انتخابات زودهنگام اتریش برگزار شد

احتمال پیروزی ضعیف حزب محافظه‌کار مردم

مردم اتریش روز یکشنبه (هفتم مهر ماه) در یک انتخابات زودهنگام پارلمانی پای صندوق‌های رای رفتند. این انتخابات پس از سقوط دولت ائتلافی و در پی انتشار یک ویدئوی جنجالی در ماه مه (اردیبهشت) صورت می‌گیرد.

فروپاشی دولت اتریش پس از انتشار ویدیویی از هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر حزب آزادی اتریش و معاون صدراعظم این کشور به وقوع پیوست که او در آن ظاهرا وعده اعطای قراردادهای دولتی را در ازای کسب حمایت سیاسی به کسی که ادعا می‌کرد از بستگان نزدیک یک شهروند قدرتمند روسیه است، می‌دهد.

براساس نظرسنجی‌ها سباستین کورتس، رهبر حزب محافظه‌کار مردم و صدراعظم پیشین اتریش در انتخابات پیروز خواهد شد، اما برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب خواهد داشت.

کورتس، پس از انتخابات سال ۲۰۱۷ و به دنبال ائتلاف با راست افراطی، صدراعظم اتریش شده بود که پس از انتشار ویدیوی جنجالی استعفا کرد.

در این انتخابات احزاب سوسیال دموکرات، حزب راستگرای افراطی آزادی، سبزها و لیبرال‌ها نیز در رقابت تنگاتنگی با هم هستند.

انتظار می‌رود که پس از انتخابات مذاکرات ائتلاف بسیار دشوار باشد و حتی ممکن است هفته‌ها به طول بیانجامد. شعب اخذ رای از ساعت ۷ صبح به وقت محلی اتریش باز شد و رای گیری تا ساعت ۵ عصر ادامه دارد.

ویدیوی افشاگرانه چه بود؟

پس از آن که ویدئویی از معاون صدراعظم اتریش منتشر شد که او را در حال وعده دادن قراردادهای دولتی در ازای حمایت رسانه‌ای بود، هاینز کریستین اشتراخه ناچار به استعفا شده و سباستین کورتس، صدراعظم، درخواست انتخابات زودهنگام کرده است. سباستین کورتس، رهبر جوان حزب راست‌میانه رو مردم پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید و هاینز کریستین اشتراخه، رهبر حزب راست‌گرای تندرو آزادی را به‌عنوان معاون خود برگزیده بود. این دو نفر کابینه ائتلافی اتریش را تشکیل داده بودند که بسیاری آن را مهاجرستیز و متمایل به آرمان‌های راست افراطی می‌خوانند.

به گزارش بی.بی.سی در ویدیویی که چاشنی اصلی این جنجال شده اشتراخه در یک ویلا با زنی که خود را سرمایه‌دار روس معرفی کرده گپ می‌زند و به او وعده می‌دهد که در صورت خریداری سهام یک روزنامه منتقد دولت و تغییر سردبیری او به نفع حزب اشتراخه، او حاضر است قراردادهای دولتی مانند آن‌چه در بخش ساختمانی وجود دارد را به این سرمایه‌گذار روس دهد.

خود او اما گفته این سخنان را که به اعتراف خودش بچه‌گانه بوده در هنگام مستی بیان کرده اما هم‌زمان پذیرفته که آن‌چه انجام داده غیرمسئولانه بوده و هم‌زمان با تقدیم استعفایش تصریح کرده از قدرت کنار می‌کشم تا آسیب بیشتری به دولت نرسانم. در ویدئویی که مخفیانه ضبط شده اشتراخه و یوهان گوینوس یکی دیگر از رهبران حزب آزادی دیده می‌شوند که با زنی که مدعی است یک پول‌دار روس است و علاقمند به سرمایه‌گذاری در اتریش، گپ می‌زنند.

آن‌طور که گزارش شده محل این دیدار ویلایی در جزیره ایبیزا اسپانیاست و دو سیاست‌مدار اتریشی در اتاقی خصوصی که روی مبل راحتی نشسته و مشغول نوشیدن و کشیدن سیگار هستند.

در این ویدئو زن متمول روس خود را خواهرزاده یکی از الیگارش‌های روسیه معرفی می‌کند و پیشنهاد می‌دهد که حاضر است ۵۰ درصد سهام روزنامه اتریشی کرونن زیتونگ را بخرد و چینش تحریریه و سردبیری آن را به نحوی تغییر دهد که حامی حزب آزادی شود.

در پاسخ اشتراخه می‌گوید؛ حاضر است در عوض قراردادهای دولتی و عمومی را به این زن روس واگذار کند. و خیلی تمایل دارد عرصه مطبوعات اتریش را مشابه آن‌چه ویکتور اوربان کرده تغییر دهد. ویکتور اوربان، نخست‌وزیر اقتدارگرای مجارستان است.

اشتراخه همچنین نام چند روزنامه‌نگار را بر زبان می‌آورد که باید از روزنامه کرونن زیتونگ بیرون گذاشته شوند و می‌گوید پنج نفر جدید مورد نظر او باید به تیم این روزنامه بپیوندند.