سرد نشدن کوره‌ها هنر فولادسازان برای کنترل هیجان بازار

اعلام اخباری مبنی بر تحریم صنایع فولادی در هفته‌های آتی سبب بروز هیجان در بازار از جمله ریزش شاخص بورس شده است اما هنر فولادی‌ها در این میان این است که اجازه ندهند چرخ تولیدشان متوقف شود تا بتوانند بازار را به نوعی کنترل کنند.

محمد اسماعیلی اظهار کرد: در چند روز گذشته خبرها مبنی بر تحریم صنایع فولادی شدت گرفته و علاوه بر بازار داخلی، شاهد تاثیرات ان در بازار جهانی و آسیایی هم هستیم اما اینکه این صنایع منظور چه کسانی هستند، باید منتظر ماند.

وی دلیل انتظار برای مواجهه با تحریم‌های آتی را اینگونه عنوان کرد: باید دید که آیا منظور کشورهای تحریم‌کننده باز هم به واردات آهن و یا برخی از آلیاژهای خاص برمی‌گردد یا اینکه برنامه تازه‌ای در راه است اما در صورتی که باز هم موضوع محدود شدن واردات در میان باشد، می‌توان آن را از راه دیگری جبران کرد و مشکل جدی برای صنعت به وجود نمی‌آورد. اسماعیلی همچنین به بروز هیجان در بازار اشاره و خاطرنشان کرد: سهامداران و به طور کل کسانی که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به طور طبیعی با موج هیجانات، تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که ممکن است حتی به روند تولید کشور هم صدمه بزند اما هنر فولادی‌ها این است که به عنوان تولیدکننده، اجازه ندهند چرخ تولیدشان لنگ بزند. مدیر مالی فولاد ارفع در خصوص عملکرد مالی فولاد ارفع در یک ماهه اخیر نیز گفت: در اردیبهشت ماه با وجود اینکه هنوز چند روزی تا پایان ماه باقی مانده است، اتفاق مالی خاصی که گویای سیر صعودی یا نزولی ارفع باشد، رخ نداده و باید منتظر اتفاقات هفته‌های آتی باشیم. شاخص بورس با 5 هزار واحد افت در پایان معاملات امروز به ۲۰۴ هزار و ۶۷ واحد رسید و فولادی‌ها یکی از نمادهای تاثیرگذار و پربیننده در شاخص امروز بورس معرفی شده‌اند.

    

۵۱ فولاد ساز مجاز به صادرات بدون مجوز شدند

فولاد سازان از سال گذشته برای صادرات محصولات خود نیاز به دریافت مجوز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند و اغلب تولید‌کنندگان این رویه را عامل بوروکراسی و طولانی شدن فرآیند صادرات و جذب مشتری در عرصه بین‌الملل عنوان کردند. این در حالی است که اعمال تحریم‌های جدید در حوزه معادن فلزات منجر به سخت‌تر شدن شرایط صادرات شد؛ از همین رو اغلب تولید‌کنندگان خواستار تسهیل شرایط صادرات شدند. در همین حال وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در اقدامی به منظور حذف روال اداری و حمایت از صنایع فولادی شرکت‌هایی را مجاز به صادرات محصولات فولادی طویل بدون نیاز به مجوز طی سه ماه ابتدای سال اعلام کرد: این اقدام همچنین در راستای حذف واسطه‌ها در این بخش صورت گرفته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک، در راستای تسهیل فرآیند صادرات لیست صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی برای ۳ ماه اول سال جاری را اعلام کرد و بر این اساس فرآیند زمان‌بر و بوروکراسی اداری تایید کوتاژهای صادراتی خاتمه می‌یابد و دیگر نیازی به تایید وزارت صمت برای اخذ مجوز صادرات وجود ندارد.  در این نامه آمده است: فهرست صادرکنندگان مجاز مقاطع فولادی برای مقطع زمانی بعدی پس از بررسی نحوه رعایت کف عرضه مشخص شده در ۳ ماه نخست و کنترل بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما متعاقبا توسط معاونت معادن و صنایع معدنی ارسال خواهد شد. لیست کامل این ۵۱ فولاد ساز از سوی انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران منتشر شده است.

    

سجادیان عضو هیئت عامل ایمیدرو    شد

محمد رضا سجادیان، با حکم رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان عضو هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران منصوب شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز با صدور حکمی، سجادیان را به عنوان عضو موظف هیئت عامل ایمیدرو منصوب کرد. سجادیان در سال های گذشته ریاست هیئت مدیره شرکت ملی فولاد ایران و مدتی مدیرعاملی این شرکت را برعهده داشت. نماینده سابق مردم خواف و رشتخوار همچنین به مدت 8 سال ضمن عضویت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس، همزمان ریاست کمیته معدن مجلس شورای اسلامی را عهده دار بود. دیروز وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در حکمی جداگانه محمدباقر عالی را به عنوان رییس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) منصوب کرد.