شماری از خانواده‌های ایرانی‌آمریکایی و دیگران که تلاششان برای دعوت و دیدار با اعضای خانواده نتیجه‌ای نداشته، در یک دادگاه در ایالت کالیفرنیا، رسما یک شکایت‌نامه فدرال علیه ممنوعیت‌های روادیدی دولت دونالد ترامپ، گشوده‌اند.

آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: شاکیان آمریکایی می‌گویند آن‌ها در پی اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صدور روادید برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر، «به طور ناعادلانه‌ای» از دیدار بستگان و عزیزان خود محروم شده‌اند.

بنابراین گزارش، در اولین روز از مرداد ماه گروهی از شهروندان آمریکا و شماری از کسانی که به‌شکل قانونی در این کشور اقامت دارند، شکایت‌نامه‌ای طرح کرده و گفته‌اند ماه‌ها است منتظر پاسخ به درخواست برای صدور معافیت‌ برای اعضای خانواده خود هستند.

معافیت‌ها از منع صدور روادید -به‌عبارتی: صدور روادید- تنها به‌صورت فرد به فرد بررسی و صادر می‌شود.

کریس موریسون، یکی از وکلا به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته «آن‌ها هیچ گزینه دیگری ندارند، مگر آن‌که در جست‌وجوی روزنه‌ امیدی در دادگاه باشند».

وزارت امنیت داخلی آمریکا هنوز واکنشی به وقایع نشان نداده‌است.

در فرودین ماه امسال خبرگزاری رویترز به نقل از یک سناتور دموکرات گزارش داده بود از میان متقاضیان روادید از کشورهایی که با محدودیت سفر به آمریکا روبه‌رو شده‌اند، در ۱۱ ماه اول اجرای این قانون، تنها شش درصد موفق شده‌اند معافیت بگیرند و از روادید ورود برخوردار شوند.

محدودیت‌ها علاوه بر شهروندان ایران، شامل شهروندان لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه، یمن و برخی مقامات ونزوئلا و بستگان‌ آن‌ها می‌شود.