رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران گفت: کل خصوصی سازی بخش معدن را در سطح کشور را ۱۴۹ هزار میلیارد تومان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است.

بهرام شکوری در همایش ملی نقش معدن در توسعه و اقتصاد کشور که در یزد برگزار شد با بیان اینکه در همایش‌های مختلف باید بخش خصوصی را دخالت داد و آنها بتوانند مسائل و مشکلاتشان را مطرح کنند اظهار داشت: بخش خصوصی فقط برای کار نباید به باشد بلکه در سیاست گذاری‌ها و قانون گذاری‌ها نیز باید دخالت داده شود.

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به الزامات رونق اقتصادی خاطرنشان کرد: در 30 سال گذشته نام‌گذاری که مقام معظم رهبری داشتند 50 درصد اقتصادی بوده که متاسفانه این شعارها به خوبی محقق نشده و امسال نیز با مسیری که پیش می‌رویم احتمال دارد که نتوانیم رونق را در تولید شاهد باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه اهمیت بخش معدن در اقتصاد کشورها گفت: از 8 هزار میلیارد تومان گردش مالی در دنیا بیش از 2 هزار میلیارد در بخش معدن است و یک درصد ذخایر معدنی هم در ایران است.

شکوری با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم ذخایر معدنی خود را با دنیا مقایسه کنیم باید ملاک‌های خود را با دنیا در یک سطح قرار دهیم تصریح کرد: هدف گذاری برای سال 1404 به این گونه است که در بخش معدن تولید کشور باید به 700 میلیون تن و در زمینه فولاد به 55 میلیون تن برسد.

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران به اهمیت مسئله اکتشاف در دنیا اشاره کرد و افزود: کشورهای مختلف در دنیا مبالغ بسیار زیادی را صرف اکتشافات می‌کنند و در کشور ما نیز باید بودجه‌های بیشتری را به اکتشافات اختصاص دهند تا به نتیجه دلخواهمان دست یابیم.

وی با اشاره به اهمیت خصوصی سازی در بخش معدن گفت: خصوصی سازی به انتقال مالکیت نیست بلکه انتقال مدیریت است، اگر با مدیریت بخش خصوصی حاکم شود بدون شک مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

شکوری خاطرنشان کرد: کل خصوصی سازی بخش معدن را در سطح کشور را 149 هزار میلیارد تومان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران در ادامه با اشاره به اینکه معدن سرب و روی مهدی آباد دومین ذخیره بزرگ در دنیا نمونه انتقال مدیریت است نه مالکیت، اضافه کرد: اولین واحد 200 هزار تنی در معدن سرب و روی مهدی آباد یزد انجام می‌گیرد که تجهیزات آن خریداری شده و تاکنون 60 میلیون تن عملیات داخل برداری صورت گرفته و در نهایتا سال آینده اولین واحد 200 هزار تنی به بهره برداری می‌رسد.

وی راه اندازی معدن سرب و روی مهدی آباد یزد توانسته رابطه خوبی را با محیط زیست برقرار کند افزود: نه تنها محیط زیست در این منطقه به مشکل نخورده است بلکه هم عملیات بهره برداری مناسب و هم محیط زیست به خوبی حفظ می‌شود و می‌توان گفت که معدن سرب و روی مهدی آباد یزد می‌تواند سه درصد از روی دنیا را تامین کند.