سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان ازجمله نمادهای با پشتوانه بنیادی در بورس تهران محسوب می‌شود. «فولاد» از ابتدای سال ۹۶ تاکنون رشد بیش از ۴۴۰ درصدی را تجربه کرده است و می‌توان بر پشتوانه بنیادی چنین رشدی برای سهام این شرکت تاکید کرد.

برخی اخبار و همچنین سیگنال‌ها از بورس کالا سهام این شرکت را طی روزهای اخیر تحت تاثیر قرار داده است اما بررسی‌ها همچنان از احتمال رالی ادامه‌دار این شرکت حکایت دارد.

سهام شرکت فولاد مبارکه در پایان سال ۹۵ ارزش بازار کمتر از ۱۱ هزار میلیارد تومانی را دارا بود. سهام این شرکت در شرایط کنونی ارزش بازار بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان دارد. سهام شرکت فولاد مبارکه طی روزهای اخیر مسیر نزولی را تجربه کرده است. برخی انتظار برای افزایش قیمت سنگ آهن و فشار هزینه‌ها بر سودآوری این شرکت را عامل فشار بر سهام عنوان می‌کنند. برخی نیز به کاهش تقاضا برای کالاهای پایه در بورس کالا به دنبال کاهش التهاب دلار در بازار آزاد اشاره می‌کنند. در نتیجه کاهش قیمت محصولات این شرکت را عامل ضعف سودآوری آتی مطرح می‌کنند.

برآورد سودآوری بهار

این موارد کاملا بر سودآوری این شرکت فولادی اثرگذار است؛ اما یکی از مشکلات اساسی بازار اثر برآوردهای کیفی بر تحلیل‌ها است. این در حالی است که برآوردهای کمی تاکنون دقیقا از حمایت بنیادی از سهام این شرکت حکایت دارد. فولاد مبارکه با عملکرد قابل توجه تولید در بهار ۹۸ همراه بوده است. فروش حدود ۹۶۰۰ میلیارد تومانی در حالی رقم خورده است که این شرکت کل تولید بهار را به فروش نرسانده است و از منظر افزایش موجودی انبار نیز باید در انتظار کاهش بهای تمام‌شده فروش در بهار بود.

برآورد سودآوری فولاد مبارکه در بهار از احتمال پوشش سودآوری حدود ۲۸ تومانی حکایت دارد. اگر سود تسعیر ارز به دنبال رشد نرخ نیمایی را در صورت‌های مالی این شرکت در نظر بگیریم این شرکت فولادی توانایی پوشش سودآوری بیش از این را دارا است. در خصوص احتمال افزایش ماده اولیه «دنیای بورس» در برآورد خود افزایش ۲۰ درصدی نرخ مواد اولیه نسبت به معیار سال گذشته را لحاظ کرده است. بر این اساس اگر مبنای محاسبه در سال ۹۷ نرخ گندله ۲۱٫۵ درصد شمش فولاد خوزستان بوده است فرض شده است که نرخ گندله تا حدود ۲۶ درصد شمش فولاد خوزستان رشد کند.

جذابیت مجمع فولاد مبارکه

فولاد مبارکه در عملکرد حسابرسی‌شده توانایی ساخت سود حدود ۹۴ تومانی را دارا است. اگر در مجمع این شرکت تصمیم بر تقسیم حدود ۴۰ تومانی نیز گرفته شود (حدود ۴۳ درصد) این سهم پس از مجمع قیمت حدود ۴۰۰ تومانی را دارا خواهد بود. در این میان اگر سیگنال گزارش سه ‌ماهه نخست برای این سهم محقق شود احتمالا با واکنش گرم بازار همراه شود.

ادامه فروش داغ در تیر

یکی از مواردی که می‌تواند در نقش حمایتی از سهام فولاد مبارکه عمل کند ادامه فروش جذاب این شرکت خواهد بود. این شرکت بر اساس بورس کالا نزدیک به ۳۲۳ هزار ورق گرم با مبلغ فروش ۱۸۴۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است. بر این اساس احتمال درخشش دوباره این شرکت در عملکرد تیرماه مطابق با ماه‌های گذشته نیز وجود دارد.

سودآوری ۹۸

یکی از عواملی که به نظر می‌رسد بازار تا حدودی نگران ضعف آن است سودآوری سال ۹۸ است. با وجود مشکلات موجود به نظر می‌رسد فولاد مبارکه بتواند در سال ۹۸ نیز توانایی ساخت سود حدود ۱۲۰ تومانی را در حالت بدبینانه داشته باشد. این سود می‌تواند اثرات خود را در سودآوری این شرکت فولادی منعکس کند. ریسک موجود برای این شرکت تزلزل قیمت فولاد در بازار جهانی است و همچنین رشد بیش از انتظار قیمت سنگ آهن در بازار داخل است. علاوه بر این در رکود داخلی نگرانی از کاهش حجم صادراتی نیز وجود دارد. با این حال تاکنون عامل نگران‌کننده از این موضوع مشاهده نشده است. با وجود ریسک‌های موجود به نظر می‌رسد می‌توان به سود حدود ۱۲۰ تومانی «فولاد» در سال جاری امیدوار بود. در این میان باید توجه داشت که این شرکت مسیر رشدی قابل توجهی را در سال‌های اخیر تجربه کرده است و اگر ریسک‌ها بر این سهم فشار وارد نکند ادامه این مسیر می‌تواند رضایت فعالان بازار برای لحاظ نسبت قیمت به درآمد بالاتر به این سهم را جلب کند.

