روند مقدماتی محاکمه نتانیاهو آغاز شد

همزمان با آغاز فرایند بررسی قضایی پرونده‌های فساد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، وکلای او دیروز برای ارائه توضیحات به دادستانی کل در دادگاه حاضر شدند.

در حالی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی در پیشبرد مذاکرات برای تشکیل کابینه ائتلافی درمانده است، وکلای او دیروز (دهم مهر ماه) برای ارائه توضیحات درباره سه پرونده فساد علیه وی در دادگاه حاضر شدند.

به نوشته وبگاه روزنامه گاردین این جلسات دادگاه که پیش از جلسه اصلی قرائت کیفرخواست از سوی دادستان کل برگزار شد، چهار روز به طول می‌انجامد و قرار است پشت در‌های بسته نتیجه تحقیقات سه ساله پلیس درباره فساد مالی، کلاهبرداری و خیانت در امانت نتانیاهو را مشخص کند.

جلسه مقدماتی، شامل احضاریه دادگاه برای نتانیاهو حضور وی نیست بلکه به وکلای او آخرین فرصت را می‌دهد تا دادستانی کل را قانع کند پرونده را مختومه اعلام کرده یا محکومیت‌ها را تقلیل دهد. فرایند بررسی جرایم نتانیاهو در دادگاه می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها نیز طول بکشد اما به دلیل اینکه طبق قوانین رژیم صهیونیستی، نخست‌وزیری که در حال محاکمه در دادگاه است تا زمان محکومیت نهایی نیازی به استعفا ندارد، احتمال کنار گذاشته شدن وی به دلیل این پرونده‌های فساد پایین است.

با این حال آویخای مندلبیت دادستان کل رژیم صهیونیستی و دایره تحقیقات پلیس این رژیم خواستار محکومیت‌هایی در سه پرونده موسوم به ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ علیه نتانیاهو شده‌اند. با اینکه این جلسات تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت اما مندلبیت می‌تواند اعلام تصمیم نهایی را تا ماه دسامبر یا حتی بعد از آن به تعویق بیاندازد.

شروع این جلسات پیش‌کیفرخواست همزمان شده با روزی که قرار بود حزب لیکود به رهبری نتانیاهو با ائتلاف آبی‌وسفید به رهبری بنی گانتز رقیب انتخاباتی وی دیدار و درباره تشکیل کابینه ائتلافی صحبت کنند. از طرفی قرار بود دیروز شخص نتانیاهو به دادگاه احضار شود که با فشار برخی نمایندگان پارلمانی به مندلبیت، این مسئله چهار روز به تعویق افتاد. 

دفتر دادستانی اعلام کرده است که وکلای نتانیاهو درخواست کرده‌اند که مهلت حضور در دادگاه دو روز بیشتر تمدید شود.

این گزارش می‌گوید که نتانیاهو شخصا در دادگاه حضور نخواهد یافت.

وال استریت ژورنال گزارش داد که دادگاه رژیم صهیونیستی بعد از حدود یک تا دو ماه تصمیم نهایی را درباره اتهامات منتسب به بنیامین نتانیاهو خواهد گرفت. 

نتانیاهو که بعد از انتخابات ماه مارس موفق به تشکیل کابینه نشده بود در انتخابات ماه سپتامبر نیز کرسی‌های لازم را برای تشکیل کابینه به دست نیاورده است و در حال چانه‌زنی برای ماندن در قدرت است.

موفقیت وی در تشکیل کابینه و حضور در قدرت احتمالا در زمینه پرونده‌های مربوط به فساد وی نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت و به نوعی آینده سیاسی وی را تعیین خواهد کرد.

پلیس رژیم صهیونیستی سه پرونده درخصوص فساد دولتی و مالی علیه نخست‌وزیر خود تشکیل داده و طی یک سال اخیر از منابع مختلفی شامل دستیاران و وزیران پیشین کابینه، بازجویی کرده است. اولین مورد موسوم به پرونده ۱۰۰۰ است که در آن نتانیاهو به دریافت مستقیم رشوه و رانت‌‌خواری متهم است.

پرونده دوم فساد مالی نتانیاهو موسوم به پرونده ۲۰۰۰ درباره سوء‌استفاده از قدرت و جایگاه خود جهت تحت فشار قرار دادن آرنون موزس صاحب‌امتیاز نشریه یدیعوت آحرونوت برای ارائه پوشش بهتر از اخبار نخست‌وزیری است.

او همچنین در پرونده ۴۰۰۰ متهم است به شائول ایلوویچ مالک شرکت بِزِک میلیون‌ها دلار تسهیلات مالی پرداخت کرده تا پایگاه خبری واللا وابسته به این سرمایه دار صهیونیست از او و همسرش حمایت رسانه‌ای بهتری داشته باشد.