مقام ژاپنی: 

توکیو به جای تنگه هرمز به باب‌المندب کشتی اعزام می‌کند

خبرگزاری کیودو به نقل از یک مقام ژاپنی نوشت که دولت «آبه شینزو» قصد ندارد با مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس به روابط خود با تهران آسیب بزند و به جای تنگه هرمز به تنگه باب المندب کشتی و هواپیمای گشت زنی اعزام می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، توکیو به جای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس یک کشتی جنگی به آب‌های یمن اعزام می‌کند.

کیودو نوشت: دولت آبه شینزو تمایلی به اعزام نیروهای خود دفاعی ژاپن(MSDF)  به تنگه هرمز، که محل عبور حدود یک پنجم نفت جهان است، ندارد؛ چرا که نگران است این اقدام ژاپن به روابط دوستانه این کشور با ایران آسیب بزند.

اما از طرفی هم به شدت از طرف آمریکا تحت فشار است تا در این ائتلاف حضور داشته باشد و مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته با تاکشی ایوایا وزیر دفاع ژاپن و آبه شینزو در همین زمینه دیدار و رایزنی کرد.

یک منبع دولتی ژاپن گفت: برای مصالحه، توکیو در حال بررسی اعزام ناوشکن و هواپیمای نظارتی P-3C به تنگه باب المندب بین یمن و شاخ آفریقا است. روزنامه ژاپن تایمز در این زمینه نوشت: اشتیاق متحدان آمریکا برای پیوستن به این طرح بسیار درهم و برهم است. بریتانیا اعلام کرده است در این ائتلاف شرکت می‌کند اما کشوری مثل آلمان تمایلی برای پیوستن ندارد. آبه شینزو روز سه‌شنبه گفته بود که براساس ملاحظاتی که هم با ایران و هم با آمریکا دارد در حال تصمیم‌گیری در این زمینه است که ژاپن چه نقشی می‌تواند در این ائتلاف ایفا کند.

وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه (۱۵ مرداد/۶ اوت) در مصاحبه با اسکای‌نیوز گفته بود واشنگتن از بیش از ۶۰ کشور برای شرکت در یک ائتلاف دریایی با هدف ادعایی محافظت از تردد کشتی‌ها در خلیج فارس دعوت به عمل آورده است.

    

نزدیک مرز سوریه به وقوع پیوست 

انفجارهای متعدد در انبار مهمات ترکیه

بامداد جمعه آتش‌سوزی و وقوع چند انفجار در زاغه مهمات ارتش ترکیه شهر ریحانلی را لرزاند و باعث تخلیه مناطق اطراف آن شد.

منابع محلی بامداد روز جمعه (هجدهم مرداد ماه) از وقوع چندین انفجار در یک انبار مهمات ارتش ترکیه در شهر ریحانلی واقع در استان ختای واقع در مرز سوریه خبر دادند.

شبکه اِن. تی. وی گزارش داد که به دلیل شدت انفجارها و احتمال آسیب رسیدن به مناطق اطراف، تمام خانه‌های مسکونی و دیگر واحدهای نزدیک این پایگاه نظامی تخلیه شدند. به نوشته خبرگزاری رویترز به نقل از این شبکه، نیروهای امنیتی منطقه را به محاصره خود درآورده و تعداد زیادی خودروی امدادی نیز برای رسیدگی به وضعیت احتمالی قربانیان این حادثه اعزام شدند.

با اینکه هنوز عامل این انفجار مشخص نشده اما برخی کارشناسان ترکیه‌ای انگشت اتهام را به سمت شبه‌نظامیان کُرد وابسته به گروهک حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) گرفته‌اند.

خبرگزاری دولتی آناتولی نیز گزارش داد بعد از این انفجارها، آتش‌سوزی شدیدی در این انبار مهمات آغاز شد و این در حالی است که یک استادیوم فوتبال در فاصله کمی از این پایگاه واقع شده است.

همچنین عبور و مرور در آزادراه اصلی جنوب‌به‌شمال ریحانلی و دیگر خیابان‌های نزدیک محل حادثه توسط نیروهای امنیتی ترکیه متوقف شده است. انفجار این پایگاه متعلق به ارتش ترکیه در حالی است که طی روزهای اخیر مقامات آنکارا تهدید کرده‌اند عملیات قریب‌الوقوعی را علیه شبه‌نظامیان کُرد نیروهای دموکراتیک سوریه (اِس. دی. اِف) در شمال این کشور آغاز می‌کنند.