رشد چشمگیر 334 درصدی سودآوری شرکت فولاد هرمزگان 

بر اساس این گزارش علاوه بر سوددهی مناسب شرکت فولاد مبارکه، شرکت‌های زیر مجموعه فولاد مبارکه نیز از وضعیت مناسبی برخوردار هستند. 

مجمع عمومی عادی سالانۀ شرکت فولاد هرمزگان جنوب روز چهارشنبه 12 تیرماه در محل هتل هرمز بندرعباس برگزار شد. در ایــن مجــــمع، فـــــرزاد ارزانـــی مدیرعامل فولاد هرمزگان از طـــرف هیئــت‌مدیره گـــزارش اقدامات و دستاوردهای این شرکت را به سهام‌داران ارائه کرد.

سهام شرکت فولاد مبارکه در پایان سال ۹۵ ارزش بازار کمتر از ۱۱ هزار میلیارد تومانی را دارا بود. سهام این شرکت در شرایط کنونی ارزش بازار بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان دارد. سهام شرکت فولاد مبارکه طی روزهای اخیر مسیر نزولی را تجربه کرده است

مدیرعامل فولاد هرمزگان در این گزارش با اعلام افزایش 58 درصدی فروش تختال به بازار داخل در سال 97 گفت: شاهد افزایش 35.5 درصدی درآمد شرکت در سال 97 بودیم و این مهم با همکاری و همدلی کارکنان شرکت فولاد هرمزگان و حمایت سهام‌داران ازجمله شرکت فولاد مبارکه، و با درک متقابل و اقدامات استراتژیک در راستای اهداف تعریف‌شده صورت پذیرفت.

وی راه‌اندازی کمیته‌‌های تحول را یکی از اقدامات استراتژیک در این شرکت دانست و گفت: اقداماتی از این دست باعث شده مصرف الکترود و نسوز در شرکت فولاد هرمزگان کاهش یابد و همچنین متوسط تولید تختال خارج از رنج آنالیزی در سال 97 به 0.55 درصد رسیده که جالب‌توجه است.

ارزانی با اشاره به این‌که سرمایۀ شرکت طی چند مرحله افزایش به 1500 میلیارد تومان رسیده افزود: در سال 97  با توجه به اقدامات شرکت، مبلغ 1867 میلیارد تومان سود عملیاتی حاصل شد که از این میان 1643  میلیارد تومان سود خالص شناسایی شده است؛ بنابراین شاهد افزایش 334 درصدی سودآوری شرکت فولاد هرمزگان در سال 97 هستیم.

وی در ادامه افزایش تولید زیر سقف فولادسازی از 1.5 میلیون تن به 2 میلیون تن در سال را بخشی از برنامه‌های شرکت عنوان و خاطرنشان کرد: فولاد هرمزگان در حال حاضر به‌عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان فولادی توانسته حدود 8  درصد از تولید فولاد خام کشور را به خود اختصاص دهد و در رتبۀ چهارم تولید فولاد خام کشور قرار گیرد که امیدواریم با تکمیل پروژه‌های یادشده، رتبۀ این شرکت در بین تولیدکنندگان فولاد کشور ارتقا یابد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان دستیابی به تندیس ساخت محصول نوآور برتر ایرانی، کسب عنوان شرکت پیشرو در بین 100 شرکت برتر ایران، تقدیرنامۀ دوستارۀ جایزۀ ملی تعالی سازمانی ایران، گواهی ملی حمایت از مصرف‌کنندگان برای دومین سال متوالی، عنوان صادرکنندۀ نمونه استانی برای چهارمین سال متوالی و نشان لیاقت حمایت از تولید ملی را از دیگر دستاوردهای شرکت فولاد هرمزگان در سال 97 دانست.

یکی از مواردی که می‌تواند در نقش حمایتی از سهام فولاد مبارکه عمل کند ادامه فروش جذاب این شرکت خواهد بود. این شرکت بر اساس بورس کالا نزدیک به ۳۲۳ هزار ورق گرم با مبلغ فروش ۱۸۴۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است

در این مجمع به پیشنهاد هیئت‌مدیره و با تصویب سهام‌داران، 10 درصد سود خالص سال 97، معادل مبلغ 110 ریال به ازای هر سهم جهت توزیع در بین سهام‌داران تعیین گردید. همچنین در ترکیب هیئت‌مدیره، شرکت فلز تدارک جایگزین شرکت توکافولاد شد.

در پایان روزنامه‌های دنیای اقتصاد و صمت به‌عنوان روزنامه‌های رسمی این شرکت تعیین شدند.