قتل 39 چینی در هاله‌ای از ابهام؛

ماجرای اجساد چینی بخشی از صنعت قاچاق انسان است؟

با ادامه یافتن تحقیقات پلیس انگلیس درباره کشف 39 جسد در یک کامیون، مشخص شد این افراد مهاجران چینی بوده‌اند.

با ادامه تحقیقات درباره ۳۹ جسدی که روز چهارشنبه (اول آبان ماه) در کامیونی در منطقه اسکس انگلیس پیدا شدند، مشخص شده است که این افراد دارای تابعیت چینی بوده‌اند.

به نوشته روزنامه گاردین، پلیس انگلیس تأیید کرد اجساد کشف شده در کامیون شامل ۳۱ مرد و ۸ زن بوده و تابعیت چینی داشته‌اند. پلیس همچنان در حال بازجویی از مو رابینسون راننده ۲۵ ساله این کامیون است.

چهارشنبه شب، مأموران پلیس دو ناحیه صنعتی در ایرلند شمالی را در رابطه با این پرونده مورد تفتیش قرار دادند. علاوه بر پرونده قتل، تحقیقاتی درباره باند قاچاق انسانی احتمالی دخیل در این حادثه نیز به جریان افتاده است.

طبق گزارش برخی رسانه‌ها، این کامیون از نوع یخچال‌دار بوده و ممکن است روشن شدن یخچال کامیون موجب یخ زدن این مهاجران چینی در دمایی حدود منفی ۲۵ درجه سانتیگراد شده باشد.

وزارت امور خارجه بلغارستان اعلام کرده است کامیون اسکانیا حامل این اجساد در شهر ورنا واقع در سواحل شرقی این کشور و به نام فردی ایرلندی ثبت شده است.

روز گذشته همچنین ۹ مهاجر دیگر در کامیونی در ناحیه کنت انگلیس پیدا شدند که همگی زنده بودند.

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روز چهارشنبه گفت، از شنیدن خبر کشف ۳۹ جسد در یک کامیون در شهر اسکس این کشور، بی‌نهایت متأسف شده است.

این کامیون در ساعت ۱:۴۰ دقیقه بامداد به وقت محلی در یک پارک صنعتی در شهر گریز کشف شده و پلیس راننده آن را، دستگیر کرد. این کامیون روز شنبه از بلغارستان وارد شهرک هولیهد در ولز، شده بود.

پلیس انگلیس همچنان در حال تحقیق بر روی نحوه وقوع این قتل است و اتهام راننده کامیون قتل اعلام شده است. این جنایت یکی از بزرگ‌ترین تحقیقات قتل پلیس انگلیس محسوب می‌شود.

هنوز ارتباط این پرونده با قاچاق انسان تأیید نشده اما احتمال چنین سناریویی با پیشرفت تحقیقات رو به افزایش است.

ابعاد این حادثه همچنان در هاله‌ای از ابهام است و سوالات متعددی درباره این ماجرا پا برجاست. از جمله آنکه آیا این اجساد از کشور دیگری به انگلیس حمل شده‌اند یا آنکه مبدأ آن‌ها جای دیگری بوده است. یا اینکه این مسافران در انگلیس به قتل رسیده‌اند یا در کشوری دیگر. و یا اینکه کشته شدن این افراد بر اساس برنامه قبلی بوده است یا یک درگیری ناگهانی این فاجعه را رقم زده است.

پلیس انگلیس هنوز اسامی اجساد کشف شده را افشا نکرده است و با درخواست از سفیر چین در این کشور برای کمک به افشای ابعاد ماجرا تلاش دارد جزئیات بیشتری را به دست آورد.

گفته می‌شود این ماجرا یکی از بزرگ‌ترین حوادث جنایی در اروپا به شمار می‌رود و چندین کشور از جمله انگلیس، چین، بلغارستان، بلژیک و چند کشور دیگر در ماجرای تحقیقات دخیل خواهند بود. وزارت کشور انگلیس مدعی است تلاش‌هایش دریافت حمایت توسط هزاران نفر را تضمین می‌کند اما بنیاد قاچاق انسان اعلام کرد سیستم بریتانیا در حمایت طولانی‌مدت قربانیان قاچاق انسان شکست خورده است.

خرداد امسال اسپوتنیک گزارش داد، تحقیقات گروه پارلمانی فراحزبی تحقیق بر روی فحشای بین‌المللی نشان داده که قاچاق انسان برای فحشا، در انگلیس و ولز، در مقیاس صنعتی انجام می‌گیرد.

همچنین بنا به گزارش آژانس جرائم ملی انگلیس سال گذشته میلادی، ۶۹۹۳ نفر قربانی بالقوه آن‌چه برده‌داری مدرن نامید، شده‌اند. این در حالی است که شمار این افراد در سال ۲۰۱۷، ۵۱۴۲ نفر و در سال ۲۰۱۶، ۳۸۰۴ نفر بود.