رئیس‌جمهور افغانستان همزمان با روز جهانی صلح، طالبان را به‌خاطر عدم پذیرش پیشنهاد آتش‌بس مقصر درگیری‌های خونین در این کشور دانست.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان در سخنرانی روز شنبه (30شهریور ماه) که از تلویزیون ملی پخش شد، گفت: درگیری‌های خشونت‌آمیز همچنان در افغانستان ادامه دارد، آن هم تنها به‌خاطر این‌که طالبان آتش‌بس را نمی‌پذیرد. وی افزود: اگر طالبان با صلح موافقت کند، دولت کابل حتی برای یک لحظه خواستار ادامه این جنگ نیست. اوایل ماه جاری میلادی چند ساعت پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مذاکرات صلح با طالبان را لغو کرد، اشرف غنی اعلام کرد که صلح واقعی تنها زمانی ممکن خواهد بود که شبه‌نظامیان طالبان با یک آتش‌بس و مذاکرات مستقیم با دولت کابل موافقت کنند.

ترامپ ابتدا اعلام کرده بود که رهبران طالبان و رئیس‌جمهور افغانستان به‌طور جداگانه به آمریکا سفر خواهند کرد تا در کمپ دیوید با وی دیدار کنند اما کمی بعد به‌خاطر حمله‌ای در کابل که طالبان مسئولیت آن را برعهده گرفت، ترامپ این دیدار را لغو کرد.

این اطلاعیه ترامپ چند روز پس از آن منتشر شد که زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان اعلام کرده بود که واشنگتن با طالبان به توافقی دست‌یافته است.