مقام‌های محلی هند می‌گویند تعداد کشته‌های بارندگی شدید و سیل در سه ایالت کارناتاکا، کرالا و ماهاراشترا واقع در غرب هند به دستکم ۱۴۷ نفر افزایش یافته است. به نوشته خبرگزاری رویترز، بارندگی شدید، طغیان رودخانه‌ها و رانش زمین صدها هزار نفر را مجبور کرده محل زندگی خود را ترک کرده و در مراکز اسکان اضطراری مستقر شوند.

عملیات امداد برای یافتن بازماندگان احتمالی در مناطق سیل‌زده همچنان در جریان است. به گفته مقام‌های هندی، از آنجا که هنوز  به علت رانش زمین شماری از خانه‌ها زیر آب و گل قرار دارد، احتمال افزایش تعداد کشته‌ها وجود دارد.

بارندگی‌های موسمی سالانه خسارات شدید جانی و مالی به مناطق مختلف هند و دیگر کشورهای جنوب آسیا وارد می‌کند. سال گذشته نیز شدیدترین بارندگی یک قرن گذشته هند، تنها در ایالت کرالا بیش از ۲۰۰ کشته بر جای گذاشت و زندگی بیش از ۵ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داد. با این وجود، همین بارش‌ها منبع اصلی تأمین آب برای کشاورزی هند به‌شمار می‌آید.

بنابر اعلام اداره هواشناسی هند، احتمال وقوع طوفان و تشدید بارندگی در روزهای آینده وجود دارد و همین امر می‌تواند عملیات امداد را بیش از پیش دشوار کند.