینه اضطراری دولت عراق به ریاست عادل عبدالمهدی در شرایطی برگزار شد که جز در شهر بابل که نیروهای امنیتی با معترضان در مقابل ساختمان استانداری درگیر شدند، دیگر شهرهای عراق شب آرامی را سپری کردند. 

اما درخصوص جلسه شب شنبه، باید گفت اولین تصمیمات مهم در راستای پاسخ به مطالبات معترضان به دست کابینه عراق گرفته شد که عمده آنها در خصوص تهیه مسکن برای خانواده‌های بی‌بضاعت و کم‌درآمد و ایجاد اشتغال بود. طبق تصویب هیأت دولت عراق، مقرر شد تا زمین‌های مسکونی برای خانواده‌های کم‌درآمد و دیگر طیف‌ها طبق تصمیم شورای وزیران، اختصاص یابد. همچنین باید جانمایی ۱۷ هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های کم درآمد در استان‌ بصره (در بازه زمانی کم‌تر از چهار هفته) که از پیش آغاز شده بود، تکمیل شود.

کابینه اضطراری عراق همچنین تصویب کرد که طرح ملی اسکان بر مبنای ساخت صد هزار واحد مسکونی در تمامی استان‌ها آماده و به مرحله اجرا درآید. در این طرح اولویت با استان‌ها و مناطق کم برخوردار است.

از دیگر تصمیمات شب گذشته مستمری سه ماهه به مبلغ ۱۷۵۰۰۰ دینار برای ۱۵۰ هزار نفر از بیکارانی که توان کار ندارند بود. مبلغ کلی این طرح هشتاد و هفت و نیم میلیارد دینار برآورد شده است.

همچنین تصویب شد تا در عرض سه ماه در تمامی استان‌ها کیوسک‌هایی دایر شود و هر فردی دو نفر را به کار بگیرد که از این طریق ۴۵ هزار نفر می‌توانند دارای شغل شوند.

وزارت دفاع عراق نیز موظف شد تا طرح جذب نیرو از میان جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال را عملی کند. طبق تصمیم هیأت دولت عراق، تمامی کشته‌شدگان اعم از معترضان و نیروهای امنیتی شهید محسوب شده و به خانواده‌های آنها حقوق و مزایا تعلق می‌گیرد.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق روز جمعه ضمن اعلام آمادگی برای تغییرات و اصلاحات، از قوه قضائیه و قوه مقننه خواست در این راستا، به دولت او کمک کنند.

در این میان گروه اطلاع‌رسانی الاعلام الامنی عراق از زخمی شدن ۱۱۴۳ تن از نیروهای پلیس در روزهای گذشته خبر داد و فرماندهی عملیات بغداد نیز گفت که نیروهای امنیتی در شهرک صدر بغداد سه نقابدار را بازداشت کرده‌اند که با خود ۱۷ کوکتل مولوتف حمل می‌کردند.

وزارت کشور عراق نیز اعلام کرد که در استان الدیوانیه تعدادی از مردم و نیروهای امنیتی با شلیک عناصر نامشخص زخمی شده‌اند. 

تحسین الخفاجی سخنگوی وزارت دفاع عراق نیز گفته است که برخی عناصر نامعلوم با هدف فتنه انگیزی به سمت معترضان و نیروهای امنیتی شلیک می‌کنند.

او تأکید کرد که نیروهای امنیتی عراق همراه با مردم و حامی خواسته‌های به حق آنها هستند اما اجازه آسیب به اموال عمومی و حمله به معترضان و پلیس را نمی‌دهند.

به گفته برخی منابع اعتراضاتی که در چند روز اخیر منجر به کشته شدن حداقل 100 نفر از مردم شده است، ریشه در غرب به‌ویژه آمریکا و انگلیس دارد.