تحلیل مقام روس از گام سوم ایران در برجام :

پاسخی به تحریم‌های جدید آمریکا و بدقولی‌های اروپا

رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه تاکید کرد که اتخاذ گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی، پاسخ به تحریم‌های جدید آمریکا و همچنین عدم اجرای وعده‌های اروپا بود.

لنوید اسلاتسکی، گام سوم ایران در کاهش تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای (برجام) را پاسخی به تحریم‌های آمریکا و بدقولی‌های اروپا دانست. 

این مقام روس گفت: آمریکا تلاش می‌کند ایران را مجبور به ترک توافق هسته‌ای کند تا اتحادیه اروپا را متقاعد به بازگرداندن تحریمها علیه تهران کند. این موضوع در راستای گفت‌وگوی واقعی با تهران نیست. 

اسلاتسکی در واکنش به اعلام اتخاذ گام سوم کاهش تعهدات برجامی از طرف ایران افزود: این(گام سوم) پاسخی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و همچنین ناتوانی اتحادیه اروپا در عمل به وعده‌هایش در زمینه راه اندازی مکانیسم مالی و جبران خسارات ناشی از سیاست‌های آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران بود.

آمریکا به دنبال تنش‌زایی در خلیج فارس است

رئیس کمیته روابط خارجی دوما تاکید کرد: آمریکا یک هدف روشن را دنبال می‌کند؛ مجبور کردن ایران به ترک برجام و درنهایت متقاعد کردن اروپا به احیای بسته ضد ایرانی و اقدامات محدودکننده تحت کنترل و نظارت آمریکا.

وی در ادامه افزود: آمریکا با اعمال تحریم‌های خود و همینطور تحریم‌های اتحادیه اروپا، راهبرد تغییر رژیم و انزوای ایران را دنبال می‌کند و به طور کلی به دنبال تنش‌زایی در خلیج فارس است. 

*درخواست آمریکا برای مذاکره را نباید جدی گرفت

وی به درخواست‌های مکرر آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران نیز واکنش نشان داد و گفت که این موضوع را نباید جدی گرفت.

اسلاتسکی در ادامه اضافه کرد، ایران مدت‌هاست یک سیاست محتاطانه را در پیش گرفته است. دقیقا یک سال از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صبر کرد و سپس کاهش تعهدات ذیل برجام را اعلام کرد. هر گام از کاهش تعهدات نیز پاسخی به یک تحریم آمریکا بود. 

با این وجود رئیس کمیته روابط خارجی دوما تاکید کرد پیشرفت در مذاکره بین تهران و کشورهای اروپایی هنوز ممکن است. 

لنوید اسلاتسکی در نهایت گفت: روسیه همواره به اجرای برجام متعهد است. در بخش مربوط به ما، روسیه به دنبال پیشبرد تلاش‌ها در سطوح مختلف از جمله در سطح پارلمانی  برای حفظ برجام است. 

    

آنگلا مرکل خواستار ‌حل مسالمت‌آمیز مسأله هنگ‌کنگ شد

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که به چین سفر کرده، در دیدار با مقام‌های ارشد این کشور بر راه‌حل مسالمت‌آمیز در قبال اعتراض‌های هنگ‌کنگ تأکید کرد.

صدر اعظم آلمان روز شنبه پس از دیدار با رئیس جمهور و نخست وزیر چین گفت که به آنها تأکید کرده است این اعتراض‌ها باید «بدون خشونت حل شود و هر چیز دیگری غیر از این، به نظر من، فاجعه‌بار خواهد بود».

خانم مرکل همچنین گفت که رهبران چین دیدگاه‌های او را شنیده‌اند «و این مهم است».

به نوشته خبرگزاری‌ها، اعتراض‌های هنگ‌کنگ بر سفر سه روزه آنگلا مرکل به چین که از شامگاه جمعه آغاز شد سایه افکنده است.

ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ از حدود سه ماه پیش و ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد محکومان به چین آغاز شد. دولت محلی هنگ‌کنگ چند روز پیش این لایحه را پس گرفت